Guadeloupe

Nabídne vám vše, co si můžete přát, přitom není zasažen masovou turistikou. Řeč je Guadeloupe. Čekají na vás tady totiž nejen nádherné karibské pláže s jemným bílým pískem z jedné strany omývané karibským mořem a z druhé Atlantikem, ale také tropické deštné pralesy, sopečné krátery a kombinace francouzské a kreolské kultury. A jaký koktejl nám tento delikátní mix namíchal? Do ráje na zemi nemá daleko.

Guadeloupe patří do souostroví Malé Antily, přičemž je sám o sobě tvořen dvěma hlavními ostrovy, Basse-Terre a Grande-Terre, které spojuje úzká šíje, někdy jsou označovány jako dvojostrov či ostrov ve tvaru motýla. Dále ke Guadeloupe patří několik menších ostrovů v závětrné části Malých Antil, jako Marie-Galante, Îles des Saintes či La Désirade.

Domorodé kmeny Karibů ostrov nazývaly Karukera, což v překladu znamená „ostrov krásných vod“. Své současné jméno nese po Panně Marii Guadeloupské. Objevil jej roku 1493 Kryštof Kolumbus. Francie si ostrov přisvojila v roce 1635, krátkodobě byl také okupován Brity a Švédy. Dnes je Guadeloupe zámořským departmentem a současně zámořským regionem Francie a jako takový je zároveň součástí Evropské unie, kde má statut nejvzdálenějšího regionu EU. Je tomu tak i u některých dalších ostrovů, které patří nejčastěji bývalým evropským koloniálním mocnostem.

Ještě donedávna, konkrétně do 22. února 2007, byly součástí departmentu Guadeloupe také ostrovy Svatý Martin (tedy jeho francouzská část) a Svatý Bartoloměj, které ale své postavení vůči Guadeloupe změnily a nyní mají statut zámořských společenství Francie.

Pokud se zaměříme na oba hlavní ostrovy, tak jsou přírodními podmínkami rozdílné asi jako den a noc. Basse-Terre, západnímu křídlu Guadeloupe a většímu z ostrovů, vévodí hory a bujný tropický deštný prales a také se zde nachází dosud činná sopka La Soufriére. Zatímco Grande-Terre, východní křídlo, je rovinaté a o poznání sušší.

Na Basse-Terre se od 17. století pěstuje káva. Nejrozšířenější plodinou jsou zde nicméně banánovníky. Při výstupu na zmíněnou sopku, která je se 1467 metry n.m. nejvyšším bodem ostrova, se můžete vykoupat v horkých lázních, jenž zde vyvěrají z nitra země. Klima Grande-Terre zase svědčí cukrové třtině, sladká vysoká tráva se zde pěstuje už přes 300 let. V místní palírně se vyrábí nejpopulárnější rum na ostrově. V minulosti třtina končila v cukrovarech a na plantážích pracovali otroci.

Na ostrov můžete vyrazit celoročně, nicméně srpen a září přináší zvýšené riziko výskytu tropických bouří. Hlavní sezóna je zde zhruba od prosince do června, kdy budou také v turistických oblastech vyšší ceny. Pro slunění na plážích je ideální vyrazit v období sucha, které je zhruba v první polovině roku, naopak období dešťů v druhé polovině roku je vhodnější k poznávání ostrova. Tento ostrov mnoha tváří si vás každopádně získá, ať už sem pojedete za jakýmikoliv způsoby relaxace.

Dechberoucí dovolená na Guadeloupe. Nabídka výhodných zájezdů do karibské exotiky zde.

Před cestou na Guadeloupe

Vstupní podmínky

Pro pobyt na ostrově po dobu do 3 měsíců není potřeba vízum. Stačí tedy pouze platný cestovní pas. Z hlediska dovozu nepodléhají clu žádné osobní věci. U dovozu jiných předmětů se uplatňují francouzské zákony. Z pohledu vývozu je zakázán vývoz rostlin, vyjma řezaných květin z květinářství.

Měna a ceny

Protože je Guadeloupe zámořským územím Francie, tak je také členem eurozóny a platí se zde tedy eurem. Ceny jsou relativně srovnatelné se západní Evropou, vyšší mohou být zejména u dovážených potravin, což jsou sýry, mléko a v podstatě také velká většina zeleniny. Místní ovoce, jako jsou banány, je naopak nejlevnější.

Na ostrově lze bez problému používat platební karty podobně, jako jsme zvyklí v Česku. To znamená, že v supermarketech jako je Carrefour či Lather Price je to samozřejmost, pokud ale vyrazíte na místní trh, je jasné, že tady bude potřeba hotovost.

Za jídlo v restauraci dáte okolo 15 eur. Máme nyní na mysli běžné menu. Pokud si dáte něco ve fastfoodu, tak můžete začínat i na 8 eurech. Levná je také pizza, která vyjde na cca 10 eur. Za předpokladu, že se chcete rozšoupnout a vyzkoušet nějaké ty místní delikatesy, což rozhodně doporučujeme, začínáme zpravidla na cenách od 20 eur a výše. To platí například pro mušle.

Z pohledu ubytování je cenová nabídka poměrně široká. V dnešní době nemusíte využívat hotel a můžete se u někoho ubytovat na airbnb, což je na Guadeloupe více než běžná záležitost. Pokud chcete do hotelu, tak ty nejlevnější mimo sezónu seženete do 12 tisíc korun v přepočtu na týden pro 2 osoby, tedy v podstatě za hubičku. Může to být bez problémů i o nějakou tu tisícovku méně. V sezónu pak počítejte s cenami do 17 tisíc.

Pokud vám ale jde o služby, které vám může hotel nabídnout, není to pro vás jen místo na přespání a chcete si užít trochu luxusu, potom v sezóně 25 tisíc na osobu na týden není žádný problém, ale klidně to může být i dvojnásobek. Mimo sezónu jsou i v těchto případech luxusnějších resortů ceny příznivější.

Oblíbený je na ostrově také pronájem celé vily. Toho většinou využívají větší skupiny lidí či přátel, kteří si chtějí užít trochu soukromí stranou od turisty přeplněných hotelů. Využití nemusí být jen za účelem relaxace a dovolené, ale také třeba i ve spojení s byznysem a navazováním obchodních kontaktů, samozřejmě zakončené pořádnou party. Vilu pro 9 osob seženete za cenu něco málo přes 100 tisíc korun na den. Jak je patrné, pro skupiny to může být výhodnější varianta než klasický hotel.

Zdraví a bezpečnost

Z pohledu zdravotních rizik je specifický strom mancenilier, protože šťáva z jeho plodů může být příčinou popálenin. Na tuto skutečnost najdete upozornění i na webu velvyslanectví. Místní tvrdí, že nebezpečné jsou výpary z tohoto stromu, není tak radno se zdržovat v jeho blízkosti.

Pozor na koupání v řekách! Na sladkou vodu v tropických oblastech si obecně dejte velký pozor. Zejména pokud jde o vodu kdekoliv v přírodě. Může obsahovat améby, což jsou paraziti, kteří způsobují schistosomózu (dříve označovanou jako bilharzióza). Vznikají tak záněty střevního ústrojí nebo močových cest. Střevní varianta může způsobit až cirhózu jater. Proto pokud vás někde v otevřené krajině láká sladkovodní jezírko ke koupání, raději si to odpusťte. Na ostrově jsou sice nebezpečná místa vyznačena výstražnými tabulemi, ale lépe je vyvarovat se sladké vodě úplně.

Také v moři číhá potenciální nebezpečí, pokud se tedy rozhodnete vyzkoušet si něco ulovit a zkonzumovat. Některé ryby totiž obsahují toxiny vyvolávající nemoc zvanou ciguatera. Platí tedy pravidlo, že pokud nemáte zkušenosti a nevíte co jíte, raději to nejezte.

Tropické pralesy na ostrově skýtají i další nebezpečí, je to stonožka, které se přezdívá „jelení jazyk“. Pokud vás kousne, je to srovnatelné s bodnutím škorpióna. Dávejte si proto pozor, kam a na co usedáte do trávy.

Pokud by si chtěl někdo na ostrově užít i něco jiného než jen přírodní krásy, tak je dobré upozornit na skutečnost, že Guadeloupe drží mezi francouzskými departmenty nelichotivý rekord ve výskytu AIDS. Obecně byste si zde měli dávat pozor na sexuálně přenosné choroby.

Jinak tady platí klasika, která je společná praktiky pro celý Karibik, a to jsou komáři. Ti mohou přenášet horečku dengue, případně virus zika. Doporučuje se proto používaní repelentů s vysokým obsahem DEET.

Z pohledu klasické kriminality, jako jsou drobné krádeže apod., není situace jiná než kdekoliv jinde v civilizaci. Zkrátka je potřeba dávat si pozor na své věci, kapsáři ve městech jsou celosvětový problém, který se asi nedá vztáhnout na konkrétní lokalitu. Říká se třeba, že se více krade v Pointe-à-Pitre. Upozornění z doslechu ale spíše jsou o štěstí či smůle a případné špatné zkušenosti než o reálně použitelné statistice.

Jídlo a pití

Jelikož jsme ve francouzském departmentu, tak s místní kuchyní to rozhodně není špatné. Právě naopak. V restauračních zařízeních si můžete pochutnat na francouzských delikatesách všeho druhu. Největší množství restaurací na ostrově najdete ve městech St. Francois, St. Anne, Le Gosier, Le Moule nebo samozřejmě také v hlavním městě Basse-Terre.

Na druhou stranu, je zde možnost stravovat se tak, jak je vám zrovna po chuti. Velmi oblíbená je kreolská kuchyně, můžete vyzkoušet kuře na kari nebo krevety na kari. Zajímavý je předkrm Les Accras, který připomíná naše vdolky.
Máte rádi sladké? Potom by vás mohl zaujmout snow ball, což je ledová tříšť obsahující sladkou ovocnou šťávu. Pokud máte rádi kokos, tak si pochutnáte na coco sorbet, což je kokosová zmrzlina s mandlemi.

Dát si ale můžete něco jednoduššího, přitom s nádechem francouzského stylu stravování, tedy například francouzské tousty. Koupíte je kdekoliv. Místní typické jídlo je bukit, dovnitř se dává obvykle šunka, sýr a kečup a je to tedy také jednoduchý a levný způsob stravování.

Zapomenout nelze ani klasiku Karibiku, se kterou má něco společného takřka každý karibský ostrov. Je jím karibský rum, a také zde se vyrábí. Na ostrově se totiž pěstuje cukrová třtina, hlavní surovina používaná na jeho výrobu. Dříve končila v cukrovarech, dnes nejčastěji končí v palírnách. Vyrábí se zde jak jeho světlá, tak tmavá varianta, ale existují i ochucené varianty, a to třeba ananasem.

Počasí na Guadeloupe

Na ostrově nejsou po celý rok významnější teplotní rozdíly. V zimních měsících a na jaře je zde v průměru okolo 29 stupňů, v létě pak teploty stoupají na průměrných 32 stupňů. Ze severovýchodu vane na Guadeloupe relativně silný vítr. Jsou to pasáty, které vysoké tropické teploty pocitově snižují. Od ledna do června je tady období sucha, ve zbylé části roku je období dešťů. Srpen a září je charakteristické zvýšeným nebezpečím tvorby tropických bouří.

Jak cestovat na Guadeloupe

Na ostrově je mezinárodní letiště Pôle Caraïbes, které se nachází poblíž města Pointe-à-Pitre. Z Evropy zde samozřejmě létá řada spojů, ať už na pravidelných linkách nebo chartery. Každému může vyhovovat jiné spojení a odlet z jiného evropského letiště, takže obecná doporučení lze dávat těžko. Můžete zpravidla využít služeb společností:

  • Air France
  • Corsair
  • Air Caraïbes
  • XL Airways

Co je důležité poznamenat je skutečnost, že pokud poletíte z Paříže, na Guadeloupe se létá pouze z Orly. Přitom z Prahy přiletíte na letiště Charlese de Gaulla (CDG). Air France ale nabízejí voucher, který vám zajistí bezplatnou dopravu autobusem mezi oběma letišti. Samozřejmě musí to být v rámci jedné rezervace. Na CDG dostanete voucher na terminálu 2E u přepážky Air France. Na Orly je bohužel opět potřeba se odbavit, takže počítejte s tím, že se vám mezipřistání protáhne na takové 4 hodiny.

Můžete samozřejmě využít také služeb dalších jmenovaných společností, které rovněž zajišťují z Paříže pravidelné lety. Přímý let z Evropy na Guadeloupe je přitom možný pouze z Paříže z letiště Orly, takže i kdybyste chtěli letět třeba odněkud z Německa, stejně budete muset absolvovat mezipřistání v Paříži.

Ceny se odvíjejí od mnoha faktorů, ale obecně v hlavní sezóně, tedy od prosince do června, pořídíte zpáteční letenku z Prahy za 14 až 20 tisíc korun. Mimo sezónu, tedy od července do listopadu, pak v rozmezí 12 – 15 tisíc korun.

Užijte si karibskou exotiku. Nabídka zajímavých zájezdů do Guadeloupe zde.

Po příjezdu na Guadeloupe

Dovolená na Guadeloupe

Při příletu na Guadeloupe jste už pravděpodobně tedy navštívili město Pointe-à-Pitre v jehož blízkosti je letiště. Toto město je největším na ostrově, ale není městem hlavním. Tím je město s názvem Basse-Terre, jako stejnojmenný z ostrovů Guadeloupe, na kterém leží.

Z města Basse-Terre máte nádherný výhled na sopku La Soufriére. Je to úžasná scenérie na pozadí města, tajemná a úchvatná zároveň. Stojí za to také procházka po promenádě ve francouzském stylu. Milovníci historie mohou navštívit Fort Delgrés, což je pevnost tyčící se nad přístavem, kde je dnes muzeum. Můžete se zde seznámit s historií města.

Pointe-à-Pitre je významné přístavní město nacházející se na Grande-Terre. Je moderního střihu, a přesto má osobitou a tolik vyhledávanou koloniální atmosféru. Na náměstí Place de la Victoire zavítá rád každý, kdo si potrpí na posezení ve stylové kavárně. Ve městě můžete navštívit také místní muzea. Jinak toho v Pointe-à-Pitre kromě místních trhů už mnoho k vidění nenajdete.

Mezi zajímavá města na ostrově patří St. Francois, které vás učaruje svou ospalou atmosférou. Čas zde zkrátka plyne jinak a do značné míry to platí pro celý ostrov. Pro to ale do Karibiku přece jezdíme. Další je Le Moule, které nabídne krásnou promenádu. Za návštěvu stojí také místní kostel.

Chcete si užít pořádnou party? Potom vám musíme doporučit městečko Le Gosier, které je proslulé svým nočním životem. Najdete tady kluby, bary i restaurace, kde nechodí jen turisté, ale také místní. Navštivte určitě rovněž město St. Anne, kde bary a kluby zavírají také až brzy nad ránem. V okolí St. Anne jsou také nádherné pláže, kde můžete provozovat windsurfing nebo kitesurfing. Obě místa najdete na ostrově Grande-Terre.

Na Guadeloupe je vám k dispozici celkově mnoho druhů zábavy a sportovních aktivit, kterým se můžete oddávat. Lákadel je zde opravdu bezpočet. Můžete se vydat do akvária nebo navštívit botanickou zahradu. Můžete si zajezdit na kajaku nebo klidně i na kole, na kterém jezdí rádi i místní. Občas to tady na silnicích vypadá jako při Tour de France.

Patříte-li mezi milovníky šnorchlování, potom by vám neměla uniknout pláž Malendure. Kromě typického bohatého podmořského života zde spatříte také mořské želvy. Skutečný ráj, zejména pro potápěče, pak je malý ostrov Terre-de-Haut. Ten je největším z osmi ostrůvků, jež patří k souostroví Îles des Sainte, které je také součástí Guadeloupe. Potápěčům nabízí průzračně čistou vodu v místním zálivu, a tedy ideální podmínky pro dobrou viditelnost pod mořskou hladinou.

Z hlediska rozmanitosti podmořského světa stojí za návštěvu také Coral Garden, což je rezervace, kterou před léty vyhlásil známý francouzský oceánograf Jacques Cousteau. Dle toho je často přezdívána „Réserve Cousteau“.

Ke Guadeloupe patří rovněž ostrov Marie-Galante. Také ten nabízí ve svých pobřežních vodách korálové útesy, které stojí za to vidět. Terén ostrova je rovinatý, najdete zde mnoho větrných mlýnů, které už jsou dnes opuštěné. Kdysi se zde zpracovávala cukrová třtina. Marie-Galante si díky těmto monumentům vysloužil přezdívku „ostrov sta mlýnů“. Podívat se zde můžete i do města Grand-Bourg.

Za návštěvu také stojí oblast zvaná Pounte des Chateaux na Grande-Terre. Je to nejvýchodnější místo na ostrově, kde divoké vlny Atlantiku bičují skalní stěny zajímavých tvarů a předvádějí nikdy nekončící divadlo. Kousek odtud je také překrásný výhled na oba hlavní ostrovy Guadeloupe.

Ještě jsme blíže nehovořili o tropickém deštném pralese na Basse-Terre, přitom je to oblast z celého ostrova možná nejpoutavější. Nachází se zde národní park Guadeloupe (Parc national de la Guadeloupe), který je v centrální části ostrova. Milovníci pěší turistiky a přírody zde mohou objevovat rozličné exotické rostlinné druhy a nic jiného nelze říci ani o místní fauně. Ostatně park je z větší části tropický prales. Čekají vás úchvatné krajinné scenérie, kde spatříte úžasné vodopády vystupující z džungle. Právě jejich půvab dal kdysi Guadeloupe jméno „ostrov krásných vod“. Mezi nejvíce navštěvované vodopády patří Les Chutes du Carbet.

V národním parku se také nachází dosud činná sopka La Soufriére, kterou jsme již zmiňovali dříve. Poslední erupce byla v roce 1976. S výškou 1467 metrů n.m. je to nejvyšší bod Guadeloupe. Je zřejmé, že po výstupu vás odmění nádherné vhledy do okolí. Kromě toho si můžete cestu k vrcholu zpříjemnit v místních horkých lázních.

Doprava na Guadeloupe

Mezinárodní letiště Pôle Caraïbes (Pointe-à-Pitre), přes které jste jistě přiletěli také na ostrov, obsluhuje rovněž lokální lety. Odtud totiž operují místní letecké společnosti spoje lokálního charakteru mezi dalšími ostrovy Karibiku. Jsou zde však i další letiště, které nejsou pro mezinárodní dopravu a jsou určeny výhradně lokálním dopravcům. Patří mezi ně:

  • Saint-François
  • Grand-Bourg

První z nich je na ostrově Grande-Terre, druhé pak na ostrově Marie-Galante. Můžete tak zavítat i do některých z přilehlých oblastí i z těchto letišť. Turisty z Guadeloupe jsou nejčastěji navštěvovány blízké ostrovy Dominika nebo Martinik. Guadeloupe má celkem 6 letišť, včetně výše uvedených, ale ostatní nejsou veřejnými letišti.

Nejlevnější varianta dopravy na Guadeloupe je bezpochyby hromadná doprava. Místní linky však nemají pevný jízdní řád, což je podobné prakticky po celém Karibiku. Zastávky jsou na každém rohu a také je možno požádat o zastavení i mimo vyhrazená stanoviště. Jízda na obvyklých trasách mezi městy vás bude stát v průměru 2 až 3 eura. Výjimkou je společnost Karulis, která operuje v rámci Grande-Terre a má pevné jízdní řády. Ceny se pohybují od 1 po 4 eura.

Ještě levnější doprava, resp. doprava bezplatná, je pak autostop. Pokud tedy rádi na dovolené využíváte právě tento způsob dopravy, nemusíte se bát, že byste zde neuspěli. Často se tak totiž běžně dopravují i místní, čili pro stopaře je Guadeloupe přívětivým místem. Ostatně je to možnost, jak poznat místní lidi a stopování zde není považováno za bezpečnostní riziko. Aspoň ne vyšší než kdekoliv jinde v civilizovaném světě.

Pokud chcete mít naprostou svobodu v cestování a nechcete být omezeni dalšími vlivy, tak samozřejmě lze zvolit půjčení automobilu a mnoho turistů této možnosti také využívá. Mimo sezónu vás to může vyjít v přepočtu na něco přes 400 korun za den, ale v hlavní sezóně, což je v podstatě první polovina roku, i na více než 800 korun. Pokud tedy plánujete projet Guadeloupe autem, zvažte možnosti vyhnout se hlavnímu turistickému období, protože se to určitě vyplatí.

Nejjednodušší je zarezervovat si auto online ještě předtím, než na ostrov vůbec vyrazíte. Můžete si jej také nechat třeba přistavit k letišti. Počítejte ale s tím, že když se domluvíte až na místě, podaří se vám také dohodnout lepší cenu.

K půjčení automobilu nepotřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Platí to však pouze po dobu 20 dnů, kdybyste měli v plánu řídit déle, pak je potřeba s jej nechat v ČR vystavit. Na rozdíl od některých jiných karibských ostrovů, tak na Guadeloupe lze řídit normálně jako u nás od 18 let. Některé autopůjčovny ale chtějí velkou přirážku, pokud je vám méně než 25 let. Při zapůjčení vozu nezapomeňte na pojištění, a to už z toho důvodu, že místní řídí trochu divoce a nelámou si příliš hlavu s dopravními předpisy. Je zde také relativně vysoká nehodovost.

Pokud chcete ještě více ušetřit, tak je variantou zapůjčení skútru, který seženete od 15 eur za den. Po ostrově se můžete pohybovat i na kole, což je zde oblíbený způsob přepravy. Kolo půjčíte už od 8 eur. Avšak vzhledem k výše uvedenému o místních poměrech na silnicích, je na zvážení, zda jsou tyto dopravní prostředky bezpečnou volbou.