Nejlepší destinace na Kubě

Mapa Kuba

Destinace

Bahía de Cochinos

Hledáte-li nejkrásnější pláže na celé Kubě, jste na správné adrese. Zátoka sviní, jak se také toto místo česky nazývá, Vám nabídne nejen azurové moře, a pozvolné písčité pláže, ale především nádherné korálové útesy, jež jsou jako stvořené pro všechny, kdo chtějí poznat tajuplný život, který se skrývá pod mořskou hladinou.

Zátoka sviní, kterou naleznete asi 150 kilometrů od Havany, dnes patří mezi nejvyhledávanější destinace na Kubě, a není vůbec divu. Křišťálově čistá voda, příjemně teplé moře, jemný písek, a také úchvatný svět skrytý pod mořskou hladinou, to vše na Vás čeká, pokud si přijedete užít exotickou dovolenou právě sem.

Mezi nejoblíbenější pláže rozhodně patří Playa Larga a Playa Girón, v jejichž blízkosti se také nachází proslulá turistická letoviska s mnoha restauracemi a bary, kde můžete ochutnat senzační koktejly z pravého kubánského rumu. Chcete-li si však dopřát spíše romantiku na liduprázdné pláži v bohem zapomenuté zátoce, lemované kokosovými palmami, taktéž si přijdete na své.

Bahía de Cochinos, kde se neúspěšně vylodila během Karibské krize spojenecká vojska, s cílem svrhnout Castrův režim na Kubě, je také častým cílem všech potápěčů, na které zde čekají nejen nádherné korálové útesy, ale také tajuplné jeskyně, určené pouze pro ty nejzkušenější. Pakliže se do mořských hlubin neodvažujete, můžete místo toho navštívit třeba krokodýlí farmu Boca de Guamá, anebo indiánskou vesnici, kde se seznámíte se životem kmene Taínos.

Baracoa

Ospalé městečko, nejstarší na Kubě vůbec, které vděčí za svůj vznik Kryštofu Kolumbovi, by měl navštívit každý, kdo si chce odpočinout od davů turistů, načerpat energii, vychutnat si krásnou přírodu, a především se vžít do kůže běžných Kubánců.

Městečko Baracoa

Podobně jako nedaleké Santiago de Cuba, je i toto místo často opomíjené, a na první pohled nezajímavé, což je však jedině dobře. Pakliže toužíte po opravdové Kubě, městečko Baracoa, si určitě zamilujete. Stejně tak si zajisté oblíbíte i památky, kterých je zde opravdu celá řada. Chcete-li si udělat parádní fotky, určitě zamiřte do trosek bývalé pevnosti Matachin Fort, odkud se naskýtá krásný výhled, umožňující pořídit ty nejlepší snímky, které vám bude každý závidět.

Pokud naopak toužíte trochu si odpočinout od všeho shonu, a vyčistit si hlavu, vydejte se na menší toulku do deštných pralesů, které toto úchvatné místo obklopují. Navštívit můžete třeba Parque Natural Majayra, kde na Vás kromě zajímavých druhů rostlin a živočichů, čekají také rozsáhlá archeologická naleziště s pravěkými předměty starých Taínů.

Máte-li dostatek času, a chcete-li mít celé Baracoa jako na dlani, zkuste si udělat výšlap na 575 metrů vysokou stolovou horu El Yunque. Jakmile se dokonale pokocháte nádhernou krajinou, nezapomeňte si dopřát příjemné osvěžení v moři, a také lahodný drink na některé z místních pláží. Pakliže zamíříte na Playa Maguana, s průzračně čistou vodou, zaručeně nebudete litovat.

Cayo Coco

Překrásný korálový ostrov, čtvrtý největší na Kubě, nabízí pravý karibský ráj, se vším, co k tomu patří. Nádherné písčité pláže, průzračná voda, panenská příroda a samozřejmě útesy, určené všem, kdo chtějí poznat tajuplný život pod mořskou hladinou, to vše máte možnost si vychutnat, pokud se na Cayo Coco rozhodnete strávit svou dovolenou.

Korálový ostrov Cayo Coco

Poznejte krásu kubánského ostrova Cayo Coco na vlastní oči. Zajímavé zájezdy do této lokality najdete zde.

Kubánská republika je obklopena více než 4 000 atoly, mezi které patří také souostroví Jardines de la Reina, neboli Královniny zahrady. Jeho součástí je i Cayo Coco, opravdová Mekka potápěčů v Karibiku, a zároveň vyhledávané letovisko, jež v sobě skrývá nejen krásné slunné pláže, dlouhé desítky kilometrů, jako Playa Pilar, ale také nedotčenou přírodu, která uchvátí každého, kdo do tohoto karibského ráje zavítá.

Cayo Largo

Chcete-li strávit opravdu příjemnou dovolenou plnou odpočinku v moři zeleně, na tiché pláži, zalité sluncem a lemované palmami, zamiřte na ostrůvek Cayo Largo. V této oáze klidu nejen, že rychle načerpáte novou energii, ale navíc, nudit se zde rozhodně nebudete.

Ostrůvek Cayo Largo

Kubánský ostrov Cayo Largo je vhodný pro celoroční relax. Prohlédněte si zájezdy pro české příznivce exotiky.

Díky tomu, že není tento zapomenutý ostrůvek trvale obydlen, zachovává si dodnes svůj půvab a tajemství. Chcete-li si užít skotačení ve vlnách, vydejte se na jižní pobřeží Cayo Largo, kde na Vás čekají ty nejlepší pláže na světě, s opravdu jemným, bílým pískem. Oblíbená je zejména Playa Sirena, kolem které se rozkládá také většina zdejších resortů, jež Vám nabídnou veškerý komfort.

Cienfuegos

Nevšední architektura, jedinečné památky, krásné pláže a nezvyklá čistota, tak těmito slovy lze jednoduše charakterizovat pocity, které budete mít, když do nejkrásnějšího města Kuby, kterým Cienfuegos bezesporu je, zavítáte.

Kubánské město Cienfuegos

První věcí, která Vás po příjezdu na toto úchvatné místo, přezdívané také někdy jako „Perla jihu“, uchvátí, bude nezvyklý pořádek, upravené ulice, a udržované městské domy. Cienfuegos za to vděčí především zdejšímu mezinárodnímu přístavu, a také průmyslu. Není náhoda, že v 18. století zde byl založen vůbec první cukrový mlýn na světě.

Právě „bílé zlato“ dalo vzniknout tomuto krásnému městu, jehož koloniální architektura protknutá francouzským šarmem, uchvátí zkrátka každého. Chcete-li se o tom sami přesvědčit, svou prohlídku zahajte na náměstí Parque José Martí, kde se nachází ty nejzajímavější stavby, zapsané na seznamu UNESCO, jako třeba Catedrál de la Purísima  či Arco de Triunfo, jediný vítězný oblouk na Kubě.

Následně se můžete vydat do přístavu, kde na Vás čeká jedinečná koloniální pevnost Castillo de Jagua, jež dříve chránila Cienfuegos před piráty. Pakliže se naopak chcete vrátit do dětství, určitě nevynechejte prohlídku orientálního paláce Palacio de Valle, tolik připomínající Pohádky tisíce a jedné noci. Zamilované páry si naopak zajisté vychutnají procházku po promenádě Paseo del Prado, jež při západu slunce nabízí neskonalou romantiku.

Pakliže Vás prohlídka města omrzí, dopřejte si relax na pláži Playa Rancho Luna, navštivte nejkrásnější botanickou zahradu na Kubě – Jardín Botánico de Cienfuegos – s největší sbírkou tropických rostlin, anebo zamiřte do delfinária na zábavnou show, kterou ocení především děti.

Guardalavaca

Nejen rodiště kubánského vůdce Fidela Castra, ale především oblíbené letovisko, lemované dlouhými plážemi, přivítá každého, kdo si chce užít aktivní dovolenou, ať už v podobě lekcí potápění, plavání s delfíny či projížďkami na koních v divoké přírodě.

Kubánské letovisko Guardalavaca

Milujete relax na plážích, poslouchání rytmické hudby, a popíjení drinků, ale stejně tak Vás láká dovolená nabitá adrenalinem a vzrušením? Potom jste v letovisku Guardalavaca na správné adrese. Kromě nejkrásnější pláže Kuby Playa Esmeralda, zde na Vás čeká široká nabídka různých druhů vodních sportů, několik potápěčských škol, a také proslulé delfinárium, na ostrůvku Cayo Naranjo, kde si můžete dopřát koupání s delfíny.

Za prozkoumání stojí samozřejmě i okolí této destinace, plné zajímavých míst, jako je El Chorro de Maíta, nejvýznamnější indiánské pohřebiště v celém  Karibiku, městečko Gibara se zachovalou koloniální pevností, či Ecopark Rocazul, který si můžete prohlédnout opravdu stylově, tedy z koňského hřbetu.

Havana

Slavná kubánská metropole patří k nejvýznamnějším a největším městům v Karibiku. Není to přitom jen místo plné barů s vynikajícími koktejly, ale také opravdová truhlice plná romantických zákoutí i krásných památek, připomínajících slavnou koloniální minulost, zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Především však každý, kdo tuto „Paříž Karibiku“ navštíví, má možnost poznat úplně jiný svět, než na který byl dosud zvyklý.

Hlavní kubánské město Havana

Havana nabízí neopakovatelné zážitky pro každého cestovatele. Poznejte nejznámější město Karibiku.

Exotická Havana, známá díky lahodným drinkům, doutníkům, krásným ženám, a revoluci, je bezesporu nejzajímavějším městem Kubánské republiky. Díky více než 500leté historii, se může tato úchvatná metropole pochlubit řadů různých architektonických stylů, od renesančních paláců z 16. století, přes koloniální stavby, až po moderní funkcionalistické budovy. Není proto divu, že Havana je také běžně přezdívána jako Paříž Karibiku a byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Již od 20. let minulého století se, zejména díky prohibici v USA, stalo hlavní město Kuby útočištěm mnoha Američanů, kteří sem mířili nejen za levným alkoholem, ale také za krásnými ženami, a nevšední atmosférou. Bohužel tyto zlaté časy nakonec skončily, což se projevilo na vzhledu dříve krásných paláců a domů z koloniální éry, které nezadržitelně začaly chátrat. Na druhou stranu, právě díky tomu získala Havana svůj neskonalý půvab, a stala se jedinečným místem, kde se střetává staré s novým.

Stačí se jen trochu rozhlédnout, a i přes viditelnou bídu, objevíte kouzelná místa, která nenajdete nikde na světě. Na co může být Paříž Karibiku právem hrdá, je zachovalá architektura v historickém jádru, zvaném La Habana Vieja, tedy Stará Havana, kam každoročně míří nejen za památkami, ale především za nevšední atmosférou tisíce turistů. Mezi největší lákadla, patří samozřejmě Kapitol, vybudovaný ovšem až později, v roce 1929, který dnes tvoří přirozenou dominantu města.

Kdo miluje návštěvy muzeí a galerií, bude se cítit v Havaně jako doma. Téměř povinnou se stává návštěva slavného Muzea revoluce, v budově někdejšího prezidentského paláce. Stejně tak stojí za prohlídku památník Granma Memorial v podobě 18metrové jachty, pomocí které se dopravil v roce 1956 na Kubu Fidel Castro se svými bojovníky, aby mohli svrhnout autoritativní vládu diktátora Batisty.

Exotický Karibik je samozřejmě neochvějně spjat s proslulými doutníky, které má možnost zakoupit si každý, kdo zamíří do Real Fábrica de Tabacos Partagás, což je jedna z nejslavnějších továren na doutníky, i s vlastním obchůdkem. Naopak s technikou výroby slavných destilátů se návštěvníci Havany mají možnost seznámit v muzeu rumu Fundacion Destilera Havana Club, součástí jehož prohlídky je samozřejmě také ochutnávka tohoto lahodného nápoje.

Závěr pobytu v kubánské metropoli není od věci zakončit v některém z proslulých místních barů, jako je slavný Bodeguita del Medio, který si zamiloval sám spisovatel Ernest Hemingway, anebo Tropicana, kde je téměř povinnost každého, kdo sem zamíří, zhlédnout některé z kabaretních představení, a odvézt si tak zpět domů krásný zážitek na celý život.

Santa Lucia

Míříte na Kubu za potápěním? Potom letovisko Santa Lucia, s druhým nejdelším korálovým útesem na světě, určitě nesmíte minout. Jakmile Vás pestrobarevný svět pod hladinou omrzí, můžete se vydat pozorovat hejna plameňáků, prohlédnout si maják Faro Colon na nedalekém ostrově Cayo Sanibal anebo zamířit na pláž Los Cocos.

Santa Lucia se může pochlubit úctyhodnými 35 lokalitami určenými pro potápění. Kdo se odváží ponořit do hlubin, může si prohlédnout druhý nejdelší korálový útes na světě, prozkoumat vraky více než 30 lodí, a také se setkat se stovkami druhů mořských živočichů, včetně žraloků.

Není to však jen potápění, co se dá v tomto tropickém ráji podniknout. Můžete zamířit třeba k pláži Los Cocos, kde si nejen užijete vodních radovánek, ale také při troše štěstí spatříte hejna plameňáků, kteří mají domov v nedalekých bažinách. Stejně tak je Santa Lucia ideálním místem pro ty, kdo si chtějí užít rybaření na širém moři, které opravdu nemá chybu.

Santiago de Cuba

I když proti slavnější a známější Havaně působí velmi klidným, až ospalým dojmem, je Santiago de Cuba jedinečným místem, které si zamilují zejména ti, kdo míří do Karibiku nejen za exotikou, ale především za zajímavou historií, a památkami, kterých se v tomto hezkém městě nalézá opravdu bezpočet.

Kubánské město Santiago de Cuba

Druhé největší kubánské město leží na úplně opačném konci země než Havana, proto turisté, kteří do Karibiku míří, sem většinou nestačí zavítat, a vlastně je to dobře. Pokud si chcete trochu odpočinout od hlučných letovisek, poznat život pravých Kubánců, a spatřit řadu romantických i drsných míst, kudy kráčela revoluce, jste na správné adrese.

Mezi ta nejvyhledávanější z nich, kde vaše prohlídka Santiaga zřejmě začne, patří Parque Céspedes, rušné náměstí uprostřed města, jež je doslova ověnčeno historickými událostmi. Naleznete zde třeba nejstarší dům, z 15. století, který patřil španělskému dobyvateli Casa de don Diegovi. Právě s počátky této slavné koloniální éry vás seznámí zdejší Museo de Ambiente Histórico Cubano, které dnes v tomto domě sídlí.

Santiago de Cuba je také silně spjato s někdejším vůdcem Fidelem Castrem, koneckonců je také místem jeho posledního odpočinku. Chcete-li se vydat po jeho stopách, můžete svou výpravu zahájit na zmíněném náměstí, v jehož severní části se nachází známá radnice, na které měl kubánský vůdce svůj první veřejný projev po vyhrané revoluci. Stejně tak stojí za prohlídku i jezuitská kolej na Plaza de Dolores, kde Castro často trávil svůj čas.

Patříte-li mezi příznivce vojenství, určitě nezapomeňte navštívit mohutný hrad Castillo de San Pedro de la Roca, jež od prvopočátků měl za úkol chránit město před výpravami karibských pirátů za kořistí. Pokud máte zájem dozvědět se více o moderních dějinách Kuby, vydejte se do španělské pevnosti Cuartel Moncada, kde se nalézá zajímavé Museo de La Revolución, plné dobových artefaktů.

Samý závěr vašeho pobytu v Santiagu de Cuba můžete zakončit na malém náměstí v ulici José A Saco, kde máte možnost zakoupit některý z mnoha zajímavých uměleckých předmětů, nebo v restauraci Fontana di Trevi, ve které si vychutnáte nejen velmi levnou, ale především opravdu chutnou pizzu a těstoviny.

Varadero

Pokud hledáte opravdový ráj na zemi, kde si pořádně odpočinete a načerpáte energii, je pro vás Varadero tím pravým místem. Luxusní písčité pláže, dlouhé kam až oko dohlédne, kokosové palmy, a desítky barů s lahodnými drinky a nezapomenutelnou atmosférou, to vše si vychutná každý, kdo zamíří za karibským dobrodružstvím právě sem.

Kubánské letovisko Varadero

Okouzlující Varadero chytí za srdce každého. Dovolené, ze kterých si vybere každý, jsou k nalezení zde

Nejslavnější kubánské letovisko Varadero, symbol exotické dovolené, rozkládající se na poloostrově Hiracos, asi 140 kilometrů východně od Havany, si doopravdy zamilujete. Nezáleží, zda míříte do Karibiku za dobrodružstvím či relaxem, slunné Varadero vám totiž nabídne oboje, a buďte si jisti, že pravou tropickou dovolenou, si jinde na Kubě nevychutnáte více, než právě v tomto letovisku. Zamiloval si ho totiž sám Al Capone, a není divu.

Více než 20 kilometrů nádherných pláží pokrytých zlatavým pískem, kde se můžete celý den slunit, anebo naopak popíjet lahodný drink ve stínu kokosových palem, a především azurové moře, lákající ke koupání po celý rok, si prostě nemůžete nechat ujít. Velkou výhodou je také mezinárodní letiště ve Varaderu. Pokud zamíříte právě sem, můžete se být jisti, že již za krátkou chvíli po příletu si budete užívat vodních radovánek.

Jakmile Vás dovádění v moři přestane bavit, vydejte se na hlavní třídu Avenida Primera, plnou luxusních barů, obchodů i butiků s oblečením, kde máte skvělou příležitost zakoupit si něco hezkého na sebe, anebo si jen vychutnat šálek něčeho lahodného v některé z místních kaváren. Taktéž se můžete na chvíli posadit na lavičku v proslulém Parque Retiro Joson, zavřít oči a užít si neopakovatelnou atmosféru tohoto krásného místa.