Trinidad a Tobago

Ostrovy kulturou a během života rozdílné jako den a noc, to je Trinidad a Tobago. Větší a živější Trinidad je lákadlem pro všechny, kteří se rádi nechají strhnout do víru zábavy. Jste rádi tam, kde to žije? Nejdivočejší karneval v Karibiku a zdejší noční život vás nenechají chladnými. Naopak mnohem menší Tobago je tady zase pro milovníky klidu, nedotčené přírody, potápění a turistiky. Na těchto nejjižnějších ostrovech Karibiku, nacházejících se pouhých 11 kilometrů severovýchodně od Venezuely, se najde pro každého něco.

Je tady tepající život i klid. Je to ráj pro potápěče i surfaře, milovníky kultury i exotické přírody. Velká plocha ostrovů je pokryta tropickým deštným pralesem, který je jejich hlavní chloubou. Deštné lesy obývá spousta primátů a pozorovat zde můžete množství pestrobarevných exotických ptáků a motýlů, najdete tady mnoho zajímavých neméně barevných exotických rostlin. Ne nadarmo je Trinidad přezdíván jako „květinový ostrov“, protože tady celoročně kvete nepřeberné množství květin.

Ostrovní stát Trinidad a Tobago tvoří dvojice stejnojmenných hlavních ostrovů, ale také dalších 20 malých ostrůvků. Původními obyvateli byli indiáni kmene Arawaků, které vytlačili později Karibové. Trinidad a Tobago objevil Kryštof Kolumbus, a to v roce 1498. Pár desetiletí na to vypukla na ostrovech v plném rozsahu kolonizace, která původní obyvatelstvo vymazala z povrchu, ať už zavlečenými nemocemi nebo otrokářstvím.

Ostrovy byly v hledáčku všech významných koloniálních mocností, nakonec největší úlohu v jejich historii sehráli Britové. Ti získali v roce 1763 Tobago a v roce 1797 se jim podařilo obsadit také Trinidad. Ve velkém zde byli dováženi afričtí otroci (dnes jejich potomci představují 44 % populace) a po zrušení otroctví dorazila vlna přistěhovalců z Indie, jejichž potomci dodnes tvoří 36 % populace ostrovů. V roce 1980 se pokusili o neúspěšný převrat, který měl sesadit černošskou vládu. Ostrovy jsou dodnes směsicí kultur, žije zde také bělošská i čínská menšina.

Trinidad a Tobago mají od roku 1950 autonomii a od roku 1962 pak úplnou nezávislost na Velké Británii. Od roku 1976 je ostrovní stát parlamentní republikou, je však stále součástí Commonwealthu. Trinidad a Tobago patří mezi nejbohatší ostrovní státy Karibiku, což je dáno velkými zásobárnami ropy a zemního plynu. Dalšími vývozními artikly jsou pak produkty zemědělství jako cukr, kakao a káva.

Kdy se vydáte na Trinidad a Tobago je čistě na vás, můžete bez obav vyrazit po celý rok, oblast je mimo pás hurikánů. Počítejte s tím, že turisticky nejvyhledávanější období je v době konání karnevalu, který započíná dva dny před Popeleční středou. V turistických oblastech tou dobou také samozřejmě stoupají ceny, ale na druhou stranu ostrovy patří k cenově dostupným lokalitám Karibiku.

Užijte si dovolenou na Trinidadu a Tobago. Bohatá nabídka zájezdů do karibského ráje zde.

Před cestou na Trinidad a Tobago

Vstupní podmínky

Pokud neplánujete pobývat na území tohoto ostrovního státu po dobu přesahující 30 dní, tak nepotřebujete pro vstup žádné vízum. Mějte s sebou tedy především platný cestovní pas. Před přistáním na ostrovech počítejte s nutností vyplnit imigrační kartičku, kde najdete klasické otázky na účel vašeho pobytu, místo pobytu, případně co s sebou vezete. Jako obvykle v zásadě nezáleží, co zde vyplníte, postačí nepsat zjevné nesmysly nebo podezřelé údaje.

Povinné očkování není při vstupu na ostrovy potřeba. Při cestě na Trinidad je však doporučeno očkování proti žluté zimnici. Pro oba ostrovy je pak doporučené také očkování proti vzteklině. Jinak můžete pochopitelně zvolit cestovatelskou klasiku, tedy hepatitidu A a B, břišní tyfus a tetanus. Rizika nákazy musí zvážit každý cestovatel sám, dle aktivit, které plánuje během své dovolené provozovat.

Za zmínku stojí také to, že na ostrovech je přísná protidrogová politika, ostatně blízkost Jižní Ameriky zřejmě dělá své. Proto jsou zde vysoké sazby odnětí svobody za pokus o přepravu zakázaných látek do země.

Měna a ceny

Na ostrovech je oficiální měnou dolar Trinidadu a Tobaga, který najdete ve směnárnách pod označení TTD, přičemž v obchodech pak nejčastěji jako TT$. Někde jej označují ale pouze znakem $, což může být matoucí, jelikož na ostrovech lze běžně platit také americkými dolary. Pokud si nejste jisti, je proto vhodné se dopředu zeptat, v jaké měně je platba požadována.

V USD se platí zejména ubytování a také v autopůjčovnách, ale pokud to jde, plaťte raději místní měnou, protože to obvykle vyjde výhodněji. Doma v ČR ji samozřejmě nesměníte, proto je nejlepší přivést si americké dolary a ty směnit dle potřeby na místní měnu. Můžete využít jak lokální směnárny, tak banku. Pro směnárny platí to samé, co všude na světě, hlavně si přepočítejte, zda vše sedí a zda se vás směnárník nepokouší ošidit. Někdy je směna spojena s poplatkem, na což je vhodné se informovat dopředu.

Není problém platit v turistických lokalitách kartou, ale hotovost je vždy dobré mít v záloze. Přece jen se vám může stát, že i když je terminál k dispozici, tak si nebude rozumět s českou platební kartou. Obecně kartami zaplatíte v supermarketech a velkých obchodech a samozřejmě v rámci hotelových resortů. U menších obchodů a restaurací už je to otázka jak kde.

Obecně se vyplatí vozit si do zahraničí dostatečnou hotovost, ale málokdo si už dnes vozí hotovost na celou dovolenou, zvlášť pokud je delší. Budete-li tedy potřebovat vybrat finanční prostředky dodatečně, tak bankomaty jsou na letišti, v bankách a najdete je také v nákupních centrech a obecně ve větších městech.

Trinidad a Tobago patří k levnějším karibským destinacím, což je na tomto ostrovním státě bezpochyby příjemné. Samozřejmě, je to pořád Karibik, tedy v porovnání s ČR zde bude průměrně dráž, ale ve srovnání s jinými destinacemi v Karibiku je rozdíl patrný na první pohled. V restauraci se najíte od 10 do 100 USD za hlavní jídlo, záleží na míře luxusu, ve stánku na ulici vás bude jídlo stát do 3 USD. A třeba pivo v supermarketu koupíte za 20 centů. Můžete se stravovat také ve fastfoodech, protože jsou zde přítomné známé nadnárodní řetězce.

Při stravování v restauraci počítejte s připočtením 15% daně k výslednému účtu, protože v menu se uvádějí ceny bez této daně. Také se připočítává servisní poplatek (service charge) ve výši 10 %, ale to nemusí být vždy. Pokud tomu tak nicméně je, není potřeba nechávat spropitné.

S ohledem na ubytování je opět velký cenový rozptyl dle vašich nároků. Slušně se však lze ubytovat už od 30 USD na osobu a noc, což je také pod průměrem obvyklých cen v oblasti Karibiku. Samozřejmě zejména Trinidad nabízí luxusní hotelové resorty, a tak zde můžete dát za ubytování i 250 USD za noc. Vždy tedy záleží na vašich představách a možnostech.

Zdraví a bezpečnost

Na ostrově zajišťují zdravotní péči státní a soukromá zdravotnická zařízení. V těch soukromých bývá péče na vyšší úrovni. Není samozřejmostí ošetření bez předchozí úhrady nákladů, proto je potřeba s tím počítat. Je vhodné si pochopitelně sjednat komerční cestovní pojištění, které vám poskytne odpovídající krytí případných nákladů na léčbu.

Doporučit lze použití repelentů proti komárům, kteří mohou být přenašeči horečky dengue nebo viru zika. Zaměřte se na repelenty s vysokým obsahem DEET, které by měly být proti místním druhům komárů účinné. Není vhodné se koupat ve volně dostupných zdrojích sladké vody, protože hrozí přenos parazitů způsobujících schistosomózu (známou také jako bilharzióza). Napadení člověka tímto parazitem může mít vážné následky na zdraví.

Vyhýbejte se stromům mancinella, které rostou na některých plážích, například v Manzanilla Bay. Všechny jejich části jsou jedovaté a mohou způsobit nepříjemné popáleniny a puchýře na kůži už při pouhém dotyku. V Karibiku jsou docela běžné.

Ačkoliv je Trinidad a Tobago považována za víceméně bezpečnou zemi, tak s rostoucím turistickým ruchem na ostrovech se také pojí rostoucí kriminalita v oblasti. Vyhýbejte se proto zejména po setmění opuštěným temným místům. Je-li to možné, necestujte sami. Nelze příliš doporučit ani využití minivanů při cestě z letiště.

Jídlo a pití

Z gastronomického hlediska je na ostrovech patrný vliv z mnoha koutů světa, což je dáno tím, že se tady potkalo mnoho kultur. Samozřejmostí jsou v karibské oblasti mořské plody a ryby kreolské kuchyně, ke kterým se jako příloha hojně podává množství zeleniny a také rýže. Luštěniny a mořské plody zde hrají prim jako hlavní surovina.

Velké množství potomků indických přistěhovalců dává tušit, že není nouze ani o pravou indickou kuchyni, ale dáte si tady klidně i typicky britskou nebo americkou kuchyni. Zejména v turistických oblastech je výběr restauračních zařízení široký. V restauracích se bez problémů najedí také vegetariáni.

Pokud jde o Karibik, nesmí chybět karibský rum. Lokálními značkami jsou třeba VAT19 nebo Royal Oak. Vaří se tady také pivo Carib a Stag, pivo je ostatně častý nápoj místních obyvatel na mnoha karibských ostrovech.

Pokud se nechcete stravovat pouze v klasických restauračních zařízeních nebo v rámci hotelové stravy, tak můžete zkusit lokální take-away, kde, jak název napovídá, si jídlo můžete vzít s sebou na cestu. Jde o ekonomický způsob stravování, kde nenecháte tolik peněz, jako v běžné restauraci.

Počasí na Trinidadu a Tobagu

Tropické klima je zárukou stabilních vysokých teplot po celý rok. Třeba v hlavním městě Port of Spain je průměrná denní teplota po celý rok nějakých 31 stupňů. Na ostrovech probíhá hlavní turistická sezóna zhruba od prosince do května, tehdy je také nejsušší období (hlavně únor až květen), kdy běžně neprší.

Od června do srpna je období dešťů, které se vyznačuje typickým průběhem pro tropické oblasti, tedy deště jsou prudké, ale trvají zpravidla pár minut a poté následuje opět azurově modrá obloha. To se zopakuje klidně několikrát za den. Hurikány na ostrovech nehrozí.

Jak cestovat na Trinidad a Tobago

Na Trinidadu je mezinárodní letiště Piarco International Airport nedaleko hlavního města Port of Spain. Na Tobagu pak je mezinárodní letiště A.N.R. Robinson International Airport u metropole Scarborough. Dostat se na oba ostrovy lze přímými linkami z Evropy i USA. Využít lze třeba:

  • British Airways
  • Virgin Atlantic
  • United Airlines
  • American Airlines

Z Londýna se letí z Gatwicku, proto pokud letíte v rámci jedné rezervace z Prahy, v Londýně se budete muset přesunout z Heathrow právě na Gatwick. Tyto spoje běžně operují British Airways a Virgin Atlantic. Obvyklé ceny letenek u přímého letu z Londýna do cílového letiště na Trinidadu nebo na Tobagu, se pohybují okolo 16 až 18 tisíc korun. Pokud poletíte z Prahy s přestupem, počítejte s cenami okolo 20 tisíc korun.

Z USA pak můžete letět nejčastěji s posledními dvěma jmenovanými společnostmi, přičemž je možno se na ostrovy dostat také z Evropy s přestupem v USA, odkud pak finální část trasy letí právě United nebo American. United Airlines létají za zajímavé ceny s přestupem v USA (New Jersey) i přímo z Londýna. Podobně létají rovněž American Airlines, tentokrát s přestupem v Miami, ale už za vyšší ceny.

Nabízejí se samozřejmě i další varianty, kde figurují nízkonákladové společnosti nebo chartery. Zde se vše bude lišit dle aktuální sezónní nabídky. Třeba z německého Frankfurtu nabízí spoje často společnost Condor. Můžete se také vydat na libovolný z karibských ostrovů s leteckou společností, která vám vyhovuje, a zbytek cesty na Trinidad nebo Tobago dokončit s místním dopravcem, kterými bývá Caribbean Airlines, LIAT nebo SVG Air.

Jedinečná dovolená v karibské exotice. Zajímavou nabídku výhodných zájezdů do Karibiku najdete zde.

Po příjezdu na Trinidad a Tobago

Ostrov Trinidad

Jestliže jste nepřijeli do Karibiku pouze za plážemi ale také za zábavou a nočním životem, tak si jej nejvíce užijete v hlavním městě Port of Spain. Každoročně z kraje roku se zde koná nejpopulárnější, nejhlučnější a nejdivočejší karneval v Karibiku. Začíná 2 dny před Popeleční středou, což je datum, které je každý rok jiné, ale pohybuje se v rozmezí února až března.

V hlavním městě je také množství barů a nočních klubů, kam můžete po setmění vyrazit za zábavou. Nejvíce se jich soustředí ve čtvrti Saint James, která dostala přezdívku „město, které nikdy nespí“. Port of Spain je doslova nakažlivé svou veselou atmosférou a místní kosmopolitní obyvatelstvo působí prakticky pořád bezstarostně a věřte tomu, že si to rychle vezmete za své.

Přestože je hlavní město moderního střihu, je to centrum zábavy i obchodu s množstvím výškových budov, tak má také svou historickou část. Zde najdete v dobových uličkách tradiční obydlí původních osadníků, kteří město započali budovat. Kromě toho je zde řada památek, jako katedrála, budovy justičního paláce a národní knihovny a pokud si budete chtít po pěkné procházce odpočinout, je zde také největší městský park Queens Park Savannah.

Na Trinidad ale nemusíte pouze za zábavou nebo kulturou. Určitě můžete objevovat také místní karibské pláže. Asi 40 minut jízdy od Port of Spain se nachází nejpopulárnější pláž na ostrově, která lemuje zátoku Maracas Bay, odkud je krásně vidět na sousední ostrovy. Velmi pěknou pláží je také Las Cuevas, která je pojmenovaná podle blízkého jeskynního komplexu. Pěkné pláže najdete také v zálivech Cocos Bay, Mayaro Bay či v zálivu Manzanilla Bay, který nese název dle toxických stromů mancinella, jež zde rostou.

Vraťme se ale ještě krátce do Maracas Bay. Zde totiž máte možnost zavítat do přírodní rezervace Asa Wright Nature Center, kde lze pozorovat mnoho druhů ptáků a rostlin. Rezervace je doslova obklopena deštnými lesy. Nedaleko je také ptačí rezervace Caroni, kde najdete hnízdiště Ibise. Tento majestátní pták je považován za národní symbol ostrovního státu Trinidad a Tobago. Jestliže se vydáte na plavbu člunem, můžete spatřit také kajmany, mravenečníky nebo volavky.

Ostrov Tobago

Pokud se vypravíte poznávat krásy menší sestřičky, tedy Tobaga, tak rychle poznáte, že zde plyne život podstatně klidnějším tempem. Oproti Trinidadu je ostrov mnohem méně rozvinutý a osídlený, a o to více nedotčená je místní příroda. Ostatně tady čerpal inspiraci také Daniel Defoe pro svůj román Robinson Crusoe.

Začneme tentokrát pod vodou, protože zde je toho k vidění opravdu hodně. Vyhledávanými potápěčskými lokalitami jsou neobydlené ostrůvky poblíž pobřeží na severovýchodě, kam patří zejména Little Tobago, Goat Island nebo St. Giles. Na šnorchlování je zase u severního pobřeží ostrova ideální zátoka Pirate’s Bay a útes Angel Reef.

Minout nesmíte ani záliv Buccoo Bay, kde najdete stejnojmenný korálový útes Buccoo. Není zde mnoho lidí a můžete využít možnosti sledovat krásy podmořského světa z lodi s proskleným dnem. Vydat se ale můžete samozřejmě také sami šnorchlovat, protože v místních mělkých vodách s pozvolným vstupem do vody je to jednoduché prakticky pro kohokoliv.

V Buccoo Bay jsou krásné písečné pláže s bílým jemným pískem. Je to třeba Pigeon Point Beach, patřící k těm nejkrásnějším. Dále jsou to pláže Nylon Pool, nebo pláže v zálivu Castara Bay. Na ostrově Tobago zažijete na zdejších plážích pravou romantiku a minimum lidí, stačí malý průzkum a objevíte místa, která budete mít jen sami pro sebe. Pouze vy, slunce, písek a průzračné moře.

Kolik je krásy pod mořem a na plážích, tolik je jí také ve vnitrozemí. Navštívit musíte určitě Tobago Main Ridge Forest Reserve, kde zažijete to pravé dobrodružství v deštném pralese a poznáte místní panenskou přírodu. Budete si zde totiž připadat, že jste na místech, kde dosud nikdo nevkročil.

Nezapomenutelným zážitkem je také Argyle Waterfall, což je nevyšší vodopád na ostrově. Voda zde padá několika působivými kaskádami. Už samotná cesta k vodopádu stojí za to, protože projdete místy, kde spatříte pestrobarevné exotické ptáky a motýly. Není to ale jediný vodopád na ostrově. Určitě se zastavte také u Rainbow Waterfall, který se nachází hlouběji v tropickém lese.

Také Tobago má svou koloniální historii, kterou můžete obdivovat třeba v metropoli ostrova Scarborough v muzeu pevnosti Fort King George. Ve městě je také řada dochovaných koloniálních budov a určitě se podívejte na místní atrakci, kterou je most Gun Bridge. Ten má výrazné červené zábradlí vyrobené z hlavní pušek.

Na západě ostrova můžete navštívit také pevnost Fort Milford, která se datuje do 18. století. Nachází se poblíž pláže Pigeon Point Beach, o které jsme se již zmiňovali. V oblasti Plymouth pak doporučujeme návštěvu pevnosti Fort James, kde najdete také dochovaná děla.

Doprava na Trinidadu a Tobagu

Jakmile se dopravíte na některý z ostrovů, je vhodné mít vyřešen odvoz z letiště. Pokud si plánujete půjčení automobilu, můžete tak udělat již online z pohodlí domova a nechat si auto přistavit přímo na letišti. Nemusíte tak využít místní hromadnou dopravu z letiště, která se obecně nedoporučuje z důvodu spolehlivosti i bezpečnosti.

Hlavně na Trinidadu se auto určitě vyplatí, protože ostrov je poměrně velký. Před půjčením vozu bude možná potřeba zakoupení místního řidičského průkazu, který se vystavuje na základě našeho klasického oprávnění a mezinárodního řidičáku. Auto půjčíte od 50 USD za den, samozřejmě záleží na typu, a tedy vašich nárocích. Nezapomeňte na odpovídající pojištění. Pro jistotu.

Na ostrovech je sice mírná doprava, vyjma hlavních turistických center, ale jsou zde úzké silnice a místní jezdí často svérázným stylem. Zajímavostí a důležitou informací pro nás je, že na ostrovech se sice jezdí vlevo, ale můžete si půjčit také auto s levostranným řízením, protože jsou zde povolena. Na Trinidadu, větším z ostrovů, je hned několik silnic, na Tobagu je pak prakticky jediná silnice okolo ostrova.

Z pohledu hromadné dopravy funguje na ostrovech běžná autobusová doprava, která spojuje důležité body. Hlavní autobusové nádraží je South Quay v Port of Spain. Na Trinidadu koupíte jízdenku od 2 do 12 TT$, přičemž v rámci hlavního města Port of Spain zaplatíte okolo 2,50 TT$. Na Tobagu pak autobus vyjde od 2 do 8 TT$. Autobusy jsou také rozlišeny dle komfortu, kdy bílé a modré jsou nejlevnější a využívají je třeba školáci při ranní dopravě nebo obecně místní, přičemž černé a červené autobusy jsou vyšší kategorie a jsou klimatizované. Na ostrovech existuje také tzv. „maxi taxi“, které poznáte dle písmena „H“ na registrační značce a jezdí od 3 do 10 TT$. Na konkrétní ceně je ale potřeba se předem domluvit u řidiče minivanu.

Mezi Trinidadem a Tobagem jezdí také trajekty, které vyplouvají asi dvakrát za den. Tvoří jedno z nejdůležitějších spojení v rámci ostrovní země. Spojení je logicky mezi hlavním městem Port of Spain na Trinidadu a metropolí Scarborough na Tobagu. Plavba je nicméně poměrně časově náročná, trvá totiž 5 až 7 hodin. Jízdenka stojí asi 50 USD.