Ostrov Kuba

Příjemně teplé moře, nádherná příroda, šarmantní krásky, a samozřejmě lahodné koktejly, to vše si může vychutnat každý, kdo Kubu, nejslavnější ostrov v Antilách, navštíví. Toužíte-li taktéž po tom, dopřát si luxusní dovolenou, slunit se na krásných plážích s jemným pískem, a naučit se moderní tance, za doprovodu rytmické hudby, neváhejte a do Karibiku určitě zamiřte.

Vlajka Kuba
Vlajka Kuba

Milujete-li teplo a sluníčko, nemůžete si pro svou dovolenou vybrat lepší místo, než Karibik. Nejen, že zde na vás čekají stovky nádherných pláží, jako je Playa Pilar, kde můžete celý den nejen vesele lenošit, ale také si dopřát lahodný drink v některém z místních barů, a přitom se zaposlouchat do tónů živé hudby, či si jen vychutnat veselé šplouchání moře, ale také máte skvělou příležitost, navštívit krásná historická města a užít si toulky panenskou přírodou.

Zajisté přitom uvítáte, že za exotikou do Karibiku se můžete vypravit kdykoliv jen budete chtít. Právě teplota přes 26 stupňů ve stínu, neustále žhnoucí slunce, a po celý rok příjemné moře, to vše na vás čeká, pakliže si pro svou zimní dovolenou vyberete právě Kubu. Navíc, bujaré silvestrovské oslavy, kde pravý kubánský rum teče proudem, jsou hlavním důvodem, proč Silvestra v Antilách, v některém z luxusních letovisek, slaví stále více Čechů.

Není to však je příjemné počasí, a nádherné pláže, proč se vyplatí zamířit právě do Karibiku. Toužíte-li po troše toho dobrodružství, vydali jste se na správné místo, a zaručeně nebudete litovat. Celou Kubu tvoří nejen jeden velký ostrov, ale i tisíce menších atolů, kolem kterých se rozkládají krásné korálové útesy, přímo stvořené pro ty, kdo se chtějí vydat objevovat tajemství podmořských hlubin.

Mapa Kuba
Mapa Kuba

Je těch hlučných karibských oslav, i koktejlů, na vás již moc, a chcete si naopak dopřát trochu zaslouženého klidu, a vychutnat si pobyt na místě, kde vás nebude nikdo rušit? Potom můžete navštívit některý z mnoha nádherných deštných pralesů, které se na ostrově nacházejí. Nejen, že si zde dokonale odpočinete, ale při troše štěstí spatříte i zajímavé živočichy, třeba symbol Kuby – ptáka Toccoro – a navíc vám svěží vůně eukalyptů dodá tolik potřebnou energii k výpravě do některého z mnohých kubánských měst.

Místem, které byste určitě neměli minout, je samozřejmě kubánská metropole Havana, jež se pyšní neopakovatelnou atmosférou, a také mnoha krásnými koloniálními památkami. Můžete se vypravit třeba do některého ze zdejších muzeí, nebo se vydat do malebné čtvrti La Habana Vieja, kde pochopíte, proč se toto město často pyšní titulem „Paříž Karibiku.“ A co navíc, za doprovodu bubínků si zde můžete vybrat některý ze zajímavých suvenýrů, který vám bude dělat radost ještě dlouho po návratu z vaší exotické dovolené.

Chcete poznat pravou karibskou exotiku? Bohatou nabídku zájezdů na Kubu naleznete zde.

Před cestou na Kubu

Vstupní podmínky

V roce 2000 přestala platit pro návštěvu Kuby bezvízová povinnost, proto každý, kdo si chce užít v této exotické destinaci dovolenou, musí mít platné povolení ke vstupu a k pobytu, ve formě turistické karty, která se dá pořídit za 630 Kč na Velvyslanectví Kubánské republiky v Praze.

Pokud míříte do Karibiku v rámci organizovaného zájezdu, je turistická karta, jež opravňuje pobývat na území Kuby po dobu 30 dnů, zajištěna prostřednictvím cestovní kanceláře. Budete-li si chtít dovolenou o měsíc prodloužit, můžete tak učinit na stanici cizinecké policie. Získat kartu až po příletu na Kubu však není možné.

Ještě předtím, než oficiálně opustíte brány letiště a vstoupíte na kubánskou půdu, musíte mít uzavřené cestovní pojištění, jehož cena se pohybuje kolem 2 – 4 EUR na den. Pojištění je sice možné sjednat i po příletu na letišti, nicméně doporučujeme tak učinit ještě před odletem. Navíc, v případě, že využijete vhodný srovnávač cen, můžete na pojistce celkem výhodně ušetřit.

Měna a ceny

Na rozdíl od jiných zemí, platí na Kubě dvě měny, a to peso nacionale (CUP) a peso convertible (CUC). Ta první je určena zejména místním, kterým se v CUP vyplácejí mzdy, ovšem nákupy jsou platbou v této měně výrazně omezeny, protože ne všude Vám peso nacionale vezmou. Například v turistických oblastech se jedná o velký problém. Z toho důvodu se jako mnohem výhodnější jeví právě CUC, kterým můžete platit v podstatě všude, a to i v obchodech, kde se běžně prodává za peso nacionale.

Navíc, místní peníze není možné vyvážet, a tak směna je možná teprve po příletu do země, a to nejen v bankách, ale také ve směnárnách zvaných cadeca, či v běžných hotelích.  Doporučujeme měnit spíše eura za pesos, neboť v případě dolaru bude z původní částky strženo 10 % jako daň. V žádném případě si nenechávejte peníze měnit na ulici. V této zemi je to zakázané, a proto dost možná o svou hotovost nejen přijdete, ale také můžete očekávat potíže s místní policií.

Na Kubě se dodnes platí především v hotovosti, použití karty se často jeví jako nepřekonatelný problém. Navíc, připravte se na to, že platební karty držené americkými společnostmi, není možné použít. Stejně tak bankomaty často nefungují, a pokud potřebujete, aby Vám příbuzní poslali z Čech další peníze, je nejlepší využít převod pomocí Western Union.

I když na první pohled se může zdát, že na dovolené v Karibiku ušetříte, bohužel opak je pravdou. Naopak, počítejte zejména s tím, že v turistických letoviscích jsou průměrné ceny mnohem vyšší než v České republice.

Co se týče nákladů na ubytování a stravu, záleží na tom, jak luxusní dovolenou na Kubě si chcete dopřát. Zatímco hlavní chod ve veřejné jídelně Vás vyjde na 10 – 15 CUC, jídlo v lepších restauracích se může vyšplhat, až na 30 CUC. Podobné je to i s ubytováním, v případě sdíleného pokoje Vás nocleh bude stát zhruba 35 CUC, naopak pakliže si dopřejte veškerý komfort, jež nabízí hotelový pokoj či apartmán, můžete za noc dát, až 300 CUC.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní péče poskytovaná místním je zcela bezplatná, to se však bohužel netýká cizinců, pro které vláda zřídila systém Servimed. Na celém ostrově se nachází přes 40 zdravotních středisek určených pro turisty, které nabízí, jak péči ambulantní, tak i lůžkovou a speciální. Ve výjimečných případech poskytují běžné nemocnice, využívané Kubánci, bezplatné ošetření návštěvníkům z ciziny.

Pro vstup na Kubu, jak již bylo zmíněno výše, je nutné mít platné cestovní pojištění. I přes to, by měl každý mít u sebe dostatečnou finanční rezervu, určenou právě pro případ akutního onemocnění či zranění, neboť kliniky Servimed i jednotliví lékaři budou vyžadovat platbu předem a v hotovosti.

Povinné očkování při návštěvě Karibiku se nevyžaduje, nicméně doporučuje se zvážit vakcinace proti žloutence typu A i B. Vyplatí se však dát si pozor na vodu z kohoutku, která není vhodná k pití, neboť může obsahovat zárodky nebezpečných bakterií, jež mohou vyvolat střevní potíže. To samé se týká také různých limonád či ledových tříští prodávaných v pouličních stáncích. Pakliže je to možné, pijte raději vodu balenou nebo převařenou.

Jídlo a pití

Kubánská republika je sice ostrovní stát, ale kdo čeká ryby, jako hlavní součást jídelníčku, je na omylu. Mezi typické místní pokrmy patří především různě upravované vepřové maso, následované kuřecím, a hovězím. Jako příloha nejčastěji slouží bílá rýže s malými černými fazolemi či avokádo, ale lze se setkat také s opravdovými kubánskými specialitami, jako jsou boniatos, tedy sladké brambory, či malanga.

Po hlavním chodu vždy následuje chutný dezert, nejčastěji v podobě smažených plátků banánu. Kdo sladkému příliš neholduje, může vyzkoušet třeba křehké kukuřičné taštičky plněné masem či slavnou pizza noc quesso se sýrem. K výbornému jídlu pak samozřejmě patří také lahodné pití, nejčastěji v podobě různých míchaných koktejlů, kde nesmí chybět hlavní přísada – pravý kubánský rum. Tradicí je samozřejmě mojito, ale kdo si dopřeje naopak piňa coladu či Cuba libre, taktéž nebude litovat.

Počasí na Kubě

Oblíbený a hojně navštěvovaný Karibik se rozkládá v subtropickém a tropickém pásmu, v příjemné slunné oblasti, kde se průměrná teplota pohybuje kolem 25 stupňů po celý rok. Přestože se díky tomu může nezkušenému cestovateli zdát, že Kubu je možné navštívit kdykoliv, opak je pravdou. Pojďte s námi zjistit, které měsíce jsou pro výlet do Karibiku nejpříhodnější, a kdy si dovolenou v exotickém ráji opravdu užijete.

Pro podnebí na Kubě, ovlivněné přímořskými větry – pasáty, je typické střídání dvou ročních období. Od listopadu do dubna zde probíhá doba sucha, během které si vychutnáte příjemný pobyt v tropech. Hlavní sezona nastává v březnu, kdy se průměrné denní teploty pohybují v rozmezí od 22 do 25 stupňů.

V tomto měsíci jsou také všechna známá plážová letoviska obklopena stovkami turistů, což se samozřejmě odráží na cenách, které dosahují opravdu závratných výšin. V březnu se proto vyplatí dovolená na Kubě především těm, kdo si chtějí užít vzrušující pobyt, proslulé karibské party, kde lahodný alkohol teče proudem, a které se často protáhnou až do brzkých ranních hodin.

Pokud si však chcete dopřát spíše klidnou dovolenou, včetně relaxu, návštěvy historických měst a výprav do přírody, zarezervujte si letenky na leden – únor, kdy sice počasí není zrovna nejteplejší, ale díky zimě probíhající u nás, vám bude průměrných 22 stupňů připadat jako luxus. Tyto zimní měsíce jsou také ideální pro ty, kdo chtějí objevovat tajemství deštných pralesů, nebo naopak mají chuť pořádně si prohlédnout Havanu a další slavná místa.

Naopak v rozmezí od května do října probíhá v Karibiku období dešťů, kdy průměrné teploty dosahují úctyhodných 30 – 35 stupňů. V tu dobu se na Kubě pohybuje nejméně turistů, čemuž odpovídají také relativně nízké ceny. Na druhou stranu, pobyt Vám mohou zkazit nepříjemné hurikány, které se v Antilách vyskytují právě během září a října. Mezi nejvíce postižené oblasti patří Havana a Pinar de Rio, proto se jim v tuto dobu raději vyhněte.

Před odjezdem do tropů samozřejmě nezapomeňte zvolit vhodné oblečení. Vlhkost na pobřeží Atlantiku dosahuje 80 %, a proto si vyberte především prodyšné, přírodní materiály, ve kterých se nebudete tolik potit. Chystáte-li se objevovat krásu zdejších pralesů, určitě si pořiďte také repelent, abyste se vyhnuli nepříjemným štípancům od komárů, jež zaručeně dokáží celou dovolenou znechutit. Stejně tak před výpravou do džungle nezapomeňte na pevnou obuv a dlouhé kalhoty, kvůli hadům a škorpiónům.

Pakliže plánujete svůj pobyt v tropech strávit i jinak, než pouze koupáním, relaxem na pláži, a toulkami přírodou, myslete na to, že pro vstup do kostelů i jiných památných objektů, jsou krátké kalhoty a tílka bez rukávů nepřípustné. Zabalte si proto do kufru odpovídající oděvy, abyste si užili návštěvu Kuby bez potíží a domů si odvezli jen ty nejlepší zážitky.

Jak cestovat na Kubu

Vzhledem k velké vzdálenosti se do Karibiku dostanete nejjednodušeji a nejrychleji leteckou dopravou. Mezi nejvíce využívaná letiště patří zejména Havana a Varadero, odkud je to jen, co by kamenem dohodil, do nejslavnějších plážových letovisek. Z Evropy sem navíc létá hned několik společností, mezi ty nejoblíbenější patří:

  • Aeroflot
  • Air France
  • Condor
  • KLM
  • Swiss
  • ThuI Netherlands

Bohužel, nevýhodou je skutečnost, že v současné době přímé lety z České republiky na Kubu neexistují. Budete tak muset minimálně jednou přestupovat, a to nejčastěji v Paříži, Frankfurtu či Amsterdamu, záleží na dopravci. Podle toho, s jakými aeroliniemi do Karibiku na dovolenou zamíříte, se také odvíjí následná doba letu, jež se v průměru pohybuje mezi 10 – 15 hodinami.

Nejlevnější letenky z Prahy do Havany se dají pořídit již od 10 000 Kč, nicméně záleží samozřejmě na typu cestovní třídy, společnosti, roční době, a také na tom, s jak velkým předstihem si cestu na Kubu zarezervujete. Během letních měsíců, v období dešťů a hurikánů, se dá letět do Karibiku nejlevněji, naopak v lednu až dubnu jsou náklady na cestu nejvyšší.

Po příjezdu na Kubu

Dovolenou na Kubě si dopřeje čím dále více Čechů. Podívejte se na nabídky zajímavých zájezdů.

Dovolená na Kubě

Nádherná a zároveň tajuplná exotická země, kde se rozhodně nudit nebudete, přesně taková je Kubánská republika, která všem svým návštěvníkům může nabídnout nejen tyrkysové moře, pláže pokryté jemným pískem, ale především stovky možností, jak zde strávit volný čas. Chcete-li si navíc prohlédnout zajímavá historická města, či objevit poklady skryté hluboko v džungli, je pro Vás dovolená na Kubě tou správou volbou.

Hledáte-li ideální místo, kde si vychutnáte příjemný pobyt plný nejen odpočinku, ale i zábavy, vydejte se do Karibiku. Záleží přitom jen na Vás, co vše chcete v tomto tropickým ráji podniknout, spolehněte se však, že dovolená na Kubě bude stát opravdu za to. Můžete se celé dny slunit na písčitých plážích, popíjet lahodné drinky, poznávat zajímavá místa, či protančit s domorodci celou noc, na Kubě je možné všechno.

Pokud chcete během dovolené v tropech především relaxovat či dovádět ve vlnách, určitě vyzkoušejte některé ze slavných kubánských letovisek, jako je například Varadero na poloostrově Hiracos, které si oblíbil sám Al Capone, anebo slavná Zátoka sviní, kde se nacházejí nejen nejkrásnější karibské pláže, ale také rozlehlé korálové útesy, které se může vydat prozkoumat každý, kdo chce objevit tajuplný svět skrytý pod mořskou hladinou.

Dovolená v Karibiku, kterou si můžete díky příjemnému počasí dopřát celoročně, však není jen lenošení v plážových resortech, ale také o poznávání zajímavých míst. Za návštěvu určitě stojí kubánská metropole Havana, s nádhernou koloniální architekturou, zapsanou na seznamu UNESCO či Santiago de Cuba, kde na turisty téměř nenarazíte, zato na řadu romantických zákoutí a krásných památek rozhodně ano.

Ať už svou dovolenou na Kubě tedy pojmete jako jednu velkou párty, během které poteče alkohol proudem, anebo ve stylu poznávacího zájezdu, nezapomeňte, že Karibik si opravdu zamilujete, a vždy se sem budete rádi vracet.

Doprava na Kubě

Pakliže se chystáte cestovat na velké vzdálenosti, může být nejrychlejším a často i nejpohodlnějším způsobem přepravy let letadlem. Národní společnost Cubana de Aviación provozuje pravidelné linky mezi Havanu a jedenácti menšími regionálními letišti po celé zemi. Nejlevnější letenky z kubánské metropole do druhého největšího města, Santiaga de Cuba, plného zajímavých památek, se dají pořídit již od 3 000 Kč.

Při pohybu ve městě si sice můžete zkrátit cestu využitím hromadné dopravy, ale mějte se na pozoru. Běžné místní autobusy jsou často zastaralé, nepohodlné, přeplněné a navíc, na jízdní řády, pokud vůbec existují, se příliš nehledí.  Kromě toho se můžete stát snadnou obětí pouličních kapsářů a jiných nenechavců. Pravým opakem jsou však dálkové autobusové linky, provozované renomovanými společnostmi, jako je Viazul a Astro.

Především drahá, ale spolehlivá Viazul, je mezi turisty velmi oblíbená. Svou kvalitou se dá přirovnat k naší autobusové dopravě a navíc, všechny vozy, které provozuje, jsou plně klimatizované. To ale znamená, že je v nich, v porovnání s venkem, opravdu chladno (běžně i 15 stupňů), a nechcete-li se celou dobu třást zimou, doporučujeme teple se obléci.

Pakliže si chcete užít doopravdy adrenalinový zážitek, a také se vžít do situace místních, můžete vyzkoušet Camello, tedy opravdu typický dopravní prostředek Kubánců. Jedná se o běžný nákladní automobil, vybavený dřevěnými lavicemi, který pojme až sto lidí. Přestože jízda v něm není právě pohodlná, funguje jako levný, a navíc i celkem rychlý způsob přepravy, a také je místem, kde můžete navázat vřelé kontakty a přátelství s místními.

Veřejné železnice, které provozuje společnost Ferrocarriles de Cuba, spojují téměř všechna velká města. Pakliže máte chuť jízdu vlakem vyzkoušet, měli byste se obrnit trpělivostí a především dostatkem času. Železniční doprava na Kubě je zoufale pomalá, vagony zastaralé, jízdní řády se příliš nedodržují, a výjimkou nejsou ani několikahodinová zpoždění.

Pokud se i přesto rozhodnete procestovat zemi prostřednictvím železnice, zkuste třeba vlak
č. 11 Tren Francés, jež spojuje Havanu se Santiagem, a jezdí vždy jednou za čtyři dny. Během cesty, trvající zhruba 15 a půl hodiny, si užijete výlet dnes již zastaralými vagony francouzské provenience, dáte si něco dobrého v restauračním voze, a především si z okénka vychutnáte pohled na krásnou kubánskou krajinu.

Přestože jízda taxíkem je poněkud drahá, vyplatí se zejména, pokud cestujete ve více lidech. Nástupní poplatek činí 1 CUP a cena za kilometr se pohybuje mezi 0,75 – 1 CUP. Všechny taxíky, provozované státními společnostmi, jsou samozřejmě vybaveny taxametrem.

Chcete-li si však dopřát nevšední zážitek, vyzkoušejte Bicitaxi, což je vlastně tříkolka, se dvěma místy pro cestující. Běžně na ně narazíte třeba v Havaně a hodinová sazba se pohybuje mezi 1 – 4 CUP. Naopak pokud potřebujete výrazně ušetřit, vyzkoušejte Taxi Colectivo. Jedná se o malou dodávku, která vyjíždí až poté, co jsou všechna místa obsazena, a zastavuje, kde si řeknete.

Autem po Kubě

Jednou z věcí, která neodmyslitelně patří k této tajuplné zemi, jsou zachovalé retro automobily. Navíc, pakliže je vás více, jízda vlastní vozem se může vyplatit, a to nejen cenově, ale především budete mít možnost dostat se na místa, kam vás vlak ani autobus nezaveze. Na druhou stranu zvažte i případná rizika, a především cenu, která většinou není úplně malá.

Toužíte-li si pronajmout automobil na Kubě, můžete tak oficiálně učinit pouze u místních státních půjčoven, mezi které patří například:

  • REX
  • CUBACAR
  • Havanautos
  • Transtur

Výběr je přitom vskutku veliký, od těch nejmodernějších značek, až po slavné veterány. Pokud však chcete předejít problémům, doporučujeme zarezervovat vozidlo s předstihem, neboť poptávka v tomto případě značně převyšuje nabídku. Stejně tak si připravte dostatek času, neboť samotné zapůjčení automobilu je složitou procedurou, která často zabere několik hodin.

K tomu, abyste si mohli vozidlo pronajmout, budete potřebovat:

  • cestovní pas
  • mezinárodní platební kartu
  • turistickou kartu
  • řidičský průkaz

Cena za vypůjčení automobilu se pohybuje od 70 do 100 CUP/den, a počítejte s tím, že musíte složit také kauci, v hodnotě minimálně 200 CUP, a zaplatit pojištění. Při přebírání veterána si dále zkontrolujte, zda je vše v pořádku, a pakliže jsou na něm viditelné vady, trvejte na jejich uvedení do smlouvy, a nezapomeňte si pořídit fotodokumentaci vozu. Oblíbenou taktikou některých – byť státních půjčoven – je totiž zapůjčit turistům auto, které již předtím bylo poškozené, a následně po nich požadovat úhradu škody.

Pakliže i tak máte chuť procestovat Kubu autem, ale nechcete riskovat, máte možnost půjčit si vozidlo s řidičem. Rozdíl v ceně nebude až tak markantním a navíc, nemusíte mít strach, že způsobíte dopravní nehodu. Především však řidič může sloužit jako váš průvodce, poskytne vám zajímavé tipy a ukáže místa, kam byste se jako běžný turista bez pomoci místních nikdy nedostal.

Život na Kubě