Aruba

Tento turisticky velice vyhledávaný ostrov každoročně přiláká tisíce lidí. Nekonečné pláže s jemným bílým pískem a nádherné moře lákají návštěvníky zejména z USA. Pokud si také chcete užít kombinace nádherné přírody a zároveň luxusu obrovských resortů, klubů, barů i kasin, zkuste pro vaši exotickou dovolenou zvolit právě Arubu. Jak je asi zřejmé, ostrov je vhodný spíše pro ty, kteří jsou rádi tam, kde je živo a chtějí si z Karibiku pamatovat nejen klidné pláže, ale také mnoho rozličných zážitků.

Jestliže ale máte rádi klid, tak i ten na Arubě najdete. Může vám jej poskytnout sympatická pláž Arashi nedaleko majáku California, který je obklopen písečnými dunami. Na pláži Palm Beach je zase čilý ruch, protože je přímo v blízkosti velkých hotelových komplexů. Těch je zde samozřejmě spousta a uspokojují klientelu z celého světa.

Aruba je asi pouhých 30 kilometrů severně od Venezuely a geograficky patří do Jižní Ameriky. Řadí se mezi tzv. „ostrovy ABC“, tedy Aruba, Curaçao a Bonaire. Dříve patřil do skupiny ostrovů označovaných jako Nizozemské Antily, které ale 10. října 2010 zanikly. Dnes je ostrov autonomním územím Nizozemského království. Je tedy součástí Nizozemska, ale má značnou nezávislost. Terén ostrova je kopcovitý, ale nejvyšší vrchol, Mount Jamanota, má jen 189 metrů n.m.

Arubu nejprve objevili Španělé, a to v roce 1499, o ostrov však nejevili zájem a stal se útočištěm pirátů. V roce 1636 byl dobyt Holanďany, a tak se stal majetkem Nizozemí. V 19. století prožil zlatou horečku. Potom se zde masivně pěstovalo Aloe Vera na vývoz, což dodnes částečně přetrvává. Dnes je však hlavním zdrojem příjmů turistický ruch.

Pokud se rozhodnete pro Arubu, tak můžete vzhledem ke stabilnímu počasí vyrazit celoročně. Hlavní sezóna je od poloviny prosince do konce dubna, kdy také očekávejte největší davy turistů a nejvyšší ceny. Díky karnevalu je nejatraktivnější únor. Je poměrně běžné dovolenou na Arubě spojit také s výletem na nedaleký sousední ostrov Curaçao. Aspoň řada turistů tuto možnost volí. Dá se vyrazit také do Venezuely, která je doslova za rohem, ale bezpečnostní situace v této latinskoamerické zemi není právě cestování nakloněna.

Užijte si karibskou exotiku na Arubě. Nabídka zajímavých zájezdů a výletních plaveb zde.

Na Arubě je od každého něco. Na své si zde přijdou milovníci rušného nočního života, a to především na Palm Beach v blízkosti hotelů, případně v hlavním městě Oranjestad, kde to v místních klubech a barech žije dlouho do noci. Přístavní metropole Aruby je také skvělou příležitostí pro obdivování historické koloniální architektury. Užívat si můžete potápění u vraků z 2. světové války, šnorchlování a krásných pláží i vodních sportů jako je surfing. Vydáte se na projížďku katamaránem k západu slunce a učaruje vás tropická příroda národního parku Arikok. Nahlédnout můžete také pod pokličku výroby místního karibského rumu.

Před cestou na Arubu

Vstupní podmínky

Neplánujete-li pobývat na Arubě déle než 90 dní, tak vízum nepotřebujete. Postačí pouze platný pas a zpáteční letenka. Jinak na vás samozřejmě čeká typická byrokratická rošáda s imigračními kartičkami, které vyplňujete klasicky buď už v letadle, nebo případně také na letišti. Jednu část odevzdáváte při příletu a druhou je potřeba si ponechat a schraňovat celý pobyt. Odevzdáte ji totiž zase při odletu z ostrova. Pokud se rozhodnete zavítat na skok také na sousední ostrov Curaçao, musíte kartu odevzdat a budete opět vyplňovat další imigrační kartičky i při tomto krátkém přeletu.

Měna a ceny

Oficiální měnou na ostrově je arubský florin. Vzhledem k silné klientele z USA je však jasné, že se zde platí naprosto běžně americkými dolary. Ostatně zejména turisté ze Spojených států zde často jezdí roztáčet peníze v kasinech nebo tráví dovolenou nakupováním.

Pokud jde o ceny, tak ostrovy v karibské oblasti obecně nejsou nakloněny levnému cestování. Exotika je ale ostatně o hledání nevšedních zážitků, a tak sem míří i stále více Čechů. Nejlevnější ubytování se snídaní zde seženete od 100 USD za noc, což rozhodně není málo, ale není to na Karibik ani nic neobvyklého. A to se bavíme opravdu o tom nejskromnějším, co zde najdete. Běžně však pobyt v hotelových resortech stojí okolo 250 USD za noc. V hotelu počítejte také se 7% vládní taxou. V restauracích pak v rozmezí 10 – 15 %, proto není potřeba dávat spropitné, ale je to na vás.

Zatímco se běžně platí v amerických dolarech, tak bankomaty obvykle vydávají pouze místní měnu. Je zde široká síť bankomatů ABN-AMRO Bank a Caribbean Mercantile. Pokud budete platit kartou, tak to samozřejmě v této silně turisticky zaměřené lokalitě není problém.

Zdraví a bezpečnost

Protože je Aruba, s nadsázkou řečeno, v podstatě jedno velké turistické letovisko, z hlediska bezpečnosti vám zde hrozí zejména drobné krádeže. Tedy to, co všude jinde v civilizaci. Proto si hlídejte elektroniku, fotoaparáty, kamery a peněženky. Nenechávejte věci bez dozoru. Platí tedy běžná obecná doporučení. Není také vhodné na Arubě nocovat v místech, která pro to nejsou určena. Tím je myšlena zejména volná příroda.

Ze zdravotního hlediska na ostrově nehrozí v praxi nic jiného, než je úžeh a dehydratace. Vyskytly se ojedinělé případy horečky dengue, kterou přenášejí komáři, doporučuje se proto chránit repelenty. Vyjma příletu z oblastí s výskytem žluté zimnice (což se tedy letu z ČR pochopitelně netýká), není vyžadováno žádné očkování, pouze je na zvážení každého klasické cestovatelské očkování, tedy proti virové hepatitidě, tyfu a tetanu. Odvíjí se to ale samozřejmě od toho, zda hodláte více cestovat třeba i v rámci Karibiku do méně civilizovaných oblastí, nebo strávíte celou dovolenou v podstatě v rámci hotelu.

Jídlo a pití

Když se podíváme na Arubu z gastronomického hlediska, nejčastěji se zde připravují jídla ze skopového a kozího masa. Obvykle se upravují jako stoba, tedy dušením s velkým množstvím zeleniny. Ryby a plody moře na mnoho způsobů pak není jistě potřeba zmiňovat.

Vzhledem k tomu, že je však Aruba čilým turistickým centrem, tak jsou tady běžné mnohonárodnostní kuchyně jako je čínská, italská nebo španělská. Můžete se zde tedy setkat i s naší klasikou v podobě vepřového, hovězího či kuřecího masa s brambory či rýží jako přílohou.

Jako rychlé občerstvení je zde oblíbené pastechi. To je koláč plněný hovězím masem, případně sýrem. Fastfoodů je zde opravdu velké množství, stejně jako restaurací všech možných druhů.

Velice oblíbené je místní pivo Balashi, které určitě doporučujeme ochutnat. Pochopitelně i na Arubě se vyrábí karibský rum. Populární jsou také koktejly, kde je rum základem. Příkladem je koktejl Dushi Aruba, v němž jsou kromě rumu také Curacao, kokosový krém a ananasový džus.

Počasí na Arubě

Ostrov Aruba nabízí jedno z nejstálejších počasí v celém Karibiku. Zkrátka zde slunce svítí po celý rok. Ostatně sami místní obyvatelé říkají, že mají jediné roční období, a sice celoročně slunečné léto. Aruba je dokonce stranou od pásu tropických bouří a hurikánů, takže vám tady nehrozí to, čím jsou každoročně sužovány (ale mimo hlavní turistickou sezónu) mnohé jiné karibské ostrovy. Je zde sice období dešťů, a to od října do února, ale jedná se obvykle pouze o noční bouřky a je jich naprosté minimum.

V hlavní turistickou sezónu, tedy od poloviny prosince do konce dubna, je zde nejpříjemněji, v průměru kolem 29 stupňů s naprosto minimálními výkyvy. Teplota moře je nějakých 26 stupňů. Nejtepleji je naopak od května do října, kdy je až 31 stupňů a na konci října teplota vody vystoupá až k 29 stupňům.

Jak cestovat na Arubu

Na ostrov Aruba se dá letět přímou linkou z Evropy a také přímými linkami ze Spojených států, protože zde míří na dovolenou mnoho Američanů. Létá hned několik leteckých společností, a to na mezinárodní letiště Queen Beatrix Airport, které je asi 6 kilometrů na jihovýchod od hlavního města Oranjestad. Letět můžete například s těmito aerolinkami:

  • KLM
  • American Airlines
  • Aruba Airlines

Aruba je součástí Nizozemského království, proto se sem můžete dostat letecky z Amsterodamu, a to s KLM. Létají samozřejmě i další spoje z Evropy, třeba z Německa. Ostatní dvě zmíněné společnosti pak mají přímé linky z USA, a to z New Yorku a Miami.

Na letišti na vás budou čekat taxíky, které zajišťují dopravu do hotelů. Přeprava je spolehlivá a bezpečná, proto se není čeho obávat. Je však dobré vědět, že taxíky nemají taxametry, cena jízdného je tedy pevná, proto je vhodné si jej ověřit předem. Neplatí se za osobu ale za pronájem taxíku. Řidič by vám tedy měl sdělit, kolik vás vyjde cesta už před odjezdem na letišti.

Po příjezdu na Arubu

Dovolená na Arubě

Aruba je značně zaměřená na turistický ruch, je to v tomto ohledu tedy hodně rozvinutý ostrov. Proto je zde také celá plejáda činností, které můžete celoročně provozovat. Přestože je zde klasická sezóna od poloviny prosince do konce dubna, která je podobná pro většinu ostrovů Karibiku, turisté zde míří po celý rok.

Jedním z hlavních důvodů, proč navštěvujeme ostrovní státy Karibiku je bezpochyby potápění. Z tohoto pohledu můžeme doporučit vrak lodi SS Antilla, která se zde potopila v roce 1940. Byla to obchodní loď spojující Německo s Karibikem. Sloužila do roku 1939, kdy ji během 2. světové války potopil úmyslně nizozemský kapitán poté, co mu bylo nařízeno, aby se vzdal. Dnes je to jeden s největších vraků v Karibiku. Loď měla přes 120 metrů na délku, přičemž v roce 1953 byl vrak v důsledku bouře rozdělen na dvě hlavní části. Vrak je v relativně mělkých vodách v zátoce Malmok Bay. Časopis Scuba Diving jej označil jako jeden z nejlepších vraků pro potápění v Karibiku.

Potápěči zde mají možnost zkoumat rozsáhlé prostory lodi, jako třeba nákladové prostory nebo kotelnu. Trup lodi je pochopitelně pokryt mořskými živočichy a stal se prakticky přirozenou součástí korálového útesu. K vraku se pořádají také dobrodružné noční výpravy.

Z pohledu příležitostí pro potápění to samozřejmě není vše, prakticky kolem celého ostrova můžete minimálně šnorchlovat a něco vidět. Pokud máte rádi tuto činnost, tak ale určitě zavítejte na De Palm Island, který je méně než 10 minut plavby od pobřeží Aruby. Lze tady šnorchlovat přímo u pláže na jednom z nejkrásnějších korálových útesů na Arubě. Můžete zde vidět také pestrobarevné tzv. papouščí ryby, jejichž tlama připomíná zobák papouška.

De Palm Island také nabízí spoustu aktivit, které ocení celá rodina s dětmi, kdy kromě pláží a možností ke šnorchlování se zde můžete podívat do vodního parku, zajezdit si na banánu či si zahrát plážový volejbal a mnoho dalšího. Zkrátka trochu té turistické komerce, ale pro celou rodinu to může být dobrá volba na pro příjemně strávený den.

Pokud máte rádi moře a chcete zažít trochu akčního vzrušení, pak určitě zavítejte na Hadicurari Beach, kde se můžete učit surfování, protože se zde nachází nejvíce surfařských škol v okolí. Na Arubě v pobřežních oblastech prakticky neustále fouká, proto je jedním z nejlepších míst na světě, které jsou jako stvořeny pro lekce surfování. Užijí si zde jak příznivci klasického surfu, tak paddleboardu nebo windsurfingu. Provozovat tady můžete také kitesurfing.

Na pláži Hadicurari se také koná pravidelný turnaj Aruba High Winds, který přitahuje ty nejlepší světové borce ve windsurfingu a kiteboardingu. Pokud máte o akci zájem, budete se sem muset vydat v červenci.

Součástí každé dovolené ale je jen tak lenošit na pláži a prostě si užívat nádherný slunečný den. Jednou z nejdelších pláží na ostrově je Eagle Beach, kde je krásně jemný hluboký písek. Pokud máte rádi pláže kde to žije, můžete jen tak po celý den pozorovat dění na Palm Beach, nebo naopak když toužíte po klidu, potěší vás pláž Arashi. Prakticky všechny nejlepší pláže na Arubě se nacházejí na severozápadní straně ostrova, proto je na všech také úžasný západ slunce.

Aruba je ideální místem pro relax. Bohatá nabídka zájezdů je k dispozici i pro české zájemce.

A když jsme o toho, patříte mezi romantické duše? Potom určitě vyzkoušejte plavbu na luxusním katamaránu při západu slunce. Můžete zároveň obdivovat nádherné pobřeží Aruby, které je opravdu neobvyklé. Bělostné písečné pláže střídají stromy Divi Divi, které jsou samy o sobě úžasné tvarem své koruny, vypadající jako by byla neustále ve větru. Plavbu nabízejí místní dopravci jako Red Sail Sports a je na 2 hodiny. Vyráží se v 17:30 od čtvrtku do pondělí, na lodi si můžete dát jídlo a je zde otevřený bar s místním pivem Balashi a koktejly.

Protože jsme se nenápadně dostali k alkoholu, tak Karibik, to je také pravý karibský rum. Ten k těmto ostrovům zkrátka neodmyslitelně patří. Na Arubě určitě navštivte The Palmera Rum Factory, kde můžete ochutnat také místní příchutě. Najdete ji na LG Smith Boulevard kousek za golfovým hřištěm Divi. Destiláty se zde vyrábějí již přes 50 let a zdarma tady nabízejí vzorky příchutí jako je kokos, čokoláda nebo mandlový Joy Rum.

Jestliže jste spíše pivaři, tak když jsme si říkali o plavbě katamaránem, zmínili jsme místní pivo Balashi. Nesmí vám proto uniknout návštěva Balashi Beer Garden. Je to národní pivo Aruby a jeho název je odvozen od slov znamenajících „v blízkosti moře“.

Pokud pomineme turistický ruch, tak v podstatě jediným dalším zdrojem příjmů ostrova je Aloe Vera. To se zde pěstuje od roku 1840 a v jednu dobu 66 % plochy ostrova pokrývaly plantáže Aloe. Tou dobou byl ostrov také největším exportérem Aloe na světě. První Aloe bylo vysazeno na 150 akrů velké plantáži, která je dodnes v provozu a můžete ji navštívit. V Aruba Aloe Museum & Factory se dozvíte mnoho o jednom ze základních stavebních kamenů ekonomiky ostrova. Dnes je zde moderní zpracovatelský závod s moderními stroji, ale v muzeu se můžete podívat i na staré způsoby zpracování Aloe. Samozřejmě přímo na místě se nabízejí místní luxusní produkty z Aloe, které vám pomohou zotavit pokožku po vystavení ostrému slunci Karibiku.

Chcete si udělat pěknou procházku a nasát atmosféru koloniální doby? Zkuste metropoli Aruby, kterou je přístavní město Oranjestad. Najdete jej na jižním pobřeží poblíž západního konce ostrova. Centrum města vám poskytne možnost obdivovat nádherně restaurované historické památky. Začít můžete u Fort Zoutman, což je nestarší budova hlavního města, která byla postavena v roce 1798 nizozemskou armádou k ochraně ostrova před piráty. Johan Arnold Zoutman byl holandský admirál, po kterém je pevnost pojmenována. Kuriózní je, že ve skutečnosti na ostrově nikdy nebyl. V objektu dnes sídlí muzeum historie Aruby (Historical Museum of Aruba), které tak určitě stojí za návštěvu.

Dalším zajímavým architektonickým skvostem je Willem III Tower, věž sloužící jako maják k pevnosti Fort Zoutman, která byla postavena na žádost guvernéra nadporučíka J. H. Fergusona. Byla také západním vstupem do pevnosti. Stavba začala v roce 1866 a dokončena a rozsvícena byla 19. února roku 1868 na narozeniny nizozemského krále Viléma III., po kterém nese jméno. V průběhu let objekt sloužil také jako věž s hodinami, soudní síň, knihovna pošta, daňový úřad, strážní věž a policejní stanice.

Jednou z nejvýraznějších budov je zelená radnice města Oranjestad. Náměstí Plaza Daniel Leo lemuje také spousta dalších pastelově barevných budov, které jsou klasickou ukázkou nizozemské koloniální architektury.

Chcete-li se vydat do přírody, určitě nesmíte minout národní park Arikok, který tvoří asi 18 % rozlohy tohoto nevelkého ostrova. Najdete zde kromě ohromně rozmanité fauny také jeskyně Quadirikiri s početnou kolonií neškodných netopýrů. Zajímavostí jsou rovněž jeskyně se starověkými malbami na stěnách, které zde zanechali Arawakové, původní obyvatelé ostrova. Velmi navštěvovaný je Aruba Natural Bridge, což jak vyplývá z názvu, je přírodní most, vytvořený ve vápencových útvarech na pobřeží erozí vlivem mořského příboje. Vydat se můžete také na vrchol Hooiberg, který je poblíž středu ostrova, a i když není nejvyšším místem, tvoří jeho jednoznačnou dominantu. Vede k němu 662 schodů a z vrcholu uvidíte až na pobřeží Venezuely.

Hledáte trochu divoké zábavy? Nenechte si ujít místní karneval, který je jednou z nejextravagantnějších kulturních událostí roku. Tradici má už od roku 1954 a je to zhruba celý únor trvající šňůra nekončící zábavy v ulicích. Samozřejmě v různé dny na různých místech se pořádají rozličné akce. Na internetu vždy najdete jejich aktuální harmonogram. Karneval je každopádně plný radostných pouličních večírků, známých také jako „Jump-ups“, a živelných průvodů. Tivoli Club vše odstartuje světelnou show, běžné jsou také dětské průvody nebo pyžamové party. Nejvíce akcí je v San Nicolas a Oranjestad, kde vždy doslova zastaví život v ulicích. Svou velkolepostí a šílenými kostýmy naprosto konkurují mnohem známějším festivalům, jako je ten v Riu.

Jestliže jste už všechno na ostrově vyzkoušeli a chcete si užít další porce, tentokrát výhradně konzumní zábavy, a máte na to dostatek financí či vlastníte aspoň platinovou kreditní kartu, tak Aruba je také synonymum pro kasina. Ostatně je to na Arubě po vodních sportech a nakupování jedna z nejčastějších turisty provozovaných činností. Na nákupy se pak můžete zase vydat do Seaport Village v Oranjestadu, což je zde hlavní nákupní zóna.

Doprava na Arubě

Mezinárodním letištěm na Arubě je Qeen Beatrix Airport, ze kterého se můžete dostat na ostatní karibské ostrovy. Nejčastěji turisté navštěvují sousední Curaçao, což je další autonomní území Nizozemského království. Létá se ale také na Bonaire. Přelety mezi touto trojicí ostrovů zajišťuje Air Aruba. Pokud budete Arubu opouštět, platí se odletová taxa, která je něco přes 30 USD.

K dopravě po ostrově můžete využít relativně levnou hromadnou dopravu, kterou zde provozuje Arubus. Zastávky jsou běžně v blízkosti větších hotelů a jednotlivé linky vlastně propojují hlavní město Oranjestad s významnými turistickými centry, tedy San Nicolas na jihovýchodě ostrova a Malmok Bay na severozápadě.

Pokud zvolíte jako způsob dopravy taxi, tak jak jsme už zmiňovali v části o dopravě na ostrov, dejte si pozor na to, že vozy nemají taxametr. Ceny jsou určeny vládními předpisy, a doporučujeme informovat se na cenu u řidiče ještě předtím, než někam vyrazíte.

Nejlepším způsobem, jak svobodně prozkoumat ostrov je samozřejmě půjčení automobilu. Lze k tomu využít autopůjčovny přímo u letiště. Můžete si také rezervovat vozidlo online, díky čemuž se vyhnete frontám přímo na místě. Velké autopůjčovny mají své pobočky také přímo v hotelových komplexech. Stačí vám náš evropský řidičský průkaz, není potřeba vyřizovat nic speciálního, jako na některých jiných karibských ostrovech. Minimální věk řidiče je ale 21 let. Platí se kauce za pronájem ve výši 500 USD a doporučujeme uzavřít pojištění.

Jste v podstatě v Nizozemsku, takže platí evropské předpisy a jezdí se vpravo. Při cestě autem si dejte pozor zejména na cyklisty, kteří se proplétají provozem někdy i v protisměru. Dávejte si tedy pozor i při odbočování vpravo. Jinak je doprava klidná a cesty jsou ve velice dobrém stavu.