Santo Domingo je nejstarším městem evropského střihu v Karibiku

Vůně doutníků jen podtrhuje jedinečnou atmosféru místa, které jako první v Novém světě mělo vlastní katedrálu nebo třeba také nemocnici – i když se pořád bavíme o raném novověku, takže si nepředstavujme pod tímto termínem nic nad poměry. Santo Domingo je milionovým hlavním městem Dominikánské republiky, které má hned dvojici mezinárodních letišť a přístav, jehož mumraj převýší hravě většinu dalších karibských doků.

Santo Domingo

Nádherný ostrov Hispaniola opravdu nemá většího sídla

Strategická poloha – moře je hned vedle, ústí do něj řeka Ozama. Španělé si v roce 1498 nemohli vybrat lepší lokalitu, nově vzniklé město pojmenovali na počest svatého Dominika a začala tu každá jejich dobyvačná výprava od Hernána Cortése, přemožitele Aztéků po Vasca Núñeze Balbou, jenž pro Evropu odhalil pacifické pobřeží. I když je brzy smetl ničivý hurikán, obnova byla samozřejmě jen otázkou času, pánem oblasti se stal také slavný námořník Francis Drake, ale po většinu koloniální éry zde vládli Španělé, což je znát nejen na klasické architektuře.

Za vše mluví třeba palác Alcázar de Colón, který obýval syn Kryštofa Kolumba – a synovec zakladatele města Bartoloměje – s manželkou Marií de Toledo. Koloniální zóna ale ukrývá ještě mnohem víc různých zajímavostí, například jde o zmíněnou katedrálu Primada de América, jejíž název hovoří vlastně za vše – první v Novém světě, zasvěcená Panně Marii, gotický styl z první poloviny šestnáctého století (stavělo se v letech 1514 až 1541). Dnes na seznamu UNESCO, tři tisíce čtverečních metrů plochy a řada maleb i dřevěných soch, stejně jako hrobka Simona Bolívara, jednoho z předků stejnojmenné legendy devatenáctého století a boje za osvobození od Španělů.

V historickém centru města nechybí ani další kolumbovský odkaz

Kryštof Kolumbus a ostrov Hispaniola, to byla láska na celý život. A vskutku, Faro a Colón neboli vlastně Kolumbův maják, byl postaven k výročí pětistého přistání španělských lodí, tedy v roce 1992. Kolumbovy ostatky možná ukrývá právě zdejší sarkofág, mistrův hrob ale putoval tolika zeměmi, že není dodnes jasné a potvrditelné, že se nachází uvnitř skutečně jeho ostatky. Nicméně muzeum ukrývá řadu zajímavých míst z kolumbovské éry a vstup je bezplatný, takže pro turisty ideálně strávené odpoledne, no ne?

Národní palác v Santo Domingu reprezentuje spíše novější éru, zatímco pevnost Ozama je monumentem ještě ve středověkém stylu – na konci ulice Las Damas stojí tento vojenský pomník guvernéra Gonzala Fernándeze. Osmnáct metrů výšky, dva metry tlusté zdi, ve kterých je kromě sádry, jílu a kamene podle dobových údajů přimísena i zvířecí krev.

Přijeli jste za nákupy? Dveře jsou také otevřené

V Santo Domingu ale rozhodně nemusíte jen chodit po památkách, ale užijete si i moderní životní styl spojený s nákupními čtvrtěmi, jako jsou například Galeria 360 nebo Blue Mall. Můžete mít město i jako jednu ze zastávek při putování po pobřeží, kde na vás čekají i města jako Barahona, San Cristóbal nebo La Romana, případně také severněji položené Puerto Plata. Nebo byste se raději vydali k sousedům na Haiti?

Proslulé centrum gastronomie, ale také krásných pláží – zajdete si ale i na baseball a když sem zrovna dorazíte v polovině letních prázdnin, určitě si nenechejte ujít tradiční karneval plný zábavných masek. Skoro 260 hodin slunečního svitu na přelomu zimy a jara určitě potěší, stejně jako fakt, že průměrné denní teploty během roku neklesnou pod hranici pětadvaceti stupňů Celsia. Učiněný karibský ráj, chtělo by se říci!