Svatá Lucie

O Svaté Lucii se někdy hovoří jako o nejkrásnějším ostrovu Karibiku. Podivovat se tomu rozhodně nemusíme. Pestrobarevnou tropickou vegetaci plnou květů na horských vrcholcích doplňují ještě pestřeji zbarvení papoušci. To vše se snoubí se symbolem Karibiku, až kýčovitě nádhernými plážemi obklopenými průzračným mořem s teplotou lákající ke koupání.

V současnosti patří ostrov mezi nejrozvinutější lokality v oblasti. Deštný les ve vnitrozemí kdysi pokrýval většinu plochy ostrova. Později jej vytlačily pěstované plodiny, zejména banány a cukrová třtina. Svatá Lucie nezapře svůj vulkanický původ, protože na ostrově najdeme hned několik sopek. Místní půda je díky tomu také velice úrodná. Tento ministát v Karibském moři patří mezi návětrné ostrovy Malých Antil.

Na ostrově se v minulosti vystřídaly původní kmeny Arawaků, později vytlačených Kariby. Okolo roku 1500 se na ostrov dostali první Evropané, kterými byli Španělé. Vznik první kolonie se datuje do roku 1660. Vybudovali ji zde Francouzi, přičemž nemoci, které sem kolonizátoři zavlekli, vyhubily původní obyvatelstvo ostrova. O území se dlouho přetahovali Francouzi s Brity, přičemž svého majitele změnil čtrnáctkrát. Nakonec v roce 1840 připadl Velké Británii. Od roku 1967 je však ostrov autonomním územím a plně nezávislým ostrovním státem se stal v roce 1979. Podobně jako na sousedním Martiniku, také zde je obyvatelstvo z velké části tvořeno potomky někdejších afrických otroků.

Pokud se na ostrov vydáte, můžete tak učinit celoročně. Hlavní sezóna se soustředí na zimní měsíce a začátek jara, kdy zde míří řada turistů při svém úniku ze zimních podmínek Evropy a USA. Právě klientela ze Spojených států je zde velmi početná. Rodney Bay je jako luxusní lokalita vyhledávaná především bohatými Američany. Svatá Lucie obecně platí za dražší destinace v Karibiku, ale ostrov je přívětivý k návštěvníkům ze všech koutů světa. Každý si zde dokáže najít způsob, jak strávit svou exotickou dovolenou dle svých finančních možností.

Užijte si neopakovatelnou dovolenou v exotice. Nabídka zajímavých zájezdů na Svatou Lucii zde.

Před cestou na Svatou Lucii

Vstupní podmínky

Ostrov Svaté Lucie je nezávislým státem, na který je potřeba při cestě z ČR vízum jen v případě, pokud zde plánujete zůstat déle než 3 měsíce. Jinak potřebujete samozřejmě cestovní pas, který platí aspoň půl roku ode dne vašeho předpokládaného návratu. Kromě toho jsou potřeba 2 fotografie, potvrzení o zaměstnání a zpáteční letenka nebo lodní lístek. Je vhodné mít také potvrzení o ubytování a je možné, že budete muset prokázat, že máte dostatek finančních prostředků pro pobyt na ostrově.

Před cestou na ostrov každopádně doporučujeme ověřit aktuálně platné vstupní podmínky u patřičných úřadů. Ty se totiž mohou v čase měnit. Tyto záležitosti má na starosti Vysoká komise pro Svatou Lucii v Londýně.

Očkování je potřeba pouze v těch případech, kdy cestujete z oblastí, které jsou zasaženy výskytem žluté zimnice. V takovém případě je nutné mít potvrzení o proočkování proti této chorobě. Jinak není vyžadováno žádné povinné očkování. Samozřejmě je na vás, zda zvážíte cestovatelskou klasiku, kde patří hepatitida A a B, břišní tyfus a tetanus. Pokud však budete dodržovat základní hygienická opatření, tak vám na ostrově onemocnění těmito chorobami nehrozí.

Měna a ceny

Oficiální měnou ostrova je východokaribský dolar (XCD), přičemž v obchodech se setkáte s označením EC$. Ono „EC“ značí East Caribbean. Je potřeba to uvádět také při placení, abyste se vyhnuli možné záměně s americkým dolarem, kterým lze na ostrově běžně platit také.

V obchodech se setkáte s cenovkami, které jsou uvedeny v obou měnách, je jen na vás, kterou zvolíte. USD je někdy méně výhodná varianta, ale není to pravidlem. Mnoho z vás ale pravděpodobně spíše využije platby klasickou platební kartou, což v turistických oblastech není žádným problémem. Platí to hlavně pro hotely, restaurace, supermarkety nebo autopůjčovny. Menší obchody a trhy samozřejmě platby kartou neumožňují, ale to není nic, co by vás mělo překvapit.

Na ostrově lze platit také eury, ale doporučujeme rozhodně preferovat americké dolary. Je to za všech okolností výhodnější. Pokud budete potřebovat směnit, tak doporučujeme využít služeb některé z poboček bank, které mají lepší kurzy než směnárny umístěné v hotelích. V turistických oblastech není problém pobočky místních bank najít.

Ceny v hotelech za ubytování se budou lišit dle vašich nároků. Ceny se pohybují od 45 USD za noc v apartmánu, ale to se bavíme o základním ubytování. Pokud si budete chtít dopřát něco lepšího, tak průměrné ceny ubytování se pohybují od cca 100 USD za osobu a noc. Luxusní hotely nabízejí ubytování dle možností vaší peněženky. Není nemožné zde utratit za ubytování i přes 400 USD za noc.

V restauracích se dává spropitné v hodnotě okolo 10 % z ceny, přičemž někdy bývá již zahrnuto na účtu. I v takovém případě ale můžete dle vašeho uvážení výši spropitného klidně ještě navýšit. V restauracích zaplatíte okolo 40 USD za hlavní jídlo. Pokud se budete stravovat v levných fastfoodech, tak dáte za jídlo kolem 10 USD.

Zdraví a bezpečnost

V zemi najdete dvě státní nemocnice, jedna je v hlavním městě Castries a druhá se nachází v Soufrière. Jako v mnoha jiných případech zahraničních hospitalizací, i zde platíte za ošetření dopředu a v hotovosti. Proto je potřeba myslet na vhodné cestovní pojištění už před odletem, abyste nebyli na své exotické dovolené nepříjemně překvapeni.

Doporučujeme využívat repelenty, které se hodí hlavně proti komárům, kteří mohou přenášet horečku dengue nebo virus zika. České repelenty nemusejí účinkovat nejlépe, proto je dobré zakoupit některý až na místě, třeba v supermarketu, kde je tento sortiment běžný.

Ve volné přírodě si dejte pozor na různé živočichy, jako jsou hadi a pavouci. Ti by mohli být jedovatí, proto je vhodné se jim vyhnout. Jinak vám na ostrově nehrozí nic závažnějšího než úžeh. Pokud se budete dostatečně chránit pokrývkou hlavy a opalovacím krémem s vysokým UV faktorem, dá se říci, že jste vybaveni.

Pokud jde o klasickou kriminalitu, jako jsou drobné krádeže nebo kapsářství, tak ta se nevymyká tomu, na co jsme zvyklí u nás. Je potřeba si zkrátka dávat pozor na své věci. Potom lze předpokládat, že se nesetkáte s většími problémy.

Jídlo a pití

Ostrov ovlivnila směs kreolské a indické kuchyně, patrný je vliv Francie, protože nedaleko se nachází francouzský Martinik. Jsme v Karibiku, proto je zřejmé, že nejvíce se tady objevují na menu místních restaurací plody moře, které jsou zde čerstvé, jelikož je dodávají do restaurací přímo místní rybáři. Co se neprodá do restaurací, může kdokoliv koupit na místních trzích, které se tady konají pravidelně každou sobotu. Na ostrově formou trhů koupíte také běžně čerstvé ovoce nebo kokosovou vodu. Luxusní turistická čtvrť ostrova Rodney Bay pak nabízí kuchyně všeho druhu v řadě restauračních zařízení, přičemž to platí o turistických oblastech obecně.

U místních obyvatel můžete často vidět víkendové grilování na plážích, nebo společné posezení u stánků s grily, kde se u hodování popíjí místní pivo Piton a poslouchá se hudba. Mezi lokální jídla patří bakes, což je v podstatě smažený banán, který zde prostupuje kuchyní na mnoha místech a v mnoha variacích. Oblíbená je zapečená směs ryb či masa zvaná rotti.

Počasí na Svaté Lucii

Na tomto ostrově ovlivňují místní klima severovýchodní větry, přičemž podnebí je tropického charakteru se střídáním období sucha a období dešťů, kdy se také mohou vyskytnout hurikány, ale ostrov leží trochu stranou od této oblasti. Vítr dělá horké počasí pocitově snesitelnějším. Mezi suchá období téměř bez srážek patří část roku od prosince do dubna, což je také hlavní sezóna. Teploty se zde pohybují okolo 29 stupňů, v noci pak kolem 18. Moře má kolem 26 stupňů. Blízkost rovníku zajišťuje relativní stálost teplot po celý rok.

Mimo hlavní sezónu, zejména na konci léta, mohou teploty vzduchu přesahovat přes 30 stupňů a lze také očekávat častější srážky. Ty mají zpravidla charakter prudkých krátkých přeháněk. Místní klimatické podmínky stojí za bohatým spektrem rostlin, které se na ostrově vyskytují. Najdete zde totiž jak deštné lesy, tak plantáže banánovníku a kakaovníku, kterým se zde velice daří. Vše zpestřuje řada květin, jako orchideje, ibišek nebo bongavilie.

Jak cestovat na Svatou Lucii

Na ostrově je mezinárodní letiště Vieux Fort, kam se dostanete přímým letem z Evropy, a to konkrétně z Velké Británie. Existují ale i další varianty leteckých spojů, které ale zase mohou být méně pohodlné. Využít můžete například:

  • British Airways
  • Společnosti z aliance SkyTeam
  • American Airlines, Air Canada

Pokud poletíte s British Airways už z Prahy, čeká vás tedy přestup v Londýně. Musíte se přitom ještě dopravit z letiště Heathrow na Gatwick, odkud teprve poletíte na ostrov Svaté Lucie. Letět lze také s některou ze společností z aliance SkyTeam, počítejte ale se dvěma přestupy v rámci Evropy a posledním v Atlantě. Cesta se vám tak protáhne z hodin na dny, na druhou stranu můžete sehnat levnější letenku.

Na ostrov se dá samozřejmě dostat také ze Severní Ameriky, kdy zde denně létají na pravidelných linkách American Airlines, už proto, že zde míří v hojném počtu klientela ze Spojených států. Často sem létá rovněž Air Canada.

Jedinečná dovolená v exotickém ráji. Atraktivní zájezdy na karibský ostrov zde.

Po příjezdu na Svatou Lucii

Dovolená na Svaté Lucii

Aktivity, které zvolíte po příjezdu na ostrov, jsou vždy na každém cestovateli. V Karibiku máte možností pro trávení času mnoho. Nejrušnější na Svaté Lucii je severní část ostrova, kde se nachází známá zátoka Rodney Bay se svou pláží Reduit Beach. Je zde umělý vodní kanál ústící do laguny což odděluje Rodney Bay od Gros Islet, malé rybářské vesničky se skromnými loďkami, která je kontrastem tomu, co se děje na druhém břehu. V zátoce Rodney Bay kotví luxusní jachty a je zde ohromné množství turistů. Celá oblast je vysoce turistická a míří sem často bohatá klientela, zejména z USA. Odpovídají tomu také ceny. Levně zde opravdu nenakoupíte. Místo je také centrem moderního nočního života.

Sever ostrova má něco také pro milovníky historie, protože se zde nachází národní park Pigeon Island. Jedná se o ostrov, který s pevninou pojí písečná hráz. V parku najdete trosky pevnosti Fort Rodney. Tu zde vybudovalo v 18. století britské námořnictvo. Vystoupat můžete na vrcholek Fort Rodney Hill, odkud budete mít nádherný výhled na okolí.

Navštívit je potřeba také hlavní město Castries. Je to přístavní město, kde najdete další historické monumenty. Na vrcholku Morne Fortune, asi 5 kilometrů od centra města, se nachází pevnost Fort Charlote. Je specifická tím, že její stavbu započali Francouzi a dokončili Britové. Malá kamenná stavba, která je u vchodu do pevnosti, je údajně nejstarší stavbou na ostrově. Celá pevnost je samozřejmě místním mementem koloniálních dob, dnes již dávno minulých.

Ve městě dále najdete katolickou katedrálu, Cathedral of the Immaculate Conception, která pochází z roku 1897. Kamenný kostel je vyzdoben nádhernými iluzivními malbami. Nad oltářem je vyobrazena Svatá Lucie, patronka ostrova. Ve městě stojí za zmínku také náměstí Derek Walcott Square, které nese jméno po místním spisovateli. Ten se stal v roce 1992 držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Přestože se jedná o náměstí, tak díky oddělení od okolních rušných ulic zde na vás dýchne pocit neuvěřitelného klidu.

Jih ostrova je podstatně klidnější, i když také zde najdete nové hotelové komplexy. Turistickým letoviskem je zátoka Marigot Bay. Zde se také nachází známá palírna místního rumu, kde jej můžete jak ochutnat, tak zakoupit. Samozřejmostí je možnost seznámit se s tradičními metodami jeho výroby.

Chcete-li však nasát něco z místní kultury, doporučujeme vám v pátek navštívit místní rybářskou vesničku Anse La Raye. Divoká zábava do ranních hodin za tonů místní hudby a tanců je doplněna skvělým jídlem, kde mají své hlavní slovo plody moře. Vesnička má malebný charakter s dřevěnými domky a dojem podtrhují úzké uličky. Na pobřeží najdete rybářské loďky, které byly vydlabané tradiční metodou ze stromu gommier.

Když vyrazíte na Svatou Lucii, nemůžete minout město Soufrière, které je pojmenováno dle místních sirných pramenů bahenní sopky Sulphur Springs. Založili jej Francouzi v 18. století. Nad městem se činí hornaté „pyramidy“, které jsou známé jako Pintos, je to typická scenérie Svaté Lucie, kterou nemůžete při návštěvě ostrova opomenout.

Pokud je vaším cílem v Karibiku zejména lenošení a zasloužený odpočinek na pláži, tak určitě vyrazte na pláž Sugar Beach, která se rozléhá mezi dvojicí Pintos. Ta je totiž nejznámější na ostrově, proto by byl hřích ji minout. Najdete zde to, co vyhledává většina návštěvníků Karibiku, tedy nádherně jemný bílý písek. Je to ale tak trochu výsledek lidské práce, protože tento písek není původní, ale je zde dovážen ze zahraničí. Pokud hledáte něco více autentického, tak malebnou pláží je Anse Chastanet, kde máte také mnoho příležitostí pro šnorchlování a potápění. Jsou to v tomto ohledu asi nejlepší místa na ostrově.

Na své si přijdou také milovníci přírody, kterým určitě doporučíme k návštěvě přírodní rezervaci Maria Islands. Je to totiž jediné místo na světě, které je domovem hada kouwes, který patří mezi nejvzácnější travní hady. V rezervaci hnízdí velké množství vodního ptactva, proto je přístupná pouze mimo dobu hnízdění, které je v létě.

Ostrov je také domovem mnoha papoušků a je dokonce jedinou lokalitou, kde najdete amazoňana mnohobarvého. Ten patří mezi ohrožené druhy a je také národním symbolem Svaté Lucie. Vyskytují se zde i další ohrožené druhy ptáků, jako je trupiál svatolucijský nebo kněžík černý. Na Svaté Lucii je v poměru k její rozloze mnoho přírodních i kulturních krás, které se snoubí s prostředím Karibiku. To si jistě při svém pobytu zamilujete.

Doprava na Svaté Lucii

Na ostrově lze zvolit několik možností dopravy. Hojně se zde využívá autostop, a to i místními, takže to může být dobrá zpráva pro všechny dobrodružnější povahy. Kdo z vás tedy rád cestuje, a přitom poznává místní obyvatele, tak hurá na Svatou Lucii. Jinak jsou zde rozšířené především minivany, které se neřídí pevným jízdním řádem, ale jezdí dle potřeby, resp. aktuální poptávky. Minivan vám zastaví kdekoliv, stejně jako si jej můžete kdekoliv zastavit vy. Na ceně se vždy domluvte dopředu, protože každý řidič si může říci jinou sazbu. Obecně však tento druh dopravy patří po stopování mezi nejdostupnější formy přepravy.

Mezi nejdražší možnosti dopravy naopak patří klasické taxi, kdy za 10 kilometrů zaplatíte běžně okolo 30 USD, přičemž vždy musíte počítat také se spropitným. To také není nejmenší, protože tvoří asi 15 % z ceny. Cestu taxíkem tedy lze doporučit pouze pro občasné případy, kdy zkrátka nelze jinak.

Pokud máte odpovídající množství finančních prostředků, je ideální k poznávání krás ostrova pochopitelně zapůjčení automobilu. Počítejte však s tím, že na ostrově se jezdí vlivem dlouhé britské nadvlády vlevo. Budete potřebovat jak naše řidičské oprávnění, tak mezinárodní řidičský průkaz, který si necháte vystavit již v ČR. Do něj je však potřeba potvrzení, které vám vydají buď v autopůjčovně nebo na policejní stanici. Počítejte také s dostatečným limitem na kartě, protože s půjčením automobilu se pojí kauce, která se řeší formou dočasné blokace finančních prostředků na účtu.

Automobil si můžete vypůjčit klidně přes internet z domova, kdy si vyberete vhodný vůz a necháte si jej třeba přistavit již na letišti. Nebude vás to stát zbytečný čas vystávání ve frontách v autopůjčovně a budete to mít vyřešeno snadno a rychle. Na druhou stranu na místě můžete být schopni domluvit lepší cenu. Mezi známé autopůjčovny patří třeba Drive-A-Matic. Cena může být značně individuální a odvíjí se od typu vozu i sezóny, kdy na ostrov dorazíte. Nezapomeňte ani na vhodné pojištění.

Dopravovat se lze v rámci Karibiku samozřejmě také letecky, je to vlastně jedna z mála možností, jak poznat některé blízké ostrovy, jako je třeba Martinik nebo Svatý Vincenc. Lety v rámci Karibiku nevyužívají mezinárodní letiště Vieux Fort na jihu ostrova, přes který jste se dostali do země, ale létají přes Vigie Airport poblíž hlavního města Castries. Využít lze spojů:

  • Caribbean Airlines
  • LIAT

Obě společnosti operují v rámci Karibiku, často se létá kromě zmíněného Svatého Vincence také na ostrovy Dominika, Martinik nebo Antigua či Barbados. Ale letět můžete prakticky kamkoliv, kde se budete chtít v rámci své dovolené podívat.

Pro dopravu mezi ostrovy lze v omezené míře využít také lodní dopravu. Z Martiniku na Svatou Lucii jezdí třeba expresní katamarán. Díky tomu lze poznat ostrovy, pobřežní vody a místní nádhernou přírodu také z jiné perspektivy.