Bahamy

Jeden z největších symbolů karibské exotiky, který znají lidé z celého světa. Prakticky nekonečné písečné pláže a celoročně letní počasí přímo vybízí k neopakovatelné dovolené. Ideální místo pro relax i aktivní pobyt spojený s potápěním a poznáváním podmořského života. Podívejme se na tento ráj zblízka.

Od floridských i kubánských břehů je to skoro stejně daleko, jde o jednu z nepříjemnějších destinací pro dovolenou. Snad i proto, že podstatnou část rozlohy státu tvoří pláže. Bahamy jsou nezávislým státem od roku 1973, kdy se jim podařilo vymanit se z přímého područí Velké Británie. Zůstává však pravdou, že nejen vláda dnes zůstává formálně v britských rukou. Oficiálně je hlavou státu královna Alžběta II., v zastoupení ale vládne guvernér a vláda vzešlá z klasických demokratických voleb.

Vlajka Bahamy

Bahamy jsou perla Karibiku s příjemným celoročním počasím

Tady se vám určitě bude líbit! Zvláště pokud máte rádi slunění a příjemný mořský vánek, protože vstupní brána do Karibiku je proslulá atmosférou plnou klidu. A také azurová voda kolem plážových resortů, u které uvidíte jasně až do šedesátimetrové hloubky – což už přeci o něčem svědčí. Ať už si vezmeme na paškál největší Andros Island nebo Bimini a Grand Bahama, nabízí se dovolená plná pohody. Připravte se na prakticky dokonalou placku, totiž, nejvyšším bodem souostroví je Mount Alvernia. A jestli je to vůbec hora, když sahá do výše 63 metrů nad mořem? Spíše jde o kopec s malou poustevnou na Cat Island, připomínající jednoho ze zdejších slavných, Johna Hawese alias bratra Jeroma.

Na Bahamách žije asi 400 tisíc stálých obyvatel, velkou většinu zde mají Afroameričané (asi 93 %), běloši a kreolové jsou v menšině. Mluví se samozřejmě anglicky, ale mezi rodáky z Haiti se dodnes mluví kreolským nářečím. V oblasti náboženství je situace ještě složitější – prakticky všichni obyvatelé ostrova jsou křesťany. Nicméně rozdělení mezi anglikány, baptisty, metodisty, a nakonec katolíky je hodně nerovnoměrné. Nicméně, nemusíte se bát, po stránce víry se zde žije v naprostém míru a souladu. Rozvětvení věrouk má samozřejmě svůj důvod, pány v oblasti byli nejen Španělé, ale dlouhou dobu i Britové.

Dovolenou tu tráví miliony turistů, zejména těch amerických

Geografická vzdálenost, dobré ceny, teplo a stejný jazyk – to vše sem láká turisty prakticky ze všech koutů USA. Bahamy každý rok navštíví několik milionů turistů, z nichž nejčastěji právě zástupci této světové velmoci. Jde také o zcela typický daňový ráj, i proto zde sídlí řada různých firem a stát z toho profituje.

Zažijte Bahamy jako součást nezapomenutelné plavby nebo jako host některého špičkového resortu.

Drtivá většina obyvatel žije v hlavním městě – Nassau – zbylých asi třicet procent je pak rozeseto do dalších částí souostroví. Druhým největším městem je Freeport, následuje West End a Coopers Town. 14 tisíc kilometrů čtverečních rozlohy zní sice skvěle, ale přibližně třetinu tvoří vodní plocha. Třicítka velkých a asi sedm stovek malých ostrovů, stejně jako neobydlené korálové ostrůvky, kterých jsou asi dva tisíce, přesně tak je tato karibská země rozdělená. Ty nejkrásnější pláže jsou v části zvané Exuma, z nabídky Cable Beach, Gold Rock Beach a Half Moon Beach si určitě vyberete alespoň jednu. A aby té vody a pláží nebylo málo, v metropoli Nassau na vás čeká Aquaventure Waterpark, jehož název určitě mluví zcela za vše.

Kdysi tu byl i Kryštof Kolumbus, stanul na ostrově Watling

Už v době prvních objevitelských plaveb znali evropští mořeplavci nejen Haiti, ale také ostrov, jenž dnes sluje Watling. Největším ostrovem, zabírajícím plochu asi tří a půl tisíce čtverečních kilometrů, je Andros – v závěsu je pak Great Abaco s plochou 2313 km2. Není jistě divu, že většina populace pracuje právě v cestovním ruchu.

Pokud máte rádi vodní sporty, tedy kromě prosluněných pláží jako takových, budete se na těchto ostrovech cítit opravdu jako doma. 5,6 milionu návštěvníků za rok 2012 a více než 60 % z celkového HDP Baham pocházející právě z turismu? To jsou čísla, která hodně napoví. Více než dvě třetiny turistů připlují na lodi. Vlajka malého státu symbolizuje od roku 1973 slunce a moře, které doplňuje černý klín. A ve znaku má země kromě štítu, na němž symbolicky pluje jedna z Kolumbových lodí, ještě marlína a plameňáka – jeden zástupce pro souši, druhý zase pro vodní svět všude kolem.

Národním sportem Baham je kriket, který se zde hraje už půl druhého století. Místní obyvatele ale baví i dostihy, americký fotbal nebo baseball. Užší a dlouhé, ale také ploché, přesně takové jsou ostrovy, které nemají žádné řeky.

Podívejme se také do hlavního města

Název Nassau dostala metropole podle přídomku Viléma Oranžského, anglického krále na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století. Město má více než čtvrt milionu obyvatel, asi šestnáct kilometrů od jeho bran bychom našli mezinárodní letiště Lynden Pindling. Obdivovat zde můžete nejen klasické koloniální budovy, ale také katedrála, veřejná knihovna a třeba i tradiční trh, kde nechybí ukázka typických bahamských řemesel nebo čerstvě nalovené ryby. Ještě na začátku minulého století žilo v Nassau jen asi dvanáct tisíc lidí, takže symbolický je zde prudký růst populace, hlavně po období druhé světové války.

Město bylo zmíněno v dnes již klasických bondovkách Thunderball, Casino Royale nebo hostilo Miss Universe v roce 2009. Objevuje se také ve velmi populární hře Assassin´s Creed IV: Black Flag z roku 2013. A to není zdaleka vše, protože s městem jsou úzce spjaté osobnosti hudebníka Mikea Oldfielda a tenisty Denise Šapovalova. Ve výběru partnerských měst nechybí Acapulco, Detroit nebo Šanghaj, což je zkrátka skvělá společnost, že? Nassau leží na ostrově New Providence, kde měli mít základnu piráti vedení proslulým Černovousem, teda anglickým pirátem Edwardem Teachem.

Prohlédněme si také Bimini a Cat Island

Nejzápadněji položený je ostrov Bimini, kde se měly podle pověsti zdejších domorodců vyskytovat prameny věčného mládí. Velmi se zde líbilo třeba Enestu Hemingwayovi, na návštěvě se objevil třeba Martin Luther King. Žijí tu asi dva tisíce lidí a centrem je malá osada Alice Town. Je zde také výzkumné středisko, týkající se života žraloka citronového.

Cat Island je ostrovem, kde žije asi patnáct stovek stálých obyvatel. Dvě malá letiště, ale také proslulá poustevna na vršku Mount Alvernia, nejvyššího bodu celé země, jenž dostal jméno podle jedné z toskánských hor, spjaté s osudem svatého Františka z Assisi. A o Johnu Hawesovi jsme už něco málo slyšeli. K dalším zajímavým místům Baham se řadí třeba malá Inagua, třítisícový ostrov Long Island a také San Salvador, ostrov, kam poprvé vkročila noha Kryštofa Kolumba na americké půdě. Dříve zde byla základna pirátů, dnes zase přitahuje turisty několik pláží a letiště, které spojuje Bahamy a blízkou Floridu. Nezapomeňte na mořský park Exuma Cays, který sdružuje stovky malých ostrůvků. Pro potápěče naprosto ideální!

Potápění a národní park Lucaya se svými jeskyněmi

Bahamy jsou doslova Mekkou potápěčů, zaplavejte si se žraloky a poznejte dávnými námořníky obávané zblízka, pestrobarevný mořský svět vás tímto zve na prohlídku! V národním parku Lucaya na vás čekají podzemní jeskyně, v nichž se můžete libovolně procházet a také nádherná příroda, reprezentovaná různými tropickými druhy fauny a flóry.

Bohatou nabídku zájezdů na Bahamy nabízejí i české cestovky. Prohlédnout si je můžete například zde.

Před cestou na Bahamy

Žádné vízum ani takzvaná přihlašovací povinnost, českým státním občanům postačí pouze klasický cestovní pas. Ten by měl platit ještě nejméně půl roku, pro pobyty do tří měsíců včetně. Ovšem pozor, pokud sem přijedete za prací, a nikoliv jako turisté, je třeba zařídit dokumentace už poněkud více (ale to jen tak na okraj, kdyby náhodou někdy…).

Co očkování? Neexistuje povinné, ale doporučit se jistě dá klasika – žloutenka typu A, B a také tetanus, ostatně jako kamkoliv jinam. Nezapomeňte také na patřičné cestovní pojištění, které byste měli mít ideálně zajištěné ještě před odletem/odjezdem. Zdravotní péče pro české občany samozřejmě není hrazená, takže připojištění je rozhodně zapotřebí – k dispozici jsou v případě problémů dvě státní nemocnice (Nassau a Grand Bahama).

Měna a cenové hladiny

Oficiálním platidlem v zemi je bahamský dolar, ale v mnoha případech se dá platit i s dolarem americkým. Směnný poměr mezi těmito měnami je jedna ku jedné. Nejvyšší platná bankovka má sto dolarů, ale setkáte se i s klasickou dolarovkou, mince jsou k dostání ve formě 1, 5, 10, 15, 25 a 50 centů, plus jednoho dolaru. Koncem března 2019 měl jeden bahamský dolar (BSD) hodnotu 22,98 Kč, což je prakticky totožná hodnota jako v případě dolaru amerického (USD) – 23,019 Kč. Turistická centra oplývají bankomaty, platební karty jsou přijímané, ale nezapomeňte mít u sebe raději ještě pro jistotu hotovost. Banky jsou otevřeny ve všední dny. V neděli je den pracovního klidu.

Bahamy jsou obecně luxusní destinací, takže ceny jsou minimálně na úrovni těch, se kterými se setkáte v USA. Pokud jde o stravování, naleznete tu i typicky americké fastfoodové řetězce, stejně jako pouliční občerstvení – ani v jednom případě není důvod k obavám. Doporučuje se kupovat balenou vodu, k dispozici je i paleta horkých nápojů – čaj nebo kávu vám na Bahamách rádi připraví. Za litr balené vody dáte asi dva dolary, pivo je o dolar dražší, pořádná porce kuřete s hranolky vyjde zhruba na osm dolarů. Pokud si budete chtít pronajmout na celý den auto, zaplatíte lehce pod sto dolarů, litr benzínu je výrazně levnější než u nás a vyjde asi na 70-80 centů. Průměrný den turisty tu vyjde na asi 1500 až 2000 Kč a bohužel – za kvalitu se platí, příležitost ušetřit je málokdy a málokde.

Zdraví a bezpečí aneb potřebujete pojištění?

Jak už jsme si řekli, bez cestovního pojištění a připojištění na Bahamy raději ne! Zdravotnictví je totiž na výborné úrovni, a tak je jasné, že se za něj musí také patřičně zaplatit, smluvní úprava s českou stranou o bezplatném ošetření samozřejmě neexistuje (bez cestovního připojištění půjde dokonce z vaší kapsy, což by mohlo znamenat zadlužení klidně i na celé dlouhé roky dopředu). Zdravotních rizik je naprosté minimum, dejte přednost balené vodě a vše bude v pořádku. V případě nutnosti funguje i letecká ambulance do Miami nebo hlavního města Nassau.

Kriminalita není častá, v centrech a hotelích prakticky nulová, ale večer a v noci si samozřejmě musíte dát pozor, takže nechoďte nikam sami. Při přepadení se nevyplatí klást odpor, lupiči mají většinou zbraně. Během letních a podzimních měsíců jsou častější také hurikány, to platí nakonec pro celý Karibik.

Kuchyně typická pro Bahamy – aneb všechno z moře

Na Bahamách si rádi pochutnávají nejen na amerických fastfoodových jídlech, ale také pudingu s rumovou polevou, exotickém ovoci (ananas a papája nesmí chybět), langustách a okounech. S rumem je třeba počítat, v Karibiku je jeden z nejlepších na světě – dostanete jej buď čistý, nebo také se šálkem kávy.

Samozřejmě, i zde mají rádi sladké – krupice, Johnnyho dort typický pro angloamerickou kulturu, kokosový koláč a vánoční krocan se šunkou nesmí chybět. Něco nealkoholického k pití? Switcha, což je vlastně cukr, citron a voda, v parných letních dnech perfektní osvěžení. Tím se také dostáváme k průměrným teplotám – takže jak to vlastně v Karibiku chodí třeba o našich letních prázdninách nebo v lednu?

Bahamy a počasí aneb subtropy, kam se podíváte!

Nejsou tu pohoří, jen pláže a jedna velká rovina. Golfský proud ovlivní samozřejmě hodně, i díky němu je zde po celý rok dosti teplo. A nejen teplo, ale i pořádná porce slunce – minimálně 320 slunečných dnů z 365, na tři tisíce hodin působení příjemných paprsků, to si skoro říká o zlatou olympijskou medaili. Fouká jen lehký větřík, který trochu zchladí během veder. Období dešťů je mezi květnem a listopadem, což má vliv obvykle i na cenu zájezdů v době tzv. babího léta. Hlavní turistická sezona je hlavně během první třetiny roku, ale dá se říci, že obvykle odstartuje už poslední týden až dva v prosinci – vlastně kopíruje období sucha. Severní část Baham je nicméně celoročně provázená vyšší vlhkostí.

V lednu je průměrná teplota kolem jednadvaceti až třiadvaceti stupňů Celsia, během letních měsíců je ještě tepleji a nezřídka se dostanete ke třicítce (nebo i mírně nad tuto úroveň). Průměrný roční rozdíl teplot činí zhruba sedm nebo osm stupňů Celsia. Subtropicko-oceánské podnebí, celoroční srážky zhruba 1500 mm.
Pár praktických rad na závěr

Počítejte s tím, že zásuvky budou tzv. americké, tedy dvě ploché vidličky. Měli byste tedy mít s sebou i speciální zařízení – konvertor zásuvky, jinak bude s notebooky a mobily trochu problém.
Možná trošku překvapivé, ale je to tak – mluví se tu spíš britskou formou angličtiny, i když Florida je skoro na dohled.

Místní jsou zásadně milí a usměvaví, jen zřídka se potkáte s někým vysloveně nevlídným. Ale ruku na srdce, nebyli byste v takovém teple a pohodě taky spíš vysmátí?

Chtěli byste rybařit? Tak se sem vydejte hlavně v závěru jara a v létě. Naopak luxusní plážové resorty jsou úplně všude a bavit vás to v nich bude po celý rok.