Dominikánská republika

Nádherné pláže lemované kokosovými palmami, senzační počasí, a především příjemní, vždy usměvaví a dobře naladění lidé, to vše na vás čeká, pakliže se rozhodnete Dominikánskou republiku navštívit. Chcete-li si také užít pohodovou dovolenou, strávenou relaxem, koupáním i objevováním zajímavých míst, neváhejte a do tohoto proslulého ráje, kde se všechny vaše sny stanou skutečností, určitě zamiřte.

Vlajka Dominikánská republika
Vlajka Dominikánská republika

Nejoblíbenější karibská země, kde si na své přijde zaručeně každý, tak by se dala popsat v několika slovech stále více populární a hojně navštěvovaná Dominikánská republika, a není divu. Právě tento tropický ráj totiž nabízí každému, kdo si sem najde cestu, senzační hotelové resorty plné prvotřídních služeb, vynikající pokrmy, po kterých se Vám budou zaručeně sbíhat sliny, a především neopakovatelnou atmosféru, jež nenajdete nikde na světě.

Míříte-li do Dominiky za koupáním a odpočinkem, zaručeně nebudete litovat. Kromě azurového moře, které přímo vybízí k vodním radovánkám, zde na Vás čekají především nejkrásnější pláže na světě, jako je Bávaro, kde se můžete celý den opalovat, hrát beachvolejbal či jen tak vesele lenošit, a pod žhnoucím karibským sluncem dobíjet baterky.

Navíc, díky krásnému počasí, které se pohybuje kolem příjemných třiceti stupňů po celý rok, můžete do Karibiku za exotikou vyrazit, kdykoliv si jen vzpomenete. Pokud Vás tedy zima a pošmourno v Čechách již vysiluje, na nic nečekejte, a vydejte se ihned na cestu. Uvidíte, že dovolená v Dominikánské republice Vám dodá spousty nové energie, a vězte, že zdejším silvestrovským oslavám se doopravdy nic nevyrovná.

Pakliže se chystáte do tropů za poznáním, taktéž nebudete litovat. Právě zde, na ostrově Hispaniola, máte skvělou příležitost, poznat slavné národní parky, plné rozviklaných skalisek, vyprahlých stepí, a hlubokých kaňonů, pokrytých deštnými lesy. Máte-li chuť, rozhodně si nenechte ujít výlet do národního parku del Este na jihovýchodě země, kde máte skvělou příležitost toulat se s průvodcem džunglí a objevovat její mnohá tajemství.

Mapa Dominikánská republika
Mapa Dominikánské republiky

Tato nádherná země však nenabízí jen azurové moře a nádhernou přírodu, ale také živoucí města, která se mohou pochlubit řadou zajímavých míst, která se vyplatí navštívit. Za prohlídku určitě stojí dominikánská metropole Santo Domingo s historickou čtvrtí Zona Colonial, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO, která se může pochlubit řadou úchvatných staveb, jež pamatují ještě příjezd prvních Evropanů do Karibiku.

Toužíte naopak spíše po adrenalinu a vzrušení, a chcete si vychutnat nezapomenutelnou dovolenou? Potom neváhejte, přihlaste se do některé z potápěčských škol, vydejte se poznávat úchvatný podmořský svět s profesionály, a pořiďte si jedinečné snímky fantastického života pod vodní hladinou, které Vám bude každý závidět. Patříte-li spíše mezi milovníky surfování, zkuste se vydat do Cabarete, na zdejší vlny hned tak nezapomenete.

Na závěr Vašeho pobytu v Dominice, nezapomeňte trochu zvolnit, dopřát si chutný oběd složený z karibských specialit, a užít si některý z lahodných drinků, které se zde podávají. V poslední den Vaší dovolené můžete zamířit třeba do vesničky Altos de Chavón, kde máte možnost vyrobit si zajímavý šperk, který Vám bude připomínat příjemný pobyt v této oblíbené destinaci ještě dlouho po návratu zpět do reality všedních dnů.

Před cestou do Dominikánské republiky

Vstupní podmínky

Na rozdíl od nedaleké Kuby platí při cestování z Česka do Dominikánské republiky bezvízový styk, proto výlet na ambasádu před odjezdem na dovolenou není nutný. Ke vstupu poslouží pouze turistická karta, kterou si však můžete zakoupit až po příjezdu na letišti, její cena se pohybuje kolem 10 dolarů. Platí na měsíc, a budete-li si chtít pobyt v exotice prodloužit, stačí si pouze doplatit další období.

V případě, že míříte do Karibiku s cestovní kanceláří, nemusíte tyto formality řešit, neboť je zajistí společnost, která vám v Dominikánské republice sjednala pobyt. Při odjezdu ze země mějte na paměti, že vývoz přírodnin, včetně mušlí, mořských ježků a krabů, je zakázaný a v případě odhalení hrozí tučné pokuty. Stejně tak byste neměli opouštět Karibik s obnosem větším než 10 000 dolarů.

Měna a ceny

Oficiální měnou je dominikánské peso (RDS), které se sice dělí na sto centavos, nicméně ceny se většinou zaokrouhlují k nejbližšímu pesos. Nejnižší hodnota bankovek je 5, nejvyšší 1000 pesos, používají se samozřejmě také drobnější mince. Jelikož platí přísný zákaz vývozu dominikánské měny, je třeba přivést si s sebou ideálně dolary, a ty následně směnit po příjezdu za pesos.

Podobně jako na Kubě, se ani zde nedoporučuje výměna peněz na ulici. Jednak můžete být podvedeni a okradeni a navíc, v případě chycení místní policií, riskujete i tučnou pokutu. Nejlepší variantou je výběr hotovosti z bankomatů, stejně tak můžete využít služeb jednotlivých bank a směnáren. Na řadě míst se dá navíc platit v dolarech, kurz je přitom výhodnější, než kdybyste platili pomocí pesos.

Na rozdíl od Kuby je možné v této atraktivní zemi v turistických lokalitách, letoviscích, a velkých městech, platit kreditní kartou. Pokud však míříte do hor, či odlehlejších oblastí, nezapomeňte si vzít dostatečnou hotovost s sebou, neboť jiný nákup než prostřednictví cash zde nebude možný. V městských obchodech jsou ceny sice pevně dané, půjdete-li však nakupovat na trh, můžete zkusit štěstí v podobě smlouvání, a pořídit tak věci výrazně levněji.

Co se týče nákladů na ubytování a stravu, samozřejmě záleží na tom, jak moc drahou dovolenou si v Dominice chcete dopřát, a také kam míříte. Chcete-li výrazně ušetřit, můžete se ubytovat v místních hostelech, se společným sociálním zařízení na chodbě, nebo u místních rodin, kde vás jedna noc vyjde na zhruba 1 500 pesos. Za all inklusive dáte kolem 2 800 pesos, a pakliže si budete chtít dopřát ubytování v luxusních resortech, počítejte s cenami od 8 500 pesos za noc.

Podobné je to i se stravováním, zatímco ve veřejných jídelnách či v pouličních stáních si můžete dopřát celkem chutný oběd již za 250 – 300 pesos, jídlo v několikahvězdičkovém hotelu, či v restauracích na pláži, vás bude stát kolem 1 500 pesos.

Užijte si neopakovatelnou dovolenou. Nabídka zajímavých zájezdů do Dominikánské republiky zde.

Zdraví a bezpečí

Dominikánská republika je velmi rozdílná země, a tak zatímco v Santo Domingu, a dalších turistických oblastech i velkých městech, se nachází soukromé kliniky se špičkovým vybavením, ve vnitrozemí musíte v případě úrazu vzít za vděk místní nemocnicí, jejichž kvalita se mnohdy velmi liší. Bez rozdílu však platí, že zdravotnický personál bude vyžadovat, i přesto, že máte platné cestovní pojištění, platbu předem a v hotovosti.

Povinné očkování se při návštěvě Dominiky sice nevyžaduje, na druhou stranu však doporučujeme zvážit, podobně jako v případě dovolené v jiných karibských destinacích, vakcinaci proti žloutence typu A i B, a samozřejmě i úplavici, a to především, chystáte-li se na výpravy do volné přírody. Taktéž je lepší namísto pití vody z kohoutku, kupovat balené nápoje, v případě, že není jiná možnost, vyplatí se alespoň vodu převařit.

V západních provinciích, včetně Punta Cana, existuje malé riziko malárie, ve vnitrozemských oblastech, a na severním pobřeží, se zase při velké smůle dá nakazit horečkou dengue. Nezapomeňte si proto do kufru přibalit sprej proti komárům, v případně nouze můžete použít také bahno. V Dominikánské republice byly hlášeny případy viru Zika, cestování těhotným ženám do této exotické země se proto nyní příliš nedoporučuje.

Jídlo a pití

Míříte-li do Dominiky na dovolenou, byla by určitě škoda neochutnat některé z tradičních pokrmů, jež zdejší kuchyně, vycházející z kořenů indiánských, španělských i afrických, nabízí. Většina typických jídel v sobě zahrnuje, podobně jako kuchyně kubánská, vepřové, kuřecí a hovězí maso, avšak rozdílem jsou mořské plody, které mají místní ve zvláštní oblibě, a připravují je na tisíce způsobů.

Vyzkoušet můžete třeba Sancocho, asi nejtypičtější pokrm, jež se připravuje ze sedmi druhů masa, ze čtyř zvířat, banánů a kořenové zeleniny. Pakliže máte chuť spíše na sladké, taktéž nebudete litovat, neboť krém z fazolí Habichuelas con Dulce, doopravdy poškádlí vaše chuťové buňky. Samozřejmostí je pak celý oběd zapít tradičním dominikánským drinkem Morir Soñado, na jehož osvěžující chuť nikdy nezapomenete.

Jak cestovat do Dominikánské republiky

Podobně, jako při cestování na Kubu, je nejlepším způsobem, jak se dostat do Dominiky snadno a rychle, využít letecké spojení. Přímý let z Prahy do Karibiku sice neexistuje, můžete však využít pravidelných linek s přestupem v Paříži, Düsseldorfu či Londýně. Mezi nejvíce využívané společnosti patří zejména:

  • Air France
  • Condor
  • British Airlines
  • Delta Airlines

V Dominikánské republice se nachází celkem osm mezinárodních letišť, mezi nejvytíženější patří zejména Las Américas nedaleko hlavního města, a také La Romana v okolí nejlepších golfových resortů a plážových letovisek. Záleží samozřejmě na tom, s jakou aerolinkou do Karibiku na dovolenou zamíříte, nicméně cesta trvá v průměru 11 hodin, v případě přímého letu z Vídně se můžete do Dominiky dostat již za 9 a půl hodiny.

Pokud však chcete zvolit opravdu stylový způsob, jak si prohlédnout, a důkladně poznat celý tropický ráj, můžete vyzkoušet okružní plavby po Karibiku, jejichž běžnou součástí je návštěva nejzajímavějších měst v Dominice, jako je metropole Santo Domingo či kosmopolitní město La Romana, které nikdy nespí. Většina zaoceánských parníků zakotví v přístavu brzy ráno, a vy následně máte celý den na to, prozkoumat ta nejzajímavější místa.

Jelikož Dominikánská republika není jedinou zemí na ostrově Hispaniola, ale sdílí ho ještě s Haiti, máte také možnost nejprve zamířit do této oblíbené exotické destinace, a následně využít jeden ze čtyř hraničních přechodů, pro vstup do země. Mějte však na paměti, že imigrační kanceláře jsou otevřené pouze přes den, většinou od 8.00 do 18.00 hod. a tomuto se snažte přizpůsobit itinerář své cesty. Strávit noc na hranicích není zrovna nejlepší řešení.

Po příjezdu do Dominikánské republiky

Dominikánské republika je ideální místo pro dovolenou snů. Bohatá nabídka exotických zájezdů zde.

Dovolená v Dominikánské republice

Okouzlující atmosféra, žhnoucí slunce, usměvaví lidé, a samozřejmě příjemně teplé moře omývající dlouhé písčité pláže lemované kokosovými palmami, to vše máte v Dominice na dosah ruky.  Toužíte-li po příjemném pobytu v exotice, během něhož nejen dokonale zregenerujete, ale také poznáte zajímavá místa a uzavřete s místními přátelství na celý život, je pro vás dovolená v Dominikánské republice zaručeně tím pravým.

 Chcete si užít neopakovatelné dobrodružství v Karibiku, na které hned tak nezapomenete, a zároveň si také dopřát pohodový relax? Potom neváhejte a zamiřte na dovolenou do Dominiky, kde máte skvělou příležitost získat zpět ztracenou energii, prohlédnout si kosmopolitní živelná města s úžasnou atmosférou, a především si užít spousty zábavy, ať už během pravé karibské párty, anebo při seznamování s místními, kteří vás s radostí přijmou mezi sebe.

Pokud toužíte prožít svůj pobyt v Dominikánské republice především dováděním ve vlnách, opalováním a odpočinkem, máme pro vás dobrou zprávu. Právě v této proslulé exotické destinaci naleznete nejkrásnější pláže na světě, jako je Bávaro či Bacardi, kde se sen o dokonalé dovolené stane skutečností. A není divu, jemný bílý písek, kokosové palmy i plážové bary, s nabídkou vybraných koktejlů, to vše dělá z Karibiku skutečný ráj na zemi.

Dovolená v Dominikánské republice však není jen o plážových radovánkách, tanci a hudbě. Tato fantastická země toho svým návštěvníkům samozřejmě nabízí mnohem víc, od zachovalých historických památek, až po adrenalinové zážitky, které vám bude každý závidět. Můžete sjíždět divoké peřeje, zdolávat vrcholky hor, či objevovat krásy skryté pod mořskou hladinou, v Dominice je zkrátka možné vše, stačí si jen vybrat.

Máte-li spíše touhu poznávat hezká města, kde na vás dýchne historie, taktéž nebudete litovat. Za návštěvu rozhodně stojí metropole Santo Domingo plná nádherných paláců i romantických zákoutí, která teprve čekají, až je někdo objeví. Nejsou to však jen monumenty, co vás zaručeně zaujme. Tím hlavním je především nezapomenutelná atmosféra a příjemní, vždy dobře naladění lidé, jež váš pobyt v Karibiku naplní úsměvem.

Záleží jen na vás, zda pojmete dovolenou v Dominikánské republice jako dokonalý relax plný opalování, vodních radovánek a tance, anebo svůj pobyt v tropech proměníte v jeden velký adrenalinový zážitek plný dobrodružství, o kterém se vám dosud ani nesnilo. Již nyní si však můžete být jisti, že na Karibik nikdy nezapomenete, a vždy budete na svou dovolenou v této atraktivní destinaci rádi a s láskou vzpomínat.

Doprava v Dominikánské republice

Přestože většina lidí míří na dovolenou do Karibiku především za koupáním, relaxem či vodními sporty, byla by určitě škoda, neprohlédnout si tuto nádhernou zemi z blízka. Pakliže chcete poznat to nejlepší, co Dominika nabízí, ale zároveň nemáte moc času, je nejlepším způsobem pro přepravu mezi jednotlivými destinacemi zvolit služeb místních airlines. Mezi nejvíce využívané patří zejména Aerolíneas MAS, Dominican Shuttles a Air Century.

Milovníky železnice bohužel Dominikánská republika zklame, neboť zdejší tratě postavené ještě v době koloniální sféry, jsou dnes ve velmi špatném stavu, a téměř se nevyužívají. To se však nedá říci o metru v Santo Domingo, které je naopak velmi moderní. Většinu nejdůležitějších částí města spojují dvě linky, červená a modrá, a jízdenka stojí cca 30 DOP.

Pakliže se chcete po ostrově Hispaniola pohybovat rychle, a především levně, můžete využít místní autobusovou dopravu, která se v porovnání s ostatními karibskými státy řadí k opravdové špičce. Klimatizované vozy společností Metrobus a Caribe Tours, jež vnitrostátní přepravu zajišťují, jsou spolehlivé, moderní a navíc vesměs respektují jízdní řády.

Naopak mezi hlavní nevýhodu patří fakt, že ne všechny autobusové zastávky jsou řádně označeny, proto nejlepším způsobem, jak dát řidiči najevo, že potřebujete nastoupit, je na něj jednoduše zamávat. S nákupem jízdenek si hlavu lámat nemusíte, získáte je přímo v autobuse. Taktéž není třeba mít obavy z místních, právě naopak, Dominikánci jsou velmi družní, pohostinní a příjemní lidé, kteří s vámi rádi zabřednou do rozhovoru, při kterém vám cesta mnohem lépe uteče.

Zajímavou alternativou ke klasickým autobusům jsou takzvané Guaguas, Jedná se o staré dodávky či minibusy, které jezdí v intervalu 15 – 45 minut po předem stanovených trasách. Poznáte je snadno, protože řidič pravidelně troubí na každého, koho potká, a zároveň vždy křičí cílovou stanici své cesty. Jedná se sice o nepříliš pohodlný, ale zajímavý a především levný způsob dopravy, během kterého máte navíc skvělou příležitost poznat život místních lidí.

Když není k dispozici Guaguas, můžete použít také veřejné taxi, zvané Carros públicos, v podobě osobních automobilů, jež mají vždy na tabuli vyvěšené na střeše napsáno, kam míří. Pokud na vás zatroubí, znamená to, že má volno a může vás vzít. Za pět kilometrů zaplatíte v průměru 0,5 USD, připravte si však dostatek drobných, protože řidiči většinou nevrací zpět. Stejně tak se předem domluvte, na cíli vaší cesty, abyste předešli zbytečným nedorozuměním a problémům.

Chcete-li zažít opravdu adrenalinové cestování, vyzkoušejte Motoconchos, tedy přepravu na motorce, která je ideální pro transporty na kratší vzdálenosti, zejména pakliže se potřebujete dostat rychle do cílové destinace. Naopak na delší trasy se tento typický dominikánský dopravní prostředek nedoporučuje, neboť k dispozici častou nejsou helmy pro spolujezdce, v noci jsou navíc ceny značně nadsazené, proto je levnější i bezpečnější využít klasické taxi.

Pakliže toužíte poznat místa, kam běžná doprava nejezdí, můžete si pronajmout vlastní automobil, v některé z mnoha půjčoven, jako je například:

  • Europcar
  • Avis
  • Budget
  • Dollar
  • Payless

Narazit v nich můžete na různé typy vozů, od muzeálních kousků, podobným starým kubánským autům, až po moderní automobily z ciziny. Pronájmy vozidel jsou však často velmi předražené, běžné ceny se pohybují od 60 USD za den, dále musíte také uhradit pojištění. Samozřejmostí je i mezinárodní řidičský průkaz, kreditní karta a věk nad 21 let. Nechcete-li proto riskovat, zkuste raději pronájem vozidla s řidičem, který Vás rád zaveze, kam si budete přát, a ukáže Vám všechna zajímavá místa, kam se běžní turisté nedostanou.

Život v Dominikánské republice

Cesta do Dominikánské republiky

Už od začátku letošního roku jsme s mou přítelkyní vyhlíželi levné letenky do exotické destinace vhodné pro jarní dovolenou u moře. Výběr dovolené byl tudíž ovlivněn několika faktory. Lov na levnou…

Nejlepší místa k vidění v Dominikánské republice

Dominikánská republika je země s bohatou historií a kulturou, plná krásných pláží, exotických rostlin a zvířat. Podívejme se na ta nejzajímavější místa, která by v této karibské zemi neměl vynechat…