Britský Karibik

V Karibiku najdete mnoho ostrovů, které spadají pod správu bývalé koloniální mocnosti Velké Británie. Jsou nazývány jako Britské zámořské teritorium, případně jako Zámořské území Spojeného království. Dříve se jednalo jednoduše o kolonie, avšak v současnosti může mít toto slovo lehce pejorativní nádech. Spojené království má těchto území celkem 14, z toho v Karibiku jich je pět.

Souostroví a ostrovy

Nejedná se ale pouze o pětici ostrovů. Hned tři území jsou souostroví. A z toho dvojice souostroví počítá ostrovy na desítky. Území, která spravuje Velká Británie v Karibiku, tedy jsou:

  • Britské Panenské ostrovy
  • Kajmanské ostrovy
  • Turks a Caicos
  • Anguilla
  • Montserrat

Nejen potápění, ale i kulturní památky

Britské Panenské ostrovy mají více než 50 ostrovů. Většina je závislá na turistickém ruchu, jezdí zde hodně Američanů a s USA je také úzce spojená ekonomika. Měnou je tedy americký dolar. Pokud zavítáte třeba na ostrov Tortola, určitě navštivte palírnu karibského rumu Callwood Rum Distillery. Jestliže jedete do Karibiku za tím, čím je Karibik především, tak určitě nemůžete minout Savannah Bay. Patří k jedné z těch, které svou krásou učarovaly celý svět.

Kajmanské ostrovy už tak rozsáhlým souostrovím nejsou. Skládají se z trojice ostrovů Grand Cayman, Little Cayman a Cayman Brac. Z turistických zajímavostí se určitě podívejte do hlavního města George Town, kde je Národní muzeum. Pěkná je také třeba botanická zahrada Queen Elizabeth II, mnoho lidí navštíví želví farmu a město rejnoků Stingray City.

Turks a Caicos najdete jihovýchodně od Baham. Je zde celkem 30 ostrovů a najdete na nich většinou nížiny a porosty mangrovníku. Zaujmou vás může třeba farma s lasturami na ostrově Providenciales. Ostrov Salt Cay zase nabízí historické město Balfour Town a protože jsme v Karibiku, tak samozřejmě překrásné pláže.

Anguilla je ostrov, který je součástí souostroví Malé Antily a je tvořen korálem a vápencem. Místní obyvatelstvo je k turistům velice vstřícné a turismus zde ostatně tvoří významnou složku hospodářství. Najdete zde na 33 nádherných pláží s velmi jemným pískem.

Ostrov Montserrat je něco pro milovníky památek. Je zde totiž klášter Benediktů Montserrat, který vám bude připadat přímo neuvěřitelný. Je totiž vystavěn na skále. Nemusí to být ale ani zdaleka váš jediný cíl, protože ostrov má spoustu značených turistických tras s nepřekonatelnými výhledy.