Dominika

Malý ostrovní stát s nádhernou přírodou, který byl dosud turisty neobjeven, to je Dominika, jeden z posledních nedotčených rájů Karibiku. Používá se pro něj také označení Společenství Dominika nebo Dominické společenství. Rozhodně se však nejedná o Dominikánskou republiku, se kterou bývá často zaměňován. Ostrov ovlivnili jak Angličané, tak Francouzi, a ačkoliv je dnes Dominika nezávislým státem, stále je vliv z dávných koloniálních dob patrný, ať už na místní architektuře či kulturních zvycích.

Ostrov najdete mezi dvojicí francouzských zámořských departmentů Guadeloupe a Martinik, které jsou známými turistickými centry v oblasti. Dominika je součástí souostroví Malé Antily. Ostrov je hornatý, což souvisí s jeho sopečným původem. Nejvyšší vrchol je stratovulkán Morne Diablotins s výškou 1447 metrů n.m. Vyskytují se zde termální prameny a jezera, která mají souvislost se zdejší sopečnou aktivitou v geologické historii ostrova. Centrální část ostrova je pokrytá deštným pralesem.

V roce 1493 se zde vylodil se svými námořníky Kryštof Kolumbus. Ten dal také jméno místním indiánům Kalinago, které označil za Kariby. Právě Karibové pak zase dali jméno celé oblasti, tedy Karibiku. V 17. století osídlili ostrov Francouzi, ti se o něj ale po dvě století přetahovali s Brity, stejně jako v případech mnoha jiných karibských ostrovů. Nakonec jej pro sebe získali Britové. V novodobé historii patřil ostrov do Západoindické federace, a to v letech 1958 až 1962. V roce 1967 získal autonomii a úplnou nezávislost na Velké Británii pak roku 1978. Osmdesátá léta minulého století jsou poznamenána dvěma neúspěšnými pokusy o státní převrat.

Většinu populace ostrova tvoří potomci černošských otroků, ale najdeme zde také zbytky původních obyvatel Karibů, kteří se soustřeďují v rezervaci na výhodě ostrova. Vzhledem k tomu, že turistický ruch zde není tak čilý jako jinde v Karibiku, nedůležitější roli v ekonomice Dominiky proto hraje tropické zemědělství. Nejvíce se zde pěstují banány, kokosové ořechy, citrusy, kakao a další plodiny.

Dominika je ideálním místem pro ty z vás, kteří se chtějí v Karibiku vyhnout zástupům turistů a všudypřítomné turistické komerci. Je to dáno samozřejmě tím, že se nejedná právě o vyhlášenou turistickou lokalitu. Do určité míry to pochopitelně souvisí se skutečností, že ostrov nemá příliš rozvinutou turistickou infrastrukturu a patří k těm chudším v kraji. O to krásnější je zde ale příroda i místní pláže, které dosud nebyly posety záplavou luxusních hotelových komplexů.

Výhodou také je, že v hlavní sezónu, které je od prosince do února, tedy hlavně zimní měsíce, ale lze sem zahrnout i počátek jara, nedochází k prudkému nárůstu cen. To je typické pro mnohé ostrovy Karibiku, které žijí zejména z turistického ruchu. Za celoročně rozumné ceny na Dominice tak můžeme vděčit právě méně rozvinutému turistickému byznysu.

Užijte si jedinečnou dovolenou na Dominice. Nabídka zajímavých zájezdů za atraktivní ceny zde.

Před cestou na Dominiku

Vstupní podmínky

Pro české občany neplatí při vstupu na ostrov žádná vízová povinnost. Je tedy potřeba mít zejména cestovní pas, kterému neskončí platnost dříve než 6 měsíců od data vašeho předpokládaného návratu. Pokud chcete mít jistotu, je dobré mít také doklad o vašem ubytování a dostatečnou finanční hotovost, pro případ, že by se rozhodl tyto skutečnosti někdo zkoumat.

Očkování při vstupu na ostrov není povinné. Můžete se tedy setkat pouze s doporučením cestovatelské klasiky, kde patří hepatitida A a B, břišní tyfus a tetanus. Vždy ale záleží na rizikovosti vašich aktivit, které plánujete během pobytu v Karibiku absolvovat.

Do země se nesmí dovážet ovoce ani maso. Jinak platí klasické předpisy, jako tekutiny pouze do objemu 100 ml a nepřevážet u sebe ostré předměty. Před vstupem se také vyplňuje klasický imigrační formulář, či chcete-li kartička, kde můžete být kromě dotazů na účel vašeho pobytu, dotazování právě i na skutečnost, zda převážíte některé zakázané věci.

Měna a ceny

Oficiální měnou ostrova je východokaribský dolar (East Caribbean Dollar) a v obchodech je značen jako EC$. Jeho bankovní zkratka je XCD, což se vám zase bude hodit třeba ve směnárnách či v bankách. Obecně doporučujeme ke směně měny raději použít bankovní instituci, což můžete udělat v hlavním městě Roseau. Vezměte si s sebou pas. Banka je tady otevřena ve všední dny a v sobotu dopoledne.

Na ostrově je samozřejmě možné, jako prakticky kdekoliv v Karibiku, platit také americkými dolary. Zde to však není nejvýhodnější varianta, a proto je lepší je směnit dle potřeby za místní měnu. Zejména v obchodech a na čerpacích stanicích byste jinak zbytečně přepláceli. Výjimkou je ubytování, které se platí prakticky výhradně v USD.

Pokud budete na ostrově potřebovat platit kartou, tak ji využijete zejména na hotelu nebo v některých nadnárodních řetězcích, jako je fastfood v Roseau. Když naopak budete potřebovat více hotovosti, tak bankomat je pouze na letišti Douglas-Charles u města Marigot. Proto s tím počítejte.

S ohledem na ubytování se můžeme pohybovat od cen okolo 40 USD za osobu a noc, pokud nevyžadujete nic zvláštního. Naopak luxusní ubytování lze pořídit od asi 200 USD na noc. Lze samozřejmě zvolit také zlatou střední cestu, kdy za ceny od 60 USD za noc si užijete dostatek komfortu bez zbytečného omezování se.

V případě restauračních zařízení je opět cenový rozptyl dán tím, jak jste nároční. V běžné restauraci dáte za hlavní jídlo okolo 30 USD, přičemž připočtěte spropitné, které je asi 10 % z ceny. Pokud se však rozhodnete využít služeb místních poboček nadnárodního řetězce rychlého občerstvení, tak dáte za jídlo výrazně méně. Možností jsou také místní bistra, ale každý si musí zvážit, že z toho mohou koukat zvýšená potenciální zdravotní rizika, zejména pokud jde o hygienu přípravy jídel. Pro náročnější z vás jsou na ostrově také luxusní restaurace, které jsou ale většinou součástí hotelů. Patří k nim třeba Palisades Restaurant, kterou najdete v hotelu Fort Young.

Zdraví a bezpečnost

Jako před každou cestou do ciziny, také zde je dobré pamatovat na kvalitní zdravotní pojištění, které je schopno pokrýt většinu nákladů na vaše případné léčení. Zdravotní péče se zde soustředí zejména v rámci nemocnice v hlavním městě Roseau.

Proti komárům doporučujeme používat repelenty s vysokým obsahem DEET. Komáří štípnutí totiž může znamenat horečku dengue nebo také virus zika. Je to ale potenciální nebezpečí, které provází prakticky všechny ostrovy v Karibiku čili pro znalé cestovatele nic výjimečného. Není určitě potřeba mít panický strach, ale je dobré se pro jistotu preventivně chránit.

Z hlediska běžné kriminality tady mohou turistu nejčastěji potkat drobné krádeže. Fenomény jako kapsářství v turisticky rušnějších oblastech jsou samozřejmě přítomny i zde. Proto se doporučuje hlídat si své věci, doklady a peníze. Opět to ale není nic, co by vás mělo překvapit, ani se zde tento jev nevyskytuje v nějaké nadměrně vysoké míře.

Jídlo a pití

Obyvatelé na Dominice hojně využívají k nákupům místní trhy a pouliční stánky. Najdete zde především ovoce a zeleninu, tedy klasický sortiment trhu známý i od nás. Výběr je ale také pochopitelně z plodů moře. Jsou zde poměrně běžná smažená jídla, která jsou nedílnou součástí zdejší kuchyně. Smaží se nejčastěji kuře. Jako s přílohou k hlavnímu jídlu se na ostrově nejčastěji setkáte s bramborami nebo čočkou.

Jídlo je na Dominice obecně dražší a vaše peněženka to tedy pozná také při stravování v restauraci. Přitom restaurační zařízení zde nejsou často na takové úrovni a třeba najít dobrou kavárnu je také docela problém. Pokud se chcete stravovat dle místních způsobů a nebýt odkázáni pouze na fastfood nebo naopak na klasickou hotelovou stravu v luxusnějším hotelu, tak na to myslete už při výběru ubytování. Pokud zvolíte ubytování spíše “domácího typu”, tak majitelé často nabízejí možnost stravovat se u nich. Navaří vám tak třeba přímo paní domácí, a to si teprve pochutnáte na místní kuchyni, jak se patří.

Počasí na Dominice

Klimatické podmínky na ostrově jsou typické svými stálými teplotami po celý rok, což je dáno tropickým podnebím. V tomto je situace podobná na většině ostrovů Karibiku. Denní teploty v zimních měsících, kdy do Karibiku tradičně míří nejvíce turistů, se pohybují okolo 28 stupňů. Na přelomu léta a podzimu pak stoupají přes 30 stupňů. Tehdy je také období dešťů, které je charakteristické zvýšeným výskytem tropických bouří. Hrozí zde zejména od června do října. Z nedávné doby je dobře známá bouře Erika, která se přes Dominiku přehnala v roce 2015.

Jak cestovat na Dominiku

Na ostrově se nachází menší letiště Douglas-Charles Airport poblíž města Marigot, a také letiště Canefield Airport u hlavního města Roseau. Na ani jedno toto letiště ale nelétají přímé spoje z Evropy ani z USA. Létá se na sousední ostrovy, ze kterých je pak potřeba se dopravit prostřednictvím lokálních dopravců do cílové destinace. Nejčastěji se létá na sousední Guadeloupe, Martinik či Svatou Lucii, a to hlavně se společnostmi:

  • Air France
  • British Airways
  • American Airlines

Uvedené letecké společnosti v podstatě pokrývají nejčastější výchozí body pro let na Dominiku, kterými jsou Francie, Velká Británie a USA. Air France létá přímými lety na Guadeloupe a Martinik, British Airways pak na Svatou Lucii. Z Francie lze letět také nízkonákladovými společnostmi a chartery, jako jsou Air Caraibes nebo Corsair.

Z USA se létá na různé ostrovy Karibiku na mnoha pravidelných linkách, protože jejich blízkost severoamerickému kontinentu nahrává čilému turistickému ruchu právě z USA, ale také z Kanady. Nemusí to být pouze American Airlines, se kterými se do Karibiku vydáte. Časté lety má také Air Canada či American Eagle.

Na Dominiku můžete obecně cestovat nejen přes Guadeloupe, Martinik a Svatou Lucii, které jsme uvedli výše jako nejčastější přestupní stanice, ale rovněž to lze přes Svatý Martin, Antiguu, Barbados či Portoriko.

Jakmile jste na některém z okolních ostrovů, tak na Dominiku se pochopitelně nejčastěji dopravíte letecky. V Karibiku operuje několik místních aerolinek, které zajišťují dopravní obslužnost oblasti. Patří mezi ně:

  • LIAT
  • Caribbean Airlines

Pokud se nacházíte na Guadeloupe nebo Martiniku, což jsou Dominice dva nejbližší ostrovy, tak máte ale ještě jednu možnost, jak se do vaší cílové destinace dostat, a to lodí. Společnost L‘Express des Îles provozuje rychlostní katamarány, které vás během asi dvou hodin dopraví z obou ostrovů (vzdálenost z Guadeloupe i Martiniku je zhruba stejná) do hlavního města Roseau na Dominice. Trpíte-li mořskou nemocí, tak ale plavbu pečlivě zvažte. Okolní vody dokáží katamarán slušně rozhoupat, a ne pro každého to musí být první zážitek, který by si chtěl z Karibiku pamatovat.

Exotická dovolená na Dominice za dobrou cenu. Nabídku zajímavých zájezdů najdete zde.

Po příjezdu na Dominiku

Dovolená na Dominice

Vzhledem ke své bohaté historii je kulturní prostředí Dominiky hodně ovlivněno jak Francií, tak Anglií, ale také je zde patrný africký vliv. Tento zajímavý mix dává tušit, že poznat tento ostrov trochu z bližšího pohledu, bude rozhodně zajímavá cesta. Všechny, které lákají trocha toho poznání a outdoorové aktivity, se mohou vydat na průzkum rozmanitého prostředí ostrova a neuvěřitelné barevnosti zdejší tropické fauny a flóry.

Začít s objevováním historických souvislostí lze na Dominice třeba rovnou v hlavním městě Roseau. Zde objevíte množství kamenných koloniálních budov a milovníci tohoto období historie budou nepochybně nadšeni. Jako hotel zde funguje Fort Young, což je vlastně ale pevnost z 18. století. Na její výstavbu byl použit typicky černý sopečný kámen. Najdete zde luxusní restauraci, o které jsme se zmiňovali již dříve. Toto místo má nepochybně své osobité kouzlo.

Roseau je přístavním městem a poblíž přístavu najdete místní národní muzeum Victoria Memorial, kde můžete zkoumat zdejší historii podrobněji. V hlavním městě stojí za vidění také římskokatolická katedrála v Turkey Lane z roku 1854 nebo anglikánský kostel Svatého Jiří. Mnoho návštěvníků obdivuje také vládní palác. Častým turistickým cílem je místní botanická zahrada, kde si prohlédnete mnoho exotických druhů rostlin. Možná vás překvapí, že zde narazíte také na pádem stromu zdemolovaný školní autobus. Ten je takovou vzpomínkou na bouři Erika, která se ostrovem přehnala v roce 2015. Při této události naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Ve vzdálenosti 8 kilometrů za hlavním městem najdete jednu z místních pozoruhodných přírodních scenérií, kterými jsou Trafalgarské vodopády. Je na ně krásně vidět z vybudované vyhlídky, odkud můžete sledovat, jak voda padá z výšky 60 metrů a tříští se dole v jezírku. Vodopády jsou dva, říká se jim otec a matka.

Na území ostrovního státu Dominika se také nachází přírodní památka pod ochranou UNESCO. Je to národní park Morne Trois Pitons. Asi také proto patří mezi hlavní přírodní atrakce na ostrově. Park vlastně obepíná stejnojmennou horu, která se tyčí do výšky 1342 metrů n.m. V národním parku lze obdivovat projevy postvulkanické činnosti, proto se tady vyskytují mnohé vyvěrající horké prameny, gejzíry a bublající jezírka. Mezi nejznámější oblast patří Boiling Lake. V tomto zatopeném bublajícím vřídle dosahuje teplota 90 stupňů. Okolo jezera vede delší turistická stezka, kde se připravte na to, že pro její zdolání budete potřebovat až 8 hodin. V oblasti Valley of Desolation se nachází pustá krajina, která je takových bublajících jezírek a sirných pramenů plná.

V národním parku je toho ale k vidění více. Samozřejmostí jsou rozličné druhy exotických zvířat a rostlin. Můžete se vypravit na pětihodinový výstup na dominantu parku, tedy stejnojmennou horu Morne Trois Pitons. Vydat se můžete rovněž na Middlehamské stezky, kde je procházka asi na 3 hodiny a podíváte se do netopýří jeskyně Stinking Hole a také k Middlehamským vodopádům.

Dalším národním parkem na Dominice, který určitě stojí za zmínku, je Morne Diablotin. Už dle názvu je patrné, že tento park se rozprostírá opět, podobně jako v předchozím případě, kolem stejnojmenné hory, která je tentokrát nejvyšším vrcholem ostrova. Ten je ve výšce 1447 metrů n.m. Pokud se rozhodnete vystoupat na vrchol, vyhraďte si na to asi 7 hodin času. V národním parku žijí vzácné druhy papoušků, mezi které patří amazoňan červenokrký a amazoňan císařský.

Dominika, to ale není jen krásná příroda na souši. Pokud patříte mezi milovníky potápění, byl by hřích se nevydat do podmořského parku Soufrière-Scotts Head Marine. Najdete zde potopenou sopečnou kalderu, která má průměr úctyhodných 1,6 kilometru. Místo je domovem pro mnoho mořských živočichů a místní lávové kužely jsou porostlé korálovými útesy. Na poloostrově Scotts Head, který podmořský park obepíná, se rovněž nachází Fort Cashacrou, tedy další z koloniálních pevností. Jsou odsud krásné výhledy a můžete tak spatřit i sousední Martinik.

V úvodu jsme zmiňovali, že na ostrově žije také nepatrné množství původních obyvatel, kterým se říká Karibové. Ti žijí v rezervaci na východě ostrova, která se jmenuje jak jinak než Carib Territory. Je zde asi osm vesnic při pobřeží omývaném Atlantickým oceánem. Vyjádřeno řečí čísel, potomků původních obyvatel ostrova zde v současnosti žije na 3 tisíce. Najdete zde typické domky ze dřeva, které jsou postaveny na kůlech. Kromě toho můžete obdivovat zručnost místních při výrobě rukodělných výrobků. Je zde rozšířené košíkářství, ale také řezbářství. Centrem oblasti je Salybia, najdete zde známé vesnice Carib Cultural Village, Bataka či Calibishie. Všude přitom můžete obdivovat kulturu původních obyvatel, případně si zakoupit na památku něco z jejich tradiční výroby.

Carib Territory je ale zajímavé rovněž přírodními scenériemi. Nedaleko se nachází pláž Brána pekel, odkud je impozantní výhled na skalní sloupy, které ční z hladiny oceánu. Těm se říká Čertova skála. Na okolních plážích si přijdou na své také milovníci přírody, protože zde můžete narazit na mořské želvy.

Posledním národním parkem na ostrově je Cabrits, který je asi 1,5 kilometru od někdejšího hlavního města Portsmouth. Jedná se vlastně o poloostrov, který je tvořen dvojicí vyhaslých sopečných vulkánů. Je zde unikátní pobřeží tvořené černým pískem, který je pochopitelně sopečného původu. Najdete jej v zálivu Prince Ruperta. Kromě toho se zde nachází Fort Shirley, koloniální pevnost. Ta se po letitém chátrání dočkala rekonstrukce, která je ale pochopitelně během na dlouhou trať. V posledních desetiletích se ale stav postupně zlepšuje.

Doprava na Dominice

V Karibiku často patří mezi nejlevnější způsob přesunu z místa na místo využití hromadné dopravy. Ta je však na různých ostrovech různě rozvinutá, někde neexistuje vůbec. Většinou je to dáno velikostí ostrovů, kdy některé z nich jsou opravdu maličké a hromadná doprava nedává ani velký smysl. Na Dominice je situace taková polovičatá. Fungují zde minivany bez pevného jízdního řádu, cena je dána tím, co si domluvíte s řidičem a jezdí se tam, kde je o to zájem. Jakmile se minivan naplní, objíždí zpravidla nejvíce obydlené oblasti na ostrově.

Řidiči minivanů jsou ale flexibilní a za úplatu se s nimi domluvíte na čemkoliv, klidně na zorganizování soukromého výletu pro vaši skupinu, cestujete-li ve více lidech, či se domluvíte s některými s dalších cestovatelů, které jste třeba potkali během dovolené. Minivany mají kapacitu 9 osob. Může to být pro vás cenově zajímavé a ostatně Dominika je turistický ráj zejména pro ty, kteří sem jezdí poznávat, nikoliv se válet na pláži.

Pokud se chcete spolehnout zejména na individuální dopravu, tak je samozřejmě nejlepší vypůjčit si automobil. Je však potřeba abyste byli připraveni na skutečnost, že se na ostrově jezdí vlevo. Už proto je vhodnější vypůjčit si vůz s automatickou převodovkou, která řízení přece jen usnadní. Na silnicích je totiž nutné dávat docela pozor a určitě není dobré, když vás rozptyluje nutnost soustředit se na pro nás nezvyklé řazení levou rukou. Silnice jsou sice v dobrém stavu, ale jsou celkem úzké a místní to berou docela svižně, přičemž je zvykem zde preventivně troubit do zatáček.

Většina autopůjčoven sídlí v hlavním městě a je jich zde hned několik. Můžete zkusit třeba Courtesy Car Rental nebo Island Car Rentals či Valley Rent-a-car, ale i řadu dalších. Aby půjčení automobilu proběhlo bez problémů, je potřeba mít mezinárodní řidičský průkaz, který musíte mít vystaven již z ČR. Ten platí samozřejmě pouze v kombinaci s evropským řidičákem, takže ani ten si doma nezapomeňte. Za 30 EC$ si následně zakoupíte místní řidičské oprávnění. Mějte také dostatečné limity na platební kartě, protože se za půjčený vůz uplatňuje dočasná kauce formou blokace finančních prostředků.