Saba

Malý ostrov, který vám nabídne Karibik ve své ryzí čistotě bez zbytečné komerce, to je Saba, někdy označovaná jako „nedotčená královna Karibiku“. Je to také místo, kde se krása neměří nekonečnými bílými plážemi, přesto je hotovým rájem na zemi, pokud víte, proč sem vyrazit. Tento ostrov je totiž pravý Karibik, bez fastfoodů, bez čínských restaurací, zato s tradičními plážovými bary a neopakovatelnou atmosférou. Nechejte se okouzlit i vy.

Saba je sopečného původu, v podstatě je celá neaktivní sopkou. Ostrov je velmi zelený, porostlý tropickou vegetací. Nejvyšší místo na ostrově je ve výšce slušných 877 metrů n.m., což dává tušit, že tento malinký ostrov o rozloze pouhých 13 čtverečních kilometrů, se od pobřeží prakticky ihned zvedá vzhůru. Jeho vrcholek je velmi často zahalen v mracích a mlžném oparu.

Společně s ostrovy Svatý Eustach a Bonaire patří Saba mezi zvláštní správní obvod Nizozemského království. Dnes se tyto ostrovy společně označují jako Karibské Nizozemsko. Do roku 2010 ostrov patřil pod dnes již neexistující celek zvaný Nizozemské Antily. Geograficky je Saba součástí tzv. závětrných ostrovů v souostroví Malé Antily. Nejblíže jsou tomuto ostrovu Svatý Martin, Svatý Bartoloměj a Svatý Eustach.

Jako první Evropan spatřil Sabu Kryštof Kolumbus roku 1493, nicméně první osada na ostrově byla založena holandskými kolonizátory. Stejně jako v případě mnoha jiných karibských ostrovů, také Saba měla v koloniálních dobách postupně hned několik majitelů. Na druhou stranu, boje o tento ostrov nebyly nikdy krvavé, šlo vždy hlavně o dohody mezi mocnostmi, a to asi hlavně proto, že neoplýval zrovna zvlášť důležitou zásobou přírodního bohatství nebo strategickou významností.

Saba není právě plážovou destinací a těch pár míst s příznivých vstupem do vody je zde vybudovaných uměle. Stejně tak ani neoplývá bujarým nočním životem, ale proto se na tento ostrov nejezdí. Zajímavost zdejšího prostředí z ostrova ale přesto dělá častý turistický cíl. Je vhodná pro všechny, kteří si nepředstavují dovolenou v Karibiku pouze jako válení na pláži, ale chtějí ji strávit aktivně a poznáváním nedotčeného okolí. Na své si zde přijdou také milovníci potápění. Saba v podstatě láká svou odlehlostí a vzhledem k rostoucím příjmům z cestovního ruchu, který dnes tvoří hlavní složku ekonomiky ostrova, se jí to nepochybně daří.

Před cestou na Sabu

Vstupní podmínky

Pro vstup není potřeba vízum, budete potřebovat pouze platný cestovní pas, který nevyprší dříve než za půl roku od vašeho předpokládaného návratu ze země. Při příletu se vyplňuje imigrační kartička se základními typickými otázkami.

Nevyžaduje se také povinné očkování vyjma případů, pokud přijíždíte ze zemí s výskytem žluté zimnice, tzn. Latinská Amerika a subsaharská Afrika, a to včetně tranzitu. Pokud od opuštění endemické oblasti uplynulo 6 dní, nebo letíte odkudkoliv z Evropy, není žádné očkování potřeba. Jinak můžete zvážit cestovatelskou klasiku, tedy hepatitida A a B, břišní tyfus a tetanus, a to v závislosti na rizicích spojených s vaší dovolenou.

Měna a ceny

Na ostrově není žádná specifická místní měna, ale platí se americkými dolary. Pro turistu je to určitě jednodušší a lepší varianta. Dříve, v době příslušnosti k zaniklým Nizozemským Antilám, zde platil florin, dnes ale většina ostrovů tohoto bývalého územního celku přešla právě na dolar. Na ostrově se přijímají platební karty, a to zejména na turistických místech, kde je to očekávatelné.

Ubytování v přijatelnější cenové relaci bez zásadních nároků na komfort seženete do 100 USD. Budete-li chtít luxus, startovací ceny se pohybují od 150 do 200 USD. Z pohledu cen ubytování je velký rozdíl, zda přijedete v obvyklou sezónu, tj. prosinec až duben, nebo jindy v průběhu roku, kdy můžete výrazně ušetřit.

V hotelu se připočítává taxa 5 % k celkové ceně na účtu. V restauracích je to o něco více, od 10 do 15 % a slouží jako spropitné. Pokud váš účet taxu obsahuje, není potřeba další spropitné obsluze dávat.

Zdraví a bezpečnost

Na ostrově vám toho nehrozí více, než je úžeh od tropického slunce. Proto je potřeba se dostatečně chránit opalovacími krémy s vysokým faktorem a pokrývkou hlavy, a to zejména při túrách po svazích místních kráterů. Vanoucí větřík od moře může být příjemný, ale sílu slunečních paprsků nesnižuje. Proto nic nepodceňte, abyste si nezkazili zbytek dovolené.

Jinak doporučujeme ještě repelenty proti komárům, kteří zde mohou přenášet horečku dengue, jako je v Karibiku obvyklé. Není potřeba se zvlášť obávat, ale prevence určitě neuškodí. Zaměřte se na repelenty s vysokým obsahem DEET, které jsou účinnější. Velké nebezpečí vám nehrozí ani ze strany kriminality, tzn. zejména drobné krádeže. To je na tomto malém ostrůvku zanedbatelný jev.

Počasí na Sabě

Průměrná obvyklá denní teplota se na Sabě pohybuje okolo 28 stupňů v zimní sezóně. V létě se přehoupne teploměr přes 30 stupňů. Teploty tady ale nejvíce ovlivňuje nadmořská výška, ve které se nacházíte. Proto počítejte s tím, že třeba v hlavním městě je tepleji, kdežto městečko Windwardside má klima o něco chladnější.

Tropické klima je zde spíše suššího charakteru. Západní část ostrova je sušší, východ má vegetaci bohatší. Na Sabě neteče žádná řeka ani potok. Místní podmínky jsou stálé a nahrávají návštěvě ostrova kdykoliv v průběhu roku.

<3>Jak cestovat na Sabu

Na ostrov neexistují přímé lety z Evropy, což je dáno tím, že na místním letiště nemohou přistávat velká proudová letadla. Letiště Juancho E. Yrausquin Airport má totiž nejkratší komerčně využívanou dráhu na světě, která má pouhých 396 metrů. Je tedy zřejmé, že zde přistávají pouze menší turbovrtulové stroje. Na Sabu se tak musí letět z okolních ostrovů, konkrétně ze Svatého Martina. Na Svatý Martin se pak dostanete třeba se společnostmi:

  • KLM
  • TUI Netherlands
  • Air France
  • Corsair

Letiště princezny Juliany na Svatém Martinu je v nizozemské části ostrova, jeho příslušnost k Nizozemsku je tak stejná jako u Saby. Nejobvyklejší linky na Svatého Martina jsou tedy pochopitelně z Amsterodamu, odkud létá pravidelně KLM. Levnější letenky seženete u charteru TUI Netherlands nebo nízkonákladové společnosti Corsair, která létá z Paříže z letiště Orly. Z Paříže létá také Air France, která k těmto spojům využívá letiště Charlese de Gaulla.

Když se konečně dostanete na Svatého Martina, je pak potřeba využít lokálního dopravce. Jedinou společností, která provozuje pravidelnou linku mezi Svatým Martinem a letištěm na Sabě, je Winair. Dále je možnost vyrazit trajektem do přístavu Fort Bay.

Po příjezdu na Sabu

Dovolená na Sabě

Zmiňovali jsme nejkratší ranvej na světě, pouhých 396 metrů. Na krátké ranveji ostrova mohou s malými turbovrtulovými stroji přistávat pouze speciálně proškolení piloti. Pod hranou dráhy je 18 metrů vysoký útes rovnou do moře, přitom je žádoucí dosednout co nejblíže k hraně dráhy, ostatně na přistání není mnoho místa. Je to nepochybně zážitek pro milovníky letectví, kteří tak výlet na Sabu vyhledávají i v rámci dovolené na některém z okolních karibských ostrovů, třeba na Svatém Martinu. Svatý Martin má ostatně rovněž unikátní letiště a známou pláž, kde můžete obdivovat nízké přelety velkých dopravních letadel.

Jakmile na Sabě vystoupíte z letadla, jeden z pohledů do svahů sousedního kopcovitého terénu je na vesničku Hell’s Gate, tedy brána pekelná. Malebné domky stoupají do svahu a scenérie působí opravdu kouzelně. Až se sem v rámci některého z výletů na ostrově vypravíte, tak si tady můžete koupit třeba místní kořeněný likér. Středem vesničky je kostel Holy Rosary Church, který působí starobyle, ale vystavěn byl teprve před pár desítkami let.

Když jste na Sabě bezpečně na zemi a ubytováni, tak je načase zahájit vaši dovolenou a pustit se do prohlídky tohoto jedinečného místa. Začít můžeme hned v hlavním městě, nebo spíše městečku, tohoto malebného ostrůvku. Vzhledem k počtu obyvatel na celém ostrově, kterých není ani 1500, je jasné, že hlavní město je v podstatě poklidné letovisko. Město nese název The Bottom, což je pravděpodobně odvozeno od jeho polohy. Je totiž v údolí a holandsky je „botte“ mísa.

Město vás zaujme svými pitoreskními velice úzkými uličkami z dlažebních kostek, po setmění se také odevšad line vůně v noci kvetoucích kaktusů. Uličky lemují typické barevné dřevěné domky. Z historických památek je zde třeba anglikánský kostel, který naleznete v samotném centru města. Zajímavé je také sídlo místního guvernéra Lieutenant-Governor’s Residence s balkonem, na kterém je vyřezávané zábradlí a ozdobná střecha. Je zde také několik barů a restaurací, takže samozřejmě prostor pro příjemné posezení. Můžete tak nasát místní klidnou atmosféru.

Mezi zajímavá místa ostrova, která stojí za návštěvu, patří jistě Fort Bay. Je to záliv, kde se nachází stejnojmenný přístav. Vzdálenostně je asi pouhý kilometr jihozápadně od hlavního města. Je zřejmé, že tento přístav hrál klíčovou roli zejména v době, kdy ostrov ještě neměl letiště. Vše se muselo dovážet právě do přístavu, odkud se před vybudováním místní silnice vše s využitím lidské síly nosilo na zádech.

Z přístavu se po pěti stech schodech dostanete ještě do sousedního menšího přístavu v zátoce Ladder Bay. Většina turistů, kteří zde přijedou ale mají namířeno do náhorní vesničky Windwardside. Ve vesničce se můžete podívat do Saba Museum, kde se dozvíte něco více o historii tohoto nevelkého ostrova. Samotná vesnička je vetknuta do svahu vulkánu Mount Scenery. Dalo by se ale říci, že na svahu vulkánu je na tomto ostrově úplně všechno.

Přesněji řečeno, krátery jsou zde celkem čtyři, ale Mount Scenery je nejdominantnější. Na jeho vrchol vede 1064 schodů, uděláte si tedy pěkný výlet spojený s kondičním cvičením. Když budete stoupat na vrchol, určitě budete obdivovat zdejší rozeklanou krajinu, kde nejsou žádné nížiny. A hlavně vás zaujme místní zelená vegetace, která nabízí pohled na různé zakrslé stromky, kapradiny, kaktusy a různé tropické dřeviny. Jsou zde k vidění také květiny jako orchideje, oleandry nebo ibišky. Pěší turistika je zde ostatně ideální možností trávení dovolené. Kromě výstupu na hlavní kráter ostrova tady najdete dalších 6 značených turistických tras.

Jestli chcete šnorchlovat, vydejte se do zátoky Well’s Bay. Zdejší lokalita Torrents Point je jedním z mála míst, kde se ostatně na ostrově můžete klidně vykoupat. Malá kamenitá pláž ale mnoho turistů ke koupání nenaláká, využívají se tak zejména hotelové bazény.

Okolí ostrova je vhodné také pro aktivní potápěče, protože se zde od roku 1987 nachází mořský park, který dává tušit, že pod hladinou je co chránit. Nejvíce potápěčských lokalit je na západě ostrova a jsou přehledně označeny bójkami. Skalní stěny, které se tyčí na pevnině, pod vodou klesají až do hloubky 300 metrů. Najdete zde rozmanitý podmořský život s množstvím korálů a zdejší prostředí láká i takové krasavce, jakými jsou rejnoci či různé druhy žraloků. Potápěči si oblíbili také nedaleký neobydlený ostrůvek, který rovněž patří k Sabě a nese jméno Green Island. Nachází se kousek od severního pobřeží.

Pobřežní vody ostrova poměrně bouří, takže pokud hledáte klidnější místo, kde vás to nesemele, tak vyhledejte zátoku Cove Bay. Je pouhých deset minut pěší chůze od letiště. Je to také výchozí bod pro výšlap stezkou kolem příkrých skalnatých útesů až na Flat Point. Zde je také zakončena jediná silnice na ostrově, která v tomto případě tedy asi nemusí mít složitější „název“ než The Road. Je to prostě silnice. Dokončena byla ve Flat Pointu v roce 1951, ale její stavba byla zahájena už roku 1938 v již zmiňovaném přístavu Fort Bay. Dnes je důležitá pro přepravu veškerých zásob po ostrově. Klikatá silnička má celkovou délku 31 kilometrů.

Doprava na Sabě

Jak jsme se již zmínili, na ostrově najdete tedy jedinou hlavní silnici. Vede v podstatě shora z letiště v severovýchodní části a dále pokračuje přes Hell’s Gate, Windwardside, St. John’s a The Bottom, nakonec sjedete do přístavu Fort Bay. Potom je tady ještě malá silnička z The Bottom vedoucí na sever do Well‘s Bay.

Na Sabě si můžete půjčit auto, ale pamatujte na to, že silnice je strmá a úzká a jedinou čerpací stanici na ostrově najdete ve Fort Bay. Jezdí se naštěstí vpravo. Autopůjčoven a aut celkově mnoho není, proto zamýšlíte-li zapůjčení, raději to řešte online dopředu, aby se na vás vůbec dostalo. Pokud se na to necítíte, můžete se pohybovat stopem, je to zde velice častý způsob dopravy i mezi místními. Jinak zde jezdí taxíky, které běžně stojí u letiště. Asi nemá smysl zmiňovat, že na tomto malinkatém ostrůvku neexistuje hromadná doprava.

Budete-li se chtít dopravit na jiný okolní karibský ostrov, odletová nebo odjezdová taxa z přístavu je pouze 2 USD, což je podstatně méně než u jiných ostrovů Karibiku. Společnost Winair má několik spojů denně na Svatého Martina. Přístav Fort Bay nepojme velké výletní lodě, takže je oproštěn od davů turistů, kteří se z nich obvykle vyhrnou. V přístavu ale kotví menší lodě nebo rychlostní katamarány, které vás svezou na Svatého Martina.