Kajmanské ostrovy

Patří mezi jednu z nejoblíbenějších destinací v Karibiku a rozhodně stojí za hřích. Bělostný jemný písek na těch nejproslulejších plážích světa, jedny z nejlepších potápěčských lokalit a unikátní příroda s množstvím jedinečných živočišných druhů. To jsou Kajmanské ostrovy, jejichž krajina je prakticky plochá, lemovaná plážemi jako z katalogu. Na hlavním ostrově najdete turistický ruch, na dvou menších ostrovech pak vytoužený klid.

Souostroví tvoří trojice nevelkých ostrovů, z nichž ten největší je Grand Cayman. Trochu stranou pak jsou vedle sebe Cayman Brac a Little Cayman. Většina turistů míří na Grand Cayman, který je také nejvíce turisticky rozvinutý. Ostrovy patří k Velkým Antilám a dnes jsou zámořským územím Velké Británie.

Byly objeveny Kryštofem Kolumbem během jeho čtvrté námořní výpravy, a to roku 1503. Původně dostaly jméno Las Tortugas, tedy želví ostrovy, protože se zde nacházelo velké množství želv. Pro ostrovy jsou charakterističtí ale rovněž leguáni, podle kterých také dostaly svůj současný název. Ten totiž vznikl omylem anglického mořeplavce Francise Drakea, který je považoval za kajmany. Prvními osadníky byli Angličané, Skotové a Velšané a na ostrovy přicházeli z nedaleké Jamajky.

Po otevření prvního mezinárodního letiště roku 1954 se ostrovy otevřely turistickému ruchu. Kromě turistického ruchu tvoří další důležitou složku příjmů také finančnictví, protože ostrovy mají zvláštní daňový režim. Z toho důvodu se často řadí k tzv. daňovým rájům a v této souvislosti již o nich mnoho lidí jistě slyšelo. Lákalo to sem investory z celého světa za daňovými úlevami.

Ostrovy jsou dnes také oblíbenou destinací obrovských výletních lodí, které zde míří z nedalekého Miami nebo z Jamajky. Plánujete-li dovolenou na Kajmanech, doporučujeme se vyhnout sezóně hurikánů mezi červnem a listopadem, protože tady bývají poměrně časté. Na druhou stranu hlavní zimní sezóna je zase relativně dražší. Nejvyšší ceny jsou v období kolem Vánoc a Nového roku. Kajmanské ostrovy jsou každopádně rájem, a to nejen daňovým, a stojí za to je navštívit.

Jedinečná dovolená v exotice. Nabídka atraktivních zájezdů na karibské ostrovy zde.

Před cestou na Kajmanské ostrovy

Vstupní podmínky

Na ostrovy mohou vstupovat občané České republiky bez víza. Platí to pro turisty a na dobu 30 dní. Budete tak potřebovat pouze pas, který by měl mít platnost ještě aspoň 90 dní ode dne vašeho očekávaného odjezdu z ostrovů.

Povinné očkování také není potřeba, takže je pouze na zvážení cestovatelská klasika. Zde patří hepatitida A a B, břišní tyfus a tetanus. Je vhodné zvážit rizika vašeho pobytu a jakým způsobem plánujete trávit dovolenou. Při opalováni na pláži a stravování v luxusním hotelovém resortu vám toho asi mnoho nehrozí, při větších cestovatelských ambicích si to musí každý cestovatel posoudit sám.

Měna a ceny

Na ostrově platí dolar Kajmanských ostrovů. V bance nebo ve směnárnách se používá bankovní kód KYD, jinak na cenovkách můžete vidět CI$ (Cayman Islands dollar), ale někdy se můžete setkat pouze se znakem dolaru, což je lehce matoucí. Platit je totiž možno také americkými dolary, které si zde můžete dle potřeby rozměnit na místní měnu. Pokud však zaplatíte americkými dolary, zpravidla je tendence vydávat měnu místní, proto na to pamatujte. Vždy se tak v obchodě raději ujistěte, v jaké měně je cena uvedena.

Protože Kajmanské ostrovy patří spíše k exkluzivním destinacím, kde vzhledem k blízkosti pobřeží Floridy tráví dovolenou třeba i mnoho amerických občanů důchodového věku, také ceny zde mají tendenci být vyšší. Za ubytování ve slušnějším hotelu či penzionu s určitým standardem, tady dáte od 80 USD za osobu a noc. Luxusnější ubytování vás bude stát od 200 USD a více. V restauraci pak počítejte s cenami okolo 20 USD za hlavní jídlo. Spropitné se dává ve výši okolo 15 % z ceny, někdy je automaticky součástí účtu, což se liší dle podniku. Pokud dáte spropitné nad rámec 15 %, je to vaše volba.

Patříte-li mezi nízkorozpočtové cestovatele a měli byste problém vyjít s rozpočtem, potom je možno zkusit ubytování přes Airbnb, což je varianta, kterou zde nabízejí i některé penziony. Z pohledu omezení nákladů na stravu se určitě hodí kuchyňka, kde máte možnost vařit. Potom lze jednoduše nakupovat v místních supermarketech a jídlo vás samozřejmě vyjde levněji než při stravování v restauraci (nemáte-li tedy stravu v ceně ubytování, což asi neplatí, zaměřujete-li se na cenu).

Zdraví a bezpečnost

Jako kdekoliv v Karibiku, také zde můžete narazit na komáry rodu Aedes, tedy přenašeče horečky dengue. Dnes to platí také pro virus zika, I když ten se dle místních úřadů vždy na ostrov dostal od lidí nakažených již jinde, takže místní komáři by jej přenášet neměli. Opatrnost je ale vždy na prvním místě, takže doporučujeme používání repelentů, které mají vysoký obsah DEET, protože ty jediné opravdu účinkují. Komáři se nejčastěji vyskytují v okolí vodních ploch a platí to I pro pláže, nicméně zejména večer.

Jinak nejsou na ostrově žádná zvláštní zdravotní rizika, která by stála za upozornění. Obezřetnost při šnorchlování či potápění a možnost poranění o korály je zřejmá, stejně jako nutnost používat opalovací krém s vysokým faktorem a doplňovat dostatek tekutin. Přesto to někteří lidé podcení a potom si mohou uhnat třeba úžeh a zkazit si nemalou část dovolené.

Na ostrov se každopádně vydejte s kvalitním cestovním pojištěním v záloze, protože ceny na místních klinikách nejsou lidové. Zdravotní péče je však na vysoké úrovni, takže v případě nutnosti hospitalizace by o vás mělo být kvalitně postaráno.

Kajmanské ostrovy jsou bezpečná turistická lokalita a kriminalita je zde nízká. Přesto si na své věci dávejte pozor, nenechávejte je bez dozoru na plážích, a to platí zejména pro šperky a peníze. Věci, které můžete postrádat, jako třeba opalovací krém, osuška a další osobní drobnosti, které si s sebou na pláž obvykle berete, ty vám pravděpodobně zůstanou tam, kde je necháte.

Jídlo a pití

V kuchyni Kajmanských ostrovů se pochopitelně objevuje velké množství plodů a ryb. Doporučujeme vyzkoušet cayman-style lobster, což je humr, který je popravdě vlastně karibskou lahůdkou číslo jedna. Na místní způsob se připravuje s pálivou omáčkou a skotskými papričkami.

Ryby se zde pak připravují třeba jako filety marinované v limetce se solí, pepřem a smažené s cibulkou, paprikou, máslem a kořením. Je to typické kořeněné karibské jídlo, které si dáte s chutí i na Kajmanských ostrovech. Jako ryba se obvykle používá mahi mahi nebo mořský okoun či kanic.

Zmínku si určitě zaslouží skutečnost, že na Kajmanských ostrovech patří mezi jednu z pochoutek želví maso. Turtle stew je asi nejtradičnější jídlo ostrovů, protože jeho historie sahá až do 17. století, kdy zde byl poprvé zaveden chov želv na maso. Většina masa pochází právě z těchto ostrovů, takže se odnikud nedováží. Dokonce v místních on-site restauracích si můžete dát želví polévku.

Jako dezert doporučujeme cassava cake, někdy označovaný také jako heavy cake. Přestože je kořenová zelenina kasava původem ze Střední a Jižní Ameriky, tak je velmi populární ve všech tropických oblastech. Dort z ní uděláte za pomocí kokosového mléka, cukru a různých druhů koření, které vytvoří výraznou sladkou chuť. Je to v podstatě tradiční jídlo z Kajmanských ostrovů z dob, kdy na ostrovech panoval nedostatek a místní obyvatele to tlačilo ke kreativitě právě i v kuchyni.

Počasí na Kajmanských ostrovech

Nejvíce vás asi zajímá, jak je tady teplo, máme pravdu? Pak vězte, že hodně teplo. Běžné denní teploty se pohybují kolem 28 stupňů v hlavní sezónu, tedy od prosince do dubna. V létě teploměr atakuje bez problémů 32 stupňů.

Na ostrovech panuje samozřejmě tropické klima a v zimě je z hlediska počasí přívětivější čas pro návštěvu ostrovů. V létě naopak občas zaprší a je větší vlhkost, zejména od května do října. Existuje bohužel také nemalé nebezpečí výskytu hurikánů, a to od června do listopadu. Tomuto období je vhodné se vyhnout.

Jak cestovat na Kajmanské ostrovy

Na každém ze tří Kajmanských ostrovů se nachází letiště. Přičemž ty na ostrově Grand Cayman a Cayman Brac jsou mezinárodní. Jedná se o letiště Owen Roberts, resp. Charles Kirkconnell. Nejčastěji však turisté přilétají samozřejmě právě na prvně jmenované letiště na Grand Caymanu, a to třeba se společnostmi:

  • Delta
  • American Airlines
  • British Airways

Pokud chcete letět z Prahy, což předpokládáme, tak budete muset jít přes dva přestupy. Delta je mívá na JFK a v Atlantě. American Airlines a British Airways mají na trase na Grand Cayman často kooperaci a letí se přes Londýn (Heathrow) a Miami. Zpáteční letenky u Delty se dají koupit za běžné ceny od částky lehce přesahující 19 tisíc korun. U American Airlines a British Airways se pohybují kolem 20 tisíc korun. Samozřejmě můžete hledat mnohem nižší ceny v různých sezónních akcích, ale to je již na vás.

Na Kajmanských ostrovech operuje také lokální dopravce Cayman Airways, který zajišťuje dopravu mezi jednotlivými ostrovy, ale létá také třeba do Miami. Proto s touto společností někdy můžete letět tuto část trasy v kooperaci s American Airlines při cestě na Grand Cayman z Prahy.

Dovolená snů v karibské exotice. Nabídka výhodných zájezdů na Kajmanské ostrovy zde.

Po příjezdu na Kajmanské ostrovy

Dovolená na Kajmanských ostrovech

Tato skupina ostrovů nabízí pro každého něco. Můžete si zde užít rozmanité tropické přírody, prozkoumat unikátní prostředí každého z ostrovů, navštívit rezervace s ohroženými druhy živočichů, a to jak těch mořských, tak místních endemických druhů suchozemských plazů, jako jsou typičtí leguáni. Četné mořské parky a ty nejlepší potápěčské lokality na světě, jsou také lákadlem právě pro potápěče. Ti mohou obdivovat nejen život pod vodou, ale také početné vraky lodí v okolí ostrovů.

Milovníci historie zase najdou na ostrovech několik pevností a dobových obranných systémů proti nájezdům pirátů. A pokud budete mít všeho toho poznávání dost, tak si můžete zajít na jedny z nejkrásnějších pláží na světě s typickým jemným bílým pískem a prostě se jen tak válet u moře. Jste připraveni podívat se s námi na jednotlivé ostrovy trochu blíže?

Grand Cayman

Souostroví Kajmanských ostrovů tvoří trojice větších ostrovů, z nichž největší a nejrozvinutější je právě Grand Cayman. Na něm se také nachází hlavní město George Town. To je ekonomickým a obchodním centrem celého státu a je také důležitým přístavem. Přístav pojme dokonce ty největší výletní lodě. Skutečnost, že má město bohatou historii v mořeplavbě dokládá také místní národní muzeum, které se na tuto oblast dějin města I ostrovů zaměřuje.

Zajímavostí je, že samotná budova národního muzea je nejstarším objektem ve městě. To má totiž jinak velice moderní zástavbu a žije čilým současným životem, přesto si ovšem dokáže zachovat svůj typický přímořský charakter. Je zde ještě jeden navštěvovaný historický objekt, který ale stojí za zmínku. Je jím pevnost Fort George.

Poblíž zmiňovaného muzea najdete také motýlí farmu, kde lze v nádherných zahradách obdivovat desítky druhů motýlů. Můžete tady pozorovat jejich celý životní cyklus od housenky po motýla. Pokud jsou vám bližší spíše mořští živočichové a karibský pestrá vodní říše, tak nesmíte minout Boatswain’s Beach Adventure Park & Turtle Farm, kde se nachází také želví farma, jak už ostatně říká název. Ta byla původně u pláže, ale po zničení hurikánem Michelle v roce 2001, se přestěhovala do centra nově vybudovaného zábavního parku. Dozvíte se vše o tom, co dělají místní pro ochranu populace těchto krásných tvorů.

V blízkosti parku, nedaleko původní lokace želví farmy na pobřeží, se nachází zajímavé skalní útvary s příznačným názvem Hell, tedy peklo. Jsou to černé skály se špičatými vrcholky a jejich pojmenování údajně vychází z toho, co zde kdysi pronesl jeden z návštěvníků. A sice, že nějak takhle to musí přece vypadat v pekle.

Pokud vás kromě mořských želv zajímají také další majestátní mořští živočichové, určitě nesmíte minout Stingray City. Není to město, k čemuž by název mohl svádět, ale lokalita v severozápadní části ostrova. Ve zdejších pobřežních vodách totiž lze pozorovat rejnoky a pokud vám to dovolí, můžete si je třeba I pohladit.

Do Karibiku se ale jezdí především za zdejšími po celém světě proslavenými plážemi. Nejinak je tomu v případě Kajmanských ostrovů. Začít lze hned v George Townu, kde se podél bulváru South Church Street táhne řetězec několika pláží, kdy za tu nejkrásnější je považována Eden Rock. Od George Townu se také táhne proslulá pláž se sněhově bílým pískem známá jako Seven Mile Beach. Ta je tak dlouhá, že končí až v městečku West Bay s malebnou původní zástavbou rybářských domků.

Asi 15 kilometrů od George Townu najdete Bodden Town, které dříve neslo status hlavního města. Proto bylo v minulosti také cílem mnoha pirátů a je to patrné z pozůstatků hradeb a opevnění i s kanóny, které sloužily na ochranu osady.

Pokud se přesuneme na východ ostrova, nalezneme zde městečko East End, které je poněkud klidnější oblastí na ostrově, ale místní pobřežní vody nabízejí ty pravé vlny pro surfaře, kteří zde proto s oblibou vyrážejí chytit i tu svou. V oblasti u pobřeží se také nachází hned několik vraků lodí, kterým se staly osudné zdejší útesy. Proto sem míří rovněž potápěči, pro které je vrakové potápění tím pravým dobrodružstvím. Wreck of the Ten Sail je zde asi nejznámější lokalita.

Pojďme ale nyní již do jižní části ostrova Grand Cayman, kde zavítáme do městečka Savannah. Tady je Queen Elizabeth II. Botanic Park, tedy botanická zahrada s vybudovanými stezkami, které se klikatí původními porosty ostrova. Spatřit tady můžete ohrožený druh leguána modrého, tedy endemický poddruh leguána kubánského. Plazi jsou neškodní vegetariáni a na ostrovech dříve neměli přirozené nepřátele, dokud sem člověk nezavlekl psy a kočky, kteří jejich populaci prakticky zdecimovali. Zahrada jeden ze symbolů ostrovního státu pomáhá chránit.

Ve městečku Savannah můžete kromě výpravy za přírodními krásami ostrova a původní živočišnou říší, navštívit také malou pevnost Pedro Castle, jejíž vybudování se datuje do roku 1780. Pevnost je známá tím, že se zde konala soudní stání nebo nejrůznější shromáždění. Pevnost vystavěli samozřejmě tehdejší otroci a je nejstarší stavbou na Kajmanských ostrovech.

Little Cayman

Jak už je patrné z názvu, zatímco Grand Cayman je tím největším ostrovem, Little Cayman je naopak nejmenší. Ostrov má minimální turistickou infrastrukturu, takže jde o prakticky nedotčený kout světa, který můžete pozorovat v jeho původní kráse. Po ničivém hurikánu v roce 1932 se ostrov navíc prakticky vylidnil, protože většina tehdejších obyvatel odešla na Grand Cayman.

Na souši určitě navštivte přírodní rezervaci Booby Pond, která chrání jednu z největších kolonií terejů červenonohých. Žije jich zde na 20 tisíc kusů. V centrální části ostrova se nachází jezero Tarpon Lake, kde lze v okolí pozorovat další druhy ptáků.

Little Cayman je ale i díky své odlehlosti vhodný zejména pro potápěče, kteří si potrpí na lokality trochu stranou od centra dění. Místní mořský park Bloody Bay ve stejnojmenné zátoce, nabízí jedny z nejlepších podmínek pro potápěče v celém Karibiku. Přesto se nemusíte bát, že byste zde narazili na davy turistů.

Cayman Brac

Tento ostrov nese svůj název podle útesu, který je jediným vyvýšeným bodem na pevnině. Ten je dominantou východního pobřeží ostrova. Brac totiž znamená útes a toto slovo pochází z keltštiny. Také tady je mnoho skvělých a lákavých míst k potápění, a kromě korálových útesů zde přitahuje také vrak sovětského válečného plavidla z dob studené války, které tady bylo potopeno roku 1996. Pokud vám datum nějak nesedí, tak uvažujete správně. Tou dobou již studená válka opravdu neprobíhala. Loď totiž byla potopena úmyslně za účelem vytvoření umělého korálového útesu.

Pobřeží vápencového ostrova lemují také vápencové jeskyně, které zde vyhloubila eroze nekončícího příboje. Na jejich průzkum se můžete vydat třeba v okolí mysu North East Point, kde stojí maják. Zajímá-li vás místní živočišná a rostlinná rozmanitost, tak se podívejte do Parrot Reserve, tedy papouščí rezervace, kde můžete tyto nádherné pestrobarevné ptáky pozorovat. Žije zde ale mnoho dalších druhů z ptačí říše. Jinak na ostrově rostou především kaktusy saguaro a agáve.

Doprava na Kajmanských ostrovech

Budete-li se chtít po ostrovech pohybovat co nejekonomičtější cestou, tak zvolte hromadnou dopravu, která je na hlavním ostrově Grand Cayman. Funguje prostřednictvím typických minivanů, které mají kapacitu do 12 osob. Na ostrově najdete 8 linek a můžete na těchto trasách procestovat celý ostrov. Na menších z Kajmanských ostrovů bohužel hromadnou dopravu nenajdete, což je samozřejmě dáno jejich mnohem menší rozlohou.

Přestože jsou zde klasické zastávky, řidiči nemají problém zastavit vám prakticky kdekoliv si řeknete, někdy je přemluvíte i k rozumné zajížďce, pokud to potřebujete. Stejně tak není problém si minivan stopnout, má-li volné místo, určitě vám zastaví. V George Townu je hlavní stanoviště, je to v blízkosti knihovny na Edward Street. Jezdit se začíná od šesté hodiny ranní, každý den včetně víkendů.

Na Grand Caymanu lze využít také klasické taxi, ale z pohledu financí se to rozhodně nevyplatí. Určitě se takto nevyplatí dopravovat po celou dovolenou, je to varianta vhodná spíše na výjimečné situace, kdy není jiná možnost.

Nejlepší možností, jak mít zcela volnou ruku, je samozřejmě zapůjčení automobilu. To dává smysl hlavně na Grand Caymanu. Jezdí se ovšem vlevo, což může být pro našince přece jen trochu problém, a pamatujte také na věkový limit minimálně 21 let, což by mohlo někoho na místě překvapit.

Vzhledem k tomu, že je potřeba si zde vyřídit místní řidičák, který se za poplatek 8 USD vystavuje buď přímo v autopůjčovně nebo na policii, tak si mezinárodní z domu vozit nemusíte. 8 dolarů od turisty se samozřejmě hodí, takže mezinárodní řidičák nikoho zajímat nebude, postačí pro doložení náš klasický evropský. Samotné auto tady půjčíte od 30 USD za den, ale dle vašich nároků to samozřejmě může být i dvojnásobek nebo více.

Pokud se potřebujete pohybovat mezi jednotlivými třemi ostrovy, tak budete muset využít leteckého spojení. Zejména Grand Cayman je totiž od dalších dvou menších ostrovů poměrně vzdálen, proto zde není lodní doprava. Leteckou přepravu mezi ostrovy zajišťuje společnost Cayman Airways.

Ostrovy Little Cayman a Cayman Brac, které jsou u sebe blízko, ale spojeny lodní dopravou už jsou. Tu si můžete zajistit buď přímo na místě u přepravců, protože spoje jezdí pravidelně a není tak problém některý využít, nebo se můžete zeptat třeba ve svém hotelu, kde vám jistě poskytnou informace.