Bonaire

Jeden z nejjižnějších ostrovů Karibiku láká na obrovské množství překrásných potápěčských lokalit, které jsou považovány za ty nejlepší na světě. Zatímco sousední Aruba je magnetem pro ty, kteří chtějí prožit adrenalinovou dovolenou a nedaleké Curaçao zase pro milovníky klidu, tak Bonaire je především pravým potápěčským rájem. Vznikl zde také jeden z prvních mořských národních parků v Karibiku.

Ostatně podmořský svět učaroval už v roce 1939 mladého vídeňského studenta Hanse Hasse, který se tady jako jeden z prvních potápěl a fotografoval i natáčel bohatý podvodní život. V Evropě pak vydal knihu, natočil film i prezentoval fotografie a okouzlil místním nedotčeným prostředím tisíce lidí. Po válce se pak Bonaire, ale i sousední Curaçao, staly cílem mnoha potápěčů.

Množství potápěčských lokalit ale není to jediné, na co ostrov láká. Můžete tady provozovat vodní sporty jako windsurfing, kitesurfing nebo jízdu na mořském kajaku, na kterém prozkoumáte místní laguny. Populární jsou zdejší plameňáci, kteří jsou na ostrově také chránění, nebo můžete obdivovat místní solivary, které jsou dodnes jedním z příjmů ostrova. Bonaire je skvělý pro individuální turistiku, takže se vyplatí půjčit si automobil. Nebo se můžete dopravovat a prozkoumávat místní krajinu vlastními silami na kole.

Ostrov patří do souostroví Malé Antily (mezi závětrné ostrovy) a společně s ostrovy Saba a Svatý Eustach je součástí Karibského Nizozemska, tedy jde o zvláštní správní obvod Nizozemského království. Dříve patřil do uskupení zvaného Nizozemské Antily, které ale od roku 2010 neexistuje. Bonaire je také součástí tzv. „ostrovů ABC“, tedy Aruba, Bonaire a Curaçao, které jsou geograficky v jižní Americe. Pobřeží lemují četné mangrovy a slaná jezírka, zatímco vnitrozemí je tvořeno zejména skalnatými pahorky, na kterých rostou převážně kaktusy. Ostrov je poměrně plochý, nejvyšší bod je Brandaris Hill s výškou 241 metrů n.m.

Španělský mořeplavec Alonso de Hojeda objevil ostrov v roce 1499, dostal se tak do rukou Španělů, kteří zotročili většinu původních obyvatel a odvezli je na ostrov Hispaniola. Na Bonaire se začal chovat dobytek. V roce 1636 přišli Nizozemci, kteří Španěly vyhnali a začali zde pěstovat kukuřici a také se zaměřili na sběr soli. Sůl dodnes ovlivňuje ekonomiku ostrova. Otroctví bylo na ostrově zrušeno roku 1862.

Pokud se rozhodnete objevovat tento ostrov i vy, tak zima a část jarních měsíců je hlavní sezóna. Jestliže se chcete vyhnout většímu množství turistů, tak ale můžete ostrov navštívit celoročně, nejlépe na přelomu léta a podzimu, což zejména z pohledu potápění určitě doporučujeme. Ostrov se na masovou turistiku ale nezaměřuje, láká hlavně milovníky přírody a potápění, jsou zde přísné předpisy na ochranu prostředí. Lodě například ani nesmějí vyhazovat kotvy, aby nepoškodily korálové útesy.

Užijte si karibský ráj na Bonaire. Ideální místo pro dovolenou v libovolnou roční dobu.

Před cestou na Bonaire

Vstupní podmínky

Při cestování na Bonaire nepotřebujete žádná víza. Leda v případě, že byste plánovali zůstat po dobu delší než 90 dnů, což není u turistů pravděpodobné. Samozřejmě potřebujete cestovní pas, který bude platný ještě aspoň půl roku od doby předpokládaného návratu. Mějte zakoupenou také zpáteční letenku.

Před vstupem na ostrov se vyplňují imigrační formuláře. Klasické kartičky s otázkami na téma co vezete a proč do země cestujete. Každý, kdo už se někam vydal, je jistě důvěrně zná. Obdržíte je pravděpodobně už v letadle. Další, a hlavně aktuální informace o vstupních podmínkách, které se mohou v čase měnit, by vám měl poskytnout zastupitelský úřad. To je v případě Bonaire velvyslanectví Nizozemského království v České republice sídlící na Praze 6.

Měna a ceny

Do roku 2011 byl oficiální měnou na ostrově nizozemsko-antilský gulden, který byl však nahrazen americkým dolarem. Na první pohled se to může zdát s podivem, protože jako integrální součást Nizozemska by se dalo očekávat Euro. Na ten druhý pohled je zřejmé, že geografické umístění ostrova je od Evropy natolik vzdálené, že převážily ryze praktické důvody. Pro turistický ruch v Karibiku je zkrátka americký dolar naprosto zásadní a touto měnou se dá platit dnes prakticky na všech Karibských ostrovech, a to i na těch, které si dodnes drží jako oficiální měny jiné platidlo.

Mnoho hotelů zde nabízí ubytování formou balíčku, který zahrnuje nejen samotné ubytování a stravu, ale třeba také potápěčské programy. Je to zejména z toho důvodu, že ostrov je rájem hlavně pro potápěče. Dejte si proto pozor na to, co vlastně v ceně ubytování platíte. Základní ubytování s plnou penzí seženete od 100 USD na osobu a noc, v luxusním resortu zaplatíte klidně i 300 USD za noc. Hotely i restaurace připočítávají do cen taxu za služby okolo 10 – 15 %. Pokud sami nechcete, není proto potřeba dávat spropitné. Nejlevnější jídlo v restauraci je od 11 USD, ale hot dog ve stánku koupíte i za 4,50 USD.

Zdraví a bezpečnost

Povinné očkování při cestě na ostrov z České republiky není žádné, zvažte však možnosti vakcinace dle vašich uvažovaných aktivit v Karibiku. Je totiž samozřejmě rozdíl, zda budete trávit dovolenou zejména v rámci hotelu a stravovat se v hotelové restauraci, nebo budete více cestovat, poznávat a stravovat se dle aktuálních možností, které se naskytnou.

Doporučení je vakcína proti žloutence typu A, příp. B při delším pobytu, břišnímu tyfu a tetanu. Což je vlastně klasické cestovatelské očkování. Pokud předpokládáte, že přijdete do bližšího styku se zvířaty, je dobré se nechat očkovat také proti vzteklině. Pokud na ostrov nemíříte z ČR, ale z některé z oblastí, kde se vyskytuje žlutá zimnice, pak je povinné, aby byl člověk proti tomuto onemocnění proočkován.

Vezměte si s sebou také určitě repelent. Ale ne nějaký propagační, ale kvalitní s vysokým obsahem DEET. Na ostrově vás mohou obtěžovat komáři a v těchto tropických oblastech mohou přenášet horečku dengue, případně virus zika.

Před každou cestou do zahraničí je samozřejmě vhodné zvážit komerční cestovní pojištění. Cestujete-li s cestovní kanceláří, bývá pojištění již jedna z položek ceny zájezdu, pokud ale cestujete na vlastní pěst, je třeba na to myslet. Po provedení jakéhokoliv lékařského úkonu si pak ale nezapomeňte nechat vystavit potvrzení o zaplacení, které budete potřebovat pro vaši pojišťovnu s ohledem na proplacení výloh. Platí to třeba i o účtenkách za léky. Při jakémkoliv problému také komunikujte s asistenční službou pojišťovny, která vám nabídne nejvhodnější řešení.

Bonaire není tak turisticky rozvinutý a určitým problémem jsou na ostrově krádeže. Proto vždy nezapomeňte zamykat hotelový pokoj. Žádná další bezpečnostní rizika, která by vybočovala z běžného standardu, na ostrově jinak neexistují. Proto platí pouze obecná obezřetnost ke svým věcem, které je vhodné nenechávat bez dozoru na plážích nebo nechávat cenné věci volně na hotelových pokojích.

Jídlo a pití

Pokud pomineme hotelovou stravu, kde najdete zpravidla klasickou formu švédských stolů a bohatý výběr, tak máte pochopitelně možnost nakupovat také v běžných obchodech. Asi nejlepší možností jsou velké supermarkety jako Warehouse nebo Van den Tweel. V těch lze platit běžnými platebními kartami Visa a MasterCard. Pokud jste si zapomněli před cestou na ostrov přibalit účinný repelent, tak jej seženete právě tady.

Můžete navštívit také spoustu restaurací, které nabízejí různé kuchyně, za což ostrov vděčí etnické různorodosti zdejších obyvatel. Proto je zde běžná kuchyně indonéská nebo čínská, ale stejně tak italská nebo francouzská. Dalšími a levnějšími možnostmi stravování jsou pochopitelně třeba všudypřítomné stánky na pláži, které se vám mohou hodit kdykoliv se potřebujete občerstvit třeba po individuálním ponoru.

Specialitou na Bonaire je likér Cadushy. Obsahuje tajné ingredience, ale zejména také výtažek z kaktusu a citron, díky čemuž dokáže zahnat žízeň v horkých dnech. Místní specialitě se rozhodně hodí podlehnout, a i vy byste ji měli určitě ochutnat.

Počasí na Bonaire

V tomto tropickém ráji si užijete celoročně stálých klimatických podmínek, podobně jako na sousední Arubě nebo Curaçau. Hlavní turistická sezóna je na ostrově rovněž na přelomu zimy a jara, kde zde jsou teploty okolo 30 stupňů. Voda pak má kolem 27 stupňů.

Nicméně díky stálému počasí a díky poloze ostrova, která je jako ostatní „ostrovy ABC“ stranou od pásu hurikánů a tropických bouří, se tady jezdí celoročně. V letních měsících se mohou teploty vzduchu vyšplhat až k 32 stupňům a voda ke 30 stupňům. Srážkové úhrny jsou na ostrově velmi malé, a to i v tzv. období dešťů. A pokud už zaprší, je to typická tropická přeháňka, prudká a krátká.

Jak cestovat na Bonaire

Protože je Bonaire součástí Nizozemska, tak má pochopitelně dobré letecké spojení s kontinentální Evropou. Přímá linka sem léta pochopitelně z Amsterodamu, ale můžete letět i odjinud z Evropy, třeba i s přestupem, hodně záleží na tom, které letiště je pro vás výhodné či nejbližší a také jaké seženete u toho kterého dopravce ceny. Pro přímé spoje lze využít například tyto letecké společnosti:

  • KLM
  • TUI Netherlands
  • American Airlines
  • Aruba Airlines

První dvě létají právě ze zmíněného Amsterodamu, přičemž KLM asi není potřeba představovat. Pokud však chcete ušetřit, můžete zkusit raději TUI Netherlands, což je charterová letecká společnost, která může nabídnout zajímavé akce.

Pokud byste chtěli letět na Bonaire z USA, tak můžete využít American Airlines a Aruba Airlines, které létají z New Yorku, resp. z Miami. Aruba Airlines je malá letecká společnost, která provozuje jen několik letadel, ale zaměřuje se na lety z Miami na všechny „ostrovy ABC“. Další spoje létají především z Atlanty a Houstonu. Na Bonaire se dá dostat také přímým letem z jižní Ameriky, a to z venezuelského Caracasu.

Na ostrově je mezinárodní letiště Flamingo International Airport, které je asi 5 kilometrů jižně od hlavního města. Po výstupu z letištní haly na vás již budou čekat taxíky, které vás mohou odvézt na místo, kde jste ubytování.

Po příjezdu na Bonaire

Dovolená na Bonaire

Ostrov nabízí k prozkoumávání nádhernou rozmanitou krajinu. Většina lidí sem ale jezdí kvůli potápění. Nahrává tomu bohatý podmořský život, klidné vody západního pobřeží a z našeho pohledu také dobré spojení z Evropy. Příznivé jsou rovněž ceny kurzů potápění, takže pokud se to chcete teprve naučit a při tom vidět spoustu krásy, je právě toto místo ideální příležitostí.

Celé pobřeží ostrova, a také vody přilehlého ostrůvku Klein Bonaire, jsou v podstatě rezervací. Jmenuje se Bonaire Marine Park a vznikla už v roce 1979. V oblastech rezervace se nesmějí provozovat vodní sporty jako je surfování apod.

Milovníci vodních sportů by ale určitě měli navštívit pláž Sorobon Beach, která má mírný písčitý vstup do moře a jedním z nejpopulárnějších míst pro windsurfing. Jihozápad Bonaire je skvělým místem pro kitesurfing. Jsou zde pro něj ideální podmínky po celý rok.

Na ostrově najdete přírodní rezervace, které rozhodně stojí za to navštívit. Jeden z nejstarších národních parků Malých Antil je Washington Slagbaai, jehož plocha zaujímá asi pětinu Bonaire. Park vám ukáže leguány, papoušky, plameňáky ale také divoké oslíky. Je zde až na 200 druhů nejrůznějšího tropického ptactva, proto si zde na své přijdou také ornitologové. Projít se tady můžete mnoha turistickými stezkami. Určitě vaše oko zaujmou skalní útvary Seru Bentana či chcete-li Sky Window.

V národním parku najdete také nejkrásnější pláže na ostrově, kterými jsou Playa Slagbaai a Playa Funchi. Jsou zde příležitosti zejména pro šnorchlování v nádherné průzračné vodě. Můžete zde pozorovat množství rozličných korálů i ryb hrajících všemi možnými barvami.

Určitě v parku navštivte Flamingo Sanctuary, kde spatříte tisíce plameňáků. Je to rozsáhlé území solných jezer, kde se sůl získává dodnes metodou odpařování. V solných polích jsou vidět i dnes malé chatky, kde kdysi bydleli otroci. Poblíž kopců získávané soli sídlí právě plameňáci. Ti se stali jedním ze symbolů ostrova a je po něm pojmenováno i letiště Flamingo, jehož budovy mají charakteristickou růžovou barvu.

Když jsme u růžové, tak mezi nejvyhledávanější místa patří Pink Beach. Její růžová barva je dána rozdrcenými ulitami mořských tvorů. Je romantickou zastávkou s idylickými výhledy na okolní krajinu, přičemž je také vhodným místem na šnorchlování.

Nejstarší obcí na ostrově je Rincon, kde také můžete navštívit Cadushy Distillery, tedy palírnu této místní alkoholické speciality. Nahlédnete zde pod pokličku procesu výroby. Rincon je druhá největší osada (po hlavním městě), která přitom pochází už z 16. století.

Užijte si dovolenou na Bonaire. Toto je ta pravá karibská exotika.

Opomenout byste každopádně neměli ani hlavní město ostrova Kralendijk, které je zároveň přístavem. V překladu jeho název znamená „korálový útes“. Ostatně i zde jsou četné možnosti potápění. Vždyť v blízkosti se také nachází ostrůvek Klein Bonaire, který nabízí 24 označených oblastí pro potápění nebo šnorchlování. Má nádherné korálové útesy a je pouhou chvilku plavby člunem z hlavního města. Najdete zde také pravé karibské bílé pláže s jemným pískem, které na samotném Bonaire jsou spíše v menšině.

Kralendijk není ale jen o potápění. Sice nenabízí zase tolik kulturních památek, ostatně je zde jedna hlavní ulice a asi 3 tisíce obyvatel, ale minimálně můžete navštívit Fort Oranje, což je pevnost ze 17. století. Dále byste neměli minout protestantský kostel z 19. století a narazíte tady také na památník obětem 2. světové války.

Pokud si chcete užít trochu té zábavy, tak na ostrově to žije mnoha svátky i událostmi. Ostatně vždy se najde příležitost k oslavě. Známou událostí je Regatta, která se zde koná každý říjen a kromě toho, že se místní houfně plaví na plachetnicích, je to zejména jeden velký festival zábavy. Festivalem žijí bary i restaurace, je zde četná hudební produkce. Z hudby se zde můžete setkat s rytmy, které jsou ovlivněny africkými bubny, další pak třeba také mazurkou či polkou. Je to dáno etnickou rozmanitostí ostrova. A co si můžete s místními zatančit? Třeba Simadan, Bari nebo Baile di Sinta. Lidé se tady zkrátka umějí bavit a vy můžete s nimi, pokud už potápění a šnorchlování či vodních sportů máte za celý den dost.

Doprava na Bonaire

Již výše zmíněné mezinárodní letiště Flamingo International Airport, je také výchozím bodem, ze kterého se můžete dostat na další ostrovy v okolí. Zejména pak na Arubu nebo Curaçao. Přelety mezi ostrovy zajišťuje například lokální dopravce Air Aruba. Počítejte s odletovou taxou ve výši okolo 10 USD.

Na ostrově nenaleznete pravidelný spoj trajektem mezi sousedními ostrovy, také zde nenajdete na jiných ostrovech oblíbenou a levnou hromadnou dopravu. Jednoduše tady neexistuje. Jediná možnost je tak taxi nebo samozřejmě zapůjčení auta, Vyjde vás to zhruba od 50 USD za den. Záleží samozřejmě také ale na typu vozu a musíte připočítat pojištění. Na dobu půjčení auta počítejte také s blokací na kartě okolo 200 až 250 USD. Pozor na to, že řídit zde lze až od 21 let, přičemž si vystačíte s evropským řidičským průkazem. Cestování automobilem se ještě budeme podrobněji věnovat v dále, protože Bonaire je pro to jako stvořené. Dejte si pozor na to, že na čerpacích stanicích většinou nezaplatíte kartou a platí se předem.

Autem po Bonaire

Mnoho zajímavých míst na Bonaire najdete mimo zpevněné silnice. I to je důvod, proč je zde tolik populární vypůjčení terénního automobilu. Samozřejmě také kvůli neexistující hromadné dopravě. A co nás zajímá především, tak protože Bonaire je potápěčským rájem, je zapůjčení auta ideální možností, jak se dostat na zajímavé potápěčské lokality. Ostrov je pro individuální turistiku jako stvořený, a to vám dává jedinečnou možnost, jak se vyhnout masovým organizovaným zájezdům.

Pokud chcete jezdit po nezpevněných cestách, je potřeba si půjčit vůz s pohonem všech kol, většinou jde o nějakou Toyotu pick-up, nebo Jeep. Auto si můžete zamluvit online dopředu, aby se vám nestalo, že nebude konkrétní typ k dispozici.

Individuální turistice jsou také nakloněna místní potápěčská centra a počítají s turisty cestujícími po ostrově samostatně. Proto si zde můžete sami třeba naplnit kyslíkové láhve. Z pohledu nejlepších potápěčských zážitků doporučujeme zejména měsíce srpen a září, kdy je na ostrově celkově klidněji, jelikož je zde menší množství turistů. A to svědčí samozřejmě také příležitostem pro potápění, protože nenarazíte na velké skupiny potápěčů začátečníků, kteří se nechovají nejobratněji, víří písek apod.

V části věnované bezpečnosti na ostrově jsme zmiňovali drobné krádeže. Zatímco hotelový pokoj je potřeba zamykat, tak naopak, pokud jedete autem a zastavíte na vybraném místě k potápění, doporučujeme dělat to, co dělají všichni ostatní. Auta nezamykejte a nechejte pootevřená okénka. To vám jednak zajistí, že interiér bude na parném slunci trochu větrat, ale hlavně se nevrátíte k rozbitým oknům. Na důležité věci, jako jsou klíče nebo peníze, si musíte pořídit vodotěsné pouzdro a brát si vše s sebou. V autě nechejte pouze oblečení a obuv.

Potápět se můžete prakticky kdekoliv v kteroukoliv denní i noční hodinu na celém západním pobřeží. Výjimku tvoří dvě rezervace, dále pro ponory v přístavu musíte mít povolení a je zakázáno potápění u solného mola při nakládce soli. Samotný ostrov jinak nabízí 63 označených potápěčských lokalit (a dalších 24 na ostrově Klein Bonaire, kam ale musíte lodí). Lokality jsou značeny u pobřeží velkým nažluto nabarveným kamenem, kde je uveden také název lokality. Východní pobřeží k potápění vhodné není, nebo případně s průvodcem, protože zde vanou silné větry a jsou zde také zrádné mořské proudy.

Autem doporučujeme navštívit již výše zmíněný národní park Washington Slagbaai, protože jde krásně projet autem a zastavit se kde se vám to hodí. Třeba u napajedla Pos Mangel, kde můžete sledovat místní rozmanitou faunu. Ideální je projížďka také k jezeru Goto nebo papouščí rezervaci a určitě neváhejte se projet okolo ostrova, kde můžete zastavit na prakticky kterékoliv pláži v zátoce či poblíž četných mangrovníků, které tady mají jednu z posledních nedotčených lokalit. Zajímavé je údolí Rincon, kde je dobré si obstarat mapu. Tu seženete buď na místě v místní palírně Cadushy, případně v hlavním městě Kralendijk v informačním centru na Kaya Grandi.

Možná vás při cestách ostrovem překvapí, že zde nejsou nikde semafory. Vše se tady řeší kruhovými objezdy. Ostatně ostrov není příliš rozlehlý a množství stálých obyvatel také není vysoké, tak zkrátka dosud nebyly semafory potřeba. Při cestách si také dejte pozor na to, že se po ostrově pohybují divocí oslíci, psi a další zvířata, která bývají častou příčinou střetu se zvěří.