Britské Panenské ostrovy

Jste nároční? Tím myslíme opravdu nároční? Ostrovy nezasažené masovým turismem si udržují tuto svou výsadu i díky vysokým cenám. Na oplátku se ale vyhnete davům turistů a užijete si nevídanou relaxaci uprostřed tropického panenského ráje. Britské Panenské ostrovy by zkrátka mohly být synonymem pro drahou luxusní destinaci. Pokud ale máte dostatek finančních prostředků a chcete si luxus dopřát i užít, není důvod, proč nezačít s objevováním pravého Karibiku právě tady.

Britské Panenské ostrovy jsou souostrovím, které se skládá z desítek ostrovů a ostrůvků. Obydlených je přitom pouhých 15 z nich. Největšími ostrovy jsou Tortola, Virgin Gorda, Anegada a Jost Van Dyke. Je to takový řetězec ostrovů, který lemuje kanál Sira Francise Drakea. Bývalá britská kolonie je nyní součástí zámořského území Spojeného království a patří do souostroví Malé Antily. Nejblíže jsou Americké Panenské ostrovy, které patří geograficky do stejné oblasti. Směrem na západ je pak blízko Portoriko. Východně se nachází Anguilla nebo Svatý Kryštof a Nevis.

Původními obyvateli ostrova byli v karibské oblasti dobře známí indiáni Arawakové. Ty později vytlačily bojovné kmeny Karibů, kterým dal jméno Kryštof Kolumbus. Ten také objevil i Panenské ostrovy, a to v roce 1493. Dal jim však tehdy jméno Svatá Uršula. Na ostrově Virgin Gorda Španělé těžili měď a o celé území bojovali s dalšími kolonialisty, jako byli Britové, Francouzi, Holanďané nebo Dánové. Mnohé země se také vystřídaly v nadvládě nad některými z ostrovů. Během bojů také bylo vyhlazeno původní obyvatelstvo.

Proč mělo o ostrovy zájem tolik koloniálních mocností? Jednoduše proto, že jejich poloha byla považována za strategickou. Britové na ostrov dovezli cukrovou třtinu, která jim zajišťovala ekonomickou soběstačnost. Na plantážích pochopitelně pracovali afričtí otroci, jako bylo běžné i v dalších koloniích v Karibiku.

Dánové se na přelomu 17. a 18. století zmocnili ostrovů Svatý Tomáš, Svatý Jan a St. Coix. Tyto ostrovy od nich v roce 1917 koupily Spojené státy a pojmenovaly je Americké Panenské ostrovy. Cena za ostrovy byla 17 milionů dolarů. Britové svou část tohoto jinak geograficky sourodého souostroví, následně pojmenovali právě Britské Panenské ostrovy. V roce 1960 se staly nezávislou kolonií a roku 1967 získaly pak širší autonomii. Od zemědělství se postupně přešlo k turistickému ruchu a finančnictví, jakožto k jednomu z hlavních oblastí ekonomiky ostrova. Britské Panenské ostrovy jsou ostatně také známým daňovým rájem.

Na ostrovy se doporučuje vypravit aspoň trochu mimo hlavní sezónu. Ta je od prosince do května. Pokud však tyto měsíce minete, tak bude méně turistů, nižší ceny a v neposlední řadě vás čeká průzračnější moře. Platí to hlavně pro období od května do srpna.

Před cestou na Britské Panenské ostrovy

Vstupní podmínky

Pro vstup na ostrovy nemusejí mít občané Evropské unie vízum. Postačí vám tak platný pas, který by neměl pozbýt platnosti dříve než půl roku před vaším očekávaným návratem do České republiky.

Nepotřebujete ani žádné povinné očkování. Výjimkou je žlutá zimnice, kde mohou tamní úřady vyžadovat očkovací průkaz, cestujete-li ze zemí střední Afriky a Latinské Ameriky. Jako doporučené lze zvážit cestovatelské očkování proti hepatitidě A i B, břišnímu tyfu a tetanu. Další doporučené očkování pak je proti meningitidě, tedy meningokokovým nákazám. Zda zvolíte některá doporučená očkování je vždy na zvážení každého cestovatele, jde zejména o způsob, jakým cestujete. Určitě je rizikovější třeba cestování hromadnou dopravou, leč si to mnohdy nemusíme uvědomit.

Měna a ceny

Z hlediska placení to máte na Britských Panenských ostrovech vcelku jednoduché. Není zde totiž nějaká specifická místní měna, jako na mnohých dalších ostrovech Karibiku, ale platí se zde oficiálně americkým dolarem. Co už může být trochu problém, to jsou místní ceny. Jedná se zkrátka o drahou destinaci a je to dáno nejen její pověstí luxusu pro bohaté, ale také tím, že drtivá většina věcí a potravin se sem dováží.

Na ostrovech je také omezené množství ubytovacích kapacit. To je na druhou stranu pozitivní v tom smyslu, že zde opravdu není narváno. Velká většina turistů dokonce ani nebydlí v hotelu, ale na jachtách. Ostatně ostrovy jsou velmi častým cílem jachtařů. Pokud budete chtít řešit ubytování na jachtě, tak se ovšem nedostanete pod 250 USD za noc.

Zvolíte-li klasickou možnost, tedy ubytování v hotelu na pevnině, tak počítejte s cenami od 100 USD výše, což jsou také násobky částky, za kterou lze sehnat rozumné ubytování v mnoha jiných karibských destinacích. Ceny však výrazně klesají mimo sezónu, kdy mohou být i o polovinu nižší. Při platbách v hotelu nezapomeňte na to, že k výslednému účtu se připočítává taxa 7 % a poplatek za služby (service charge) ve výši 10 %. O poplatek za služby se běžně navyšuje také účet v restauraci, kde pak plní roli spropitného.

Na ostrovech je populární rybaření. Pokud jste se zde vypravili mimo jiné i za tímto účelem, budete si muset vyřídit rybářkou povolenku, která vás vyjde na 35 USD.

Zdraví a bezpečnost

Britské Panenské ostrovy jsou ostrovním státem s vysokou životní úrovní. Je to poměrně rozdíl oproti mnoha oblastem v Karibiku, které se potýkají spíše s chudobou. Také proto je na vysoké úrovni zdravotnictví a zdravotnická zařízení jsou moderně vybavena. Hlavní město Road Town má hlavní všeobecnou nemocnici. Okolní ostrovy, jako třeba Virgin Gorda, Tortola a další, mají menší ambulance. Nezapomeňte na cestovní pojištění.

Z hlediska zdravotních rizik počítejte s tím, že se na ostrovech, podobně jako jinde v Karibiku, můžete setkat s přenašeči horečky dengue. Jsou jimi komáři rodu Aedes. Je dobré být dopředu připraven a vzít si s sebou repelenty. Pokud by české neúčinkovaly, můžete si zkusit koupit některé z místních.

S ohledem na klasikou zločinnost, je potřeba si dávat pozor prakticky pouze na pouliční kriminalitu, která je běžná pro jakékoliv oblasti se zvýšenou koncentrací osob. Nemějte proto bez dozoru své finanční prostředky, nenechávejte věci volně na plážích a v autech. Ostrovy jsou ale obecně velmi bezpečnou turistickou destinací a více než drobné krádeže zde prakticky nehrozí.

Jídlo a pití

Místní gastronomie je na ostrovech snem mnoha labužníků. Pokrmy se upravují na mnoho způsobů, ať už je to dušením s velkým množstvím zeleniny nebo příprava na grilu, roštu a často na kari nebo s kořením jerk.

Velkou roli pochopitelně hrají plody moře. Výborná místní delikatesa jsou grilovaní humři na česnekovém máslíčku. Pochutnat si můžete také na škeblích conch, které se připravují na mnoho způsobů, takže záleží jen na vaší chuti. Sbírají se přímo v pobřežních vodách ostrova v zátoce Manchioneel Bay na Cooper Islandu.

Samozřejmostí je také místní karibský rum z cukrové třtiny, ten prostě nesmí chybět. Na Britských Panenských ostrovech se z něj míchá koktejl Painkiller. Ten je prý všelékem pro tělo i duši. Ostatně už název leccos napovídá.

Počasí na Britských Panenských ostrovech

Na ostrovech se setkáte se subtropickým vlhkým počasím, které nabízí celoročně ideální dovolenkové klima. Obvyklé průměrné teploty jsou okolo 28 stupňů celsia, ale samozřejmě při extrémech to může být třeba jen 23 stupňů, nebo naopak 32 stupňů. Moře má po celý rok příjemnou teplotu, skvělou na koupání, šnorchlování i potápění. Na ostrově neustále vanou pasáty, které pocitově ochlazují a vnímání zdejších vysokých teplot je tak mnohem příjemnější.

Deštivější období zde panuje zejména od září do listopadu, kdy také spadne nejvíce srážek za celý rok. Nejedná se však o nic divokého, ale naopak spíše o příjemné osvěžení a vítané chvilkové zchlazení v horkém parném dni. Ostatně letní měsíce jsou pochopitelně nejteplejší, a právě v tuto dobu lze čekat i teploty přes 30 stupňů. K tomu všemu určitě neočekávejte, že bude pršet více, než 5 dní v měsíci.

V období mezi červnem a listopadem je možnost zvýšeného rizika výskytu hurikánů a různých tropických bouří. Hlavní sezóna se ale soustředí na prosinec až květen, tedy na zimu a část jara. Tehdy je suché období, kdy tolik neprší, což ale neznamená, že nemůže. Avšak v naprosto výjimečných případech. V tuto dobu je obloha zkrátka vesměs azurově modrá.

Jak cestovat na Britské Panenské ostrovy

Na ostrovech je hned několik letišť. Tím hlavním je nicméně mezinárodní letiště Terrance B. Lettsome na největším ostrově Tortola, resp. na ostrůvku Beef Island, který s Tortolou ale spojuje most. Další letiště je Virgin Gorda Airport na stejnojmenném ostrově a také Auguste George Airport na Anegadě.

S cestou z Evropy je to však lehce komplikovanější, protože přímé spojení se starým kontinentem neexistuje. Létá se vždy s nějakými přestupy. Jelikož Britské Panenské ostrovy patří Británii, tak se jako první nabízí spoj z Londýna. V tom případě můžete využít služeb třeba:

  • British Airways
  • Virgin Atlantic

British Airways létají nejčastěji s přestupem na ostrově Antigua, odkud vás dopraví na cílové letiště Terrance B. Lettsome místní letecká společnost. Virgin Atlantic létá pak často přes Barbados, odkud se na stejné letiště dostanete opět s některým z lokálních dopravců. Zpravidla je to LIAT nebo InterCaribbean Airways. Počítejte však s tím, že pokud poletíte do Londýna z Prahy, tak se budete muset přesouvat z Heathrow na letiště Gatwick, odkud se veškeré lety směrem na Britské Panenské ostrovy realizují.

Další častou využívanou možností je přestupní stanice na Svatém Martinu. V tom případě je vhodné letět s Air France. Letí se z letiště Charlese de Gaulla a můžete koupit letenku kompletně v režii Air France. Další možností je pak absolvovat přelet ze Svatého Martina na letiště Terrance B. Lettsome na ostrově Tortola s místním dopravcem, kterým může být buď Antilles Express nebo Winair.

Nejekonomičtější z uvedených variant je určitě let z Londýna s British Airways, kde se letenky pohybují okolo 23 tisíc korun. Při letu z Prahy budete samozřejmě muset něco připočítat. Z Paříže jsou letenky dražší a šplhají ke 30 tisícům korunám. Pokud však nejste příliš svázáni termíny, můžete pochopitelně zkoušet průběžně vyhledávat levné letenky a různé momentální akce, kde se dostanete na lepší ceny. Doporučujeme se podívat i na lety z Frankfurtu nebo Amsterodamu, kde lze sezónně nalézt také zajímavé možnosti dopravy.

Po příjezdu na Britské Panenské ostrovy

Dovolená na Britských Panenských ostrovech

Plavba na jachtě mezi těmito ostrovy vás dostane. Prakticky všude máte několik ostrůvků na dohled a není proč se divit, že je lokalita vyhledávaná jachtaři. Na malých ostrovech se často nachází pouze plážový bar, který je pro jachtaře vítanou zastávkou. Mohou se zde občerstvit nebo si najít klidné místo na pláži a poté zase pokračovat dále. To je idylický obraz Karibiku, který tolik lidí vyhledává. Pokud si umíte užívat života, tak zde je to pravé místo.

Protože v této zemi máte možnost navštívit mnoho ostrovů, tak o těch nejnavštěvovanějších a nejvyhledávanějších si nyní něco řekneme. Může to být pro vás takový výchozí bod, od kterého se můžete odrazit při prozkoumávání tohoto, v mnoha směrech úžasného koutu světa. Jste připraveni?

Ostrov Tortola

Hlavním ostrovem je Tortola a užijete si zde všechno. Party, túry i přírodu. Ostrov poskytne svým návštěvníkům nejen nádherné pláže s těmi nejlepšími hotely na ostrovech, ale také množství restaurací a nočních klubů pro ty z vás, kteří vyhledávají aktivní městský život. Na Tortole je v tomto směru vyhlášený hlavně záliv Cane Garden Bay. Oblast je navíc proslulá pravými plážovými party za svitu měsíce. Je to v podstatě jeden velký plážový mejdan, najdete zde mnoho míst, kde si dáte karibský rum nebo míchané nápoje, jejichž je neodmyslitelným základem. Na pláži objevíte množství mobilních tanečních parketů, které se po divoké noční jízdě ráno zkrátka jednoduše složí.

Pokud hledáte klidnější místa, na severním pobřeží Tortoly najdete množství odlehlých pláží, a to především v zátoce Brewer’s Bay či v oblasti Smuggler’s Cove. Potápěče může zaujmout vrak lodi Chikuzen poblíž oblasti East End. Surfaři každodenně přicházejí do zátoky Apple Bay, kde jsou údajně ty nejlepší vlny v Karibiku.

Hlavním městem ostrova a celého ostrovního státu je Road Town, pokud vás omrzí party a vodní sporty, podívejte se právě sem za kouskem té koloniální historie. Začněte na hlavní třídě, tedy Main Street, kde vás zaujme obchod Pusser’s Company Store. Obchůdek ve stylu dobové architektury je dobře známý především Britům. Tato značka je totiž tradičním dovozcem rumu Royal Navy do Velké Británie. Navštívit můžete muzeum Old Government House nebo muzeum mušlí, North Shore Shell Museum.

Centrum Royal Townu má něco také pro milovníky přírody. Lze tady obdivovat místní botanickou zahradu, která překypuje exotickými rostlinami i pestrobarevnými ptačími druhy z tropických oblastí. Jelikož je Road Town přístavní město, vypravuje se odsud mnoho výletů na lodi k dalším ostrůvkům Britských Panenských ostrovů.

Již jsme několikrát zmínili rum, ostatně se není čemu divit, jsme v Karibiku. Na Tortole proto určitě navštivte palírnu Callwood Rum Distillery, kde se podíváte na tradiční výrobu místního rumu. Rum je zde možno pochopitelně také zakoupit.

Máte chuť na trochu turistiky? Potom zavítejte do deštného lesa Sage Mountain, kde najdete také nejvyšší bod ostrova, Mount Sage s výškou 523 metrů n.m. Jedná se o vulkán, Tortola je totiž vulkanického původu. Na vrcholu se nachází nádherná vyhlídka na okolí ostrova i sousední ostrovy. Okolní deštný les jsou už pouhé zbytky původního porostu, který v minulosti ustoupil zemědělství. Můžete si zde projít naučnou stezku Rainforest Trail, kterou lemuje množství porostů mahagonu a cypřiše.

Milovníci historie by neměli minout rovněž pevnost Fort Recovery. Ta pochází již z roku 1640 a je nejstarší pevností ostrova. Nedaleko hlavního města jsou také zbytky menší pevnosti Fort George, poblíž které najdete dobovou věznici Dungeon.

Ostrov Virgin Gorda

Je druhým největším ostrovem. Na ostrově je rovněž řada luxusních resortů a sídlí tady mnohé exkluzivní jachtařské kluby. Ostatně je to také místo vyhledávané filmovými hvězdami a celebritami, především z USA. Místní nekonečné bílé pláže jemného karibského písku nemají daleko k označení pozemského ráje. Mezi nejkrásnější pláže na světě patří ta v zátoce Savannah Bay. Jsou zde ale také překrásné pláže v zátokách Mahoe Bay, Spring Bay nebo Pond Bay.

Na ostrově nesmíte minout The Baths, což je čistě přírodní komplex tvořený žulovými balvany, který vytváří množství jezírek se slanou vodou. Jezírka jsou skvělou příležitostí pro šnorchlování. Zažijete zde ale také trochu vzrušení a aktivně stráveného volného času, a to pokud holdujete populárnímu boulderingu, ke kterému místní skaliska přímo vybízejí.

Ostrov Anegada

Jako jediný z čtveřice hlavních ostrovů není vulkanického původu, ale jedná se o korálový ostrov. Jeho struktura je tedy tvořena korálovým vápencem a je prakticky plochý. Hlavním lákadlem je zde potápění a vraky lodí, nic jiného tady vlastně nenajdete. Místní korálový útes Horse Shoe s nádhernými lagunami s průzračnou vodou se stal v minulosti osudným mnoha lodím, jejichž kapitáni neznali pobřeží korálového ostrova. Hovoří se o stovkách lodí. Pozůstatky mnohých bitev s piráty tak můžeme dnes spatřit pod hladinou. Svou plavbu zde ukončila britská plavidla, španělské galeony i pirátské lodě.

U pobřeží Anegady je oblíbený vrak Rokuss, kde se doporučuje začít zejména nezkušeným potápěčům. Největším lákadlem je ale bezpochyby vrak britského poštovního parníku Rhone, který se zde potopil během hurikánu v roce 1867. Vrak je rozdělen na dvě části a nachází se v hloubce mezi 9 a 27 metry. Je částečně viditelný již při šnorchlování.

Ostrov Jost Van Dyke a další ostrůvky

Zajímavostí je, že ostrov Jost Van Dyke je pojmenován po obávaném pirátovi a s tím se pojí řada mýtů o ostrově. Na ostrově toho kromě bývalých mlýnů na cukrovou třtinu, či spíše jejich zbytků, mnoho nenajdete. Po Tortole je to dnes ale další party ostrov, i když tentokrát trochu v jiném stylu. Většina zdejších večírků se odehrává na jachtách, pro které jsou zde také chráněná kotviště. Na ostrově jsou rovněž dva vyhlášené bary.

Mezi další zajímavé okolní ostrůvky patří Cooper Island se svou želví zátokou. V okolí ostrova byly záměrně potopeny také lodě vládou a potápěči za účelem vzniku umělých korálových útesů. Oblast se nazývá „alej vraků“. Potápěči ocení také ostrůvky The Dogs a Fallen Jerusalem. Ostrov Norman Island zase láká hledače pokladů, protože byl předlohou v románu R.L. Stevensona, Lovci pokladů. Dle jachtařů jsou skvělým místem skaliska The Indians. Jedná se opravdu o pouhé kusy skal trčících z moře, v jejichž blízkosti jsou krásné korálové útesy, které pokrývá i vzácný černý korál.

Doprava na Britských Panenských ostrovech

Ostrovy jsou ideální k pronájmu motorového člunu, jachty nebo plachetnice. Záleží samozřejmě na vašich schopnostech a možnostech, připravte se na to, že si je majitel ověří při zkušební jízdě. Byla by však velká škoda právě při návštěvě Britských Panenských ostrovů nevyužít aspoň některé z těchto možností. Ostrovy jsou ostatně jachtařským rájem. Menší plachetnice a čluny lze navíc půjčit i bez kapitánského průkazu. Na větší lodě je již pochopitelně potřeba. Pokud si vypůjčíte některé plavidlo, tak je potřeba určitě poznamenat, že jsou zakázány plavby okolo ostrova Anegada, kde je moře bouřlivější. Rovněž je zakázáno se plavit v noci.

Pokud nemáte kapitánský průkaz a netroufáte si ani na menší plavidlo, kde není potřeba, potom si můžete pronajmout také tzv. vodní taxi či motorový člun. Na něm lze absolvovat kratší výlety a o zážitek z paluby lodi tak nebudete ochuzeni.

Potřebujete-li se přepravit mezi jednotlivými ostrovy, tak kromě pronájmu plavidla je možnost využít také několika lodních spojů. Jezdí zde také trajekty mezi Britskými a Americkými Panenskými ostrovy. Další možností přepravy mezi ostrovy je samozřejmě letecké spojení zajišťované místními dopravci operujícími oblast Karibiku. Letiště jsou na ostrově Tortola, kde jste patrně přiletěli do země, dále na ostrovech Virgin Gorda a také Anegada. Počítejte s tím, že při odletu budete platit odletovou taxu ve výši 10 USD.

Pro dopravu na souši a k poznávání krás místních ostrovů je pochopitelně nejpohodlnější pronájem osobního automobilu. Ten je rozšířený zejména na největším ostrově Tortola. Pokud si chcete projet ostrov Anegada, tak určitě doporučujeme terénní automobil, a to s ohledem na zdejší terén. Na ostrovech se jezdí vlevo.

Pronájem auta je vhodným řešením i proto, že tady neexistuje klasická hromadná doprava, která by jezdila dle pevného jízdního řádu. Operují zde pouze soukromí dopravci s minivany, jak je typické i jinde v Karibiku. U těch se pak musíte domluvit na trase i ceně individuálně. Na ostrově Tortola můžete využít také klasikou taxislužbu.