Curaçao

Zažijte Karibik bez nekonečného zástupu turistů a navštivte ostrov Curaçao. Ideální podmínky k potápění a průzračné vody vás doslova vytrhnou z reality všedních dní. Samozřejmostí jsou romantické pláže, na kterých můžete v poklidu popíjet stejnojmenný likér Curaçao. Zaujmou vás jak gigantické kaktusy, tak rovněž okouzlující holandská architektura bývalých koloniálních dob.

Curaçao najdete asi 65 kilometrů na sever od Venezuely, je tedy geograficky součástí Jižní Ameriky. Patří mezi „ostrovy ABC“, tedy Aruba, Curaçao a Bonaire. Curaçao, jako kdysi největší ostrov zaniklých Nizozemských Antil, je od 10. října 2010 autonomním územím Nizozemského království, stejně jako sousední Aruba a také nizozemská část ostrova Svatý Martin. Nejvyšším bodem ostrova je Christoffelberg s výškou 375 metrů n.m.

Curaçao v roce 1499 objevili Španělé, přičemž původní obyvatelé Arawakové byli zotročeni jako pracovní síla. Od roku 1634 patří ostrov Nizozemsku, poté co se osvobodilo od Španělské nadvlády. V roce 1863 bylo zrušeno otroctví. Historií ostrova významně zahýbala naleziště ropy, která zde byla objevena v roce 1914. Ostrov dodnes v této oblasti vyvíjí ekonomickou činnost, ale orientuje se také na finanční služby, námořní služby, mezinárodní obchod a samozřejmě turistický ruch. Ten zde hraje hlavní roli, ale ostrov na něm není tak závislý, jako jiné ostrovy Karibiku.

Na Curaçao můžete vyrazit po celý rok, a to díky stabilnímu počasí. Hlavní turistická sezóna je nicméně od poloviny prosince do konce dubna. Můžete navštívit také sousední ostrov Aruba a podívat se na odlišnosti obou lokalit. Připravte se na to, že Aruba je mnohem více turistická než Curaçao.

Poznejte Curaçao na vlastní oči. Bohatá nabídka zájezdů za slušné ceny pro české zájemce.

Před cestou na Curaçao

Vstupní podmínky

Vízum pro vstup do země není potřeba, a to za předpokladu, že tady neplánujete pobývat déle než 90 dní. Je však potřeba vyplňovat klasické formality, jakými je imigrační formulář. Zpravidla je možnost tak učinit v letadle. Část formuláře se odevzdává na imigračním na letišti, druhou část si ponecháte, abyste ji odevzdali při opuštění země. Druhou část imigrační karty budete odevzdávat také v případě, že se poletíte podívat na sousední Arubu, přičemž při návratu ji bude potřeba znovu vyplnit. Před vstupem na Arubu vyplňujete také imigrační formulář Aruby. Byrokracie tohoto typu ale zkušeného cestovatele jistě nepřekvapí a většina z vás jistě tuší, že co tam napíšete, nikdo stejně číst nebude.

Měna a ceny

Oficiální měna na ostrově Curaçao je nizozemsko-antilský gulden. Samozřejmostí však je, že zaplatíte všude bez problémů americkým dolarem. Lze také platit kartou, zejména ve velkých obchodech nebo supermarketech to určitě problém nikdy nebude. Dejte si pozor na to, že vyjma velkých obchodů a supermarketů většinou neberou stodolarové bankovky, takže třeba v plážovém baru s ní neuspějete. Obecně pokud nakupujete třeba ve městech na místních trzích, tak i když zaplatíte v amerických dolarech, tak vydávají automaticky místní měnu. Pokud chcete vydat v dolarech, je potřeba o to požádat. Benzínové pumpy umožňují placení pouze místní měnou, ale vždy u nich najdete bankomat, který vám ji případně vydá.

Za noc v hotelu na pláži zaplatíte okolo 200 USD, ale ceny mohou být samozřejmě i vyšší, a to pochopitelně v závislosti na kvalitě ubytování i lokalitě. Pokud se rozhodnete pro levnější penzion bez stravy s tím, že si budete třeba nakupovat v supermarketu, tak se dostanete ale i na cenu okolo 75 USD. Pokud vás cestuje větší počet, třeba okolo 6 osob, můžeme doporučit i pronájem malého apartmánu, kde máte k dispozici kuchyňku a sociální zařízení. Třítýdenní pobyt vás pak třeba může vyjít i na nějakých 15 USD na osobu.

Zejména hlavní město nabízí množství restaurací a běžných fastfoodů. V restauraci se najíte už od 8 USD, ale samozřejmě záleží, jak budete nároční. Hotely a restaurace mají spropitné v ceně, takže další dávat není potřeba. Pokud chcete ušetřit na stravování, nemusíte navštěvovat restaurace ale místo toho místní obchůdky a stánky. Dejte si však pozor na hygienické podmínky.

Zdraví a bezpečnost

Při cestě na Curaçao není potřeba žádné očkování. Doporučuje se pouze cestovatelská klasika, jako je žloutenka typu A, případně i B pro delší pobyt, dále tyfus a tetanus. Byl zaznamenán případ viru zika, proto se hodí používat jako prevenci repelent, který má vysoký obsah DEET. Repelent může posloužit i jako ochrana proti dalšímu onemocnění přenášenému komáry, a sice horečce dengue. Pokud se však nebudete pohybovat v oblastech se zvýšeným výskytem komárů, není důvod mít přehnané obavy.

Pokud jde o civilizaci, tak se vám může stát, že vám budou nabízeny drogy, a to marihuana nebo hašiš. Jsou samozřejmě zakázané. Jinak platí obecná pravidla, jako nenechávat věci bez dozoru a dávat si pozor na kapesní krádeže apod.

Při šnorchlování a potápění se vyplatí neosahávat všechno, co vidíte, jednak to poškozuje zdejší ekosystém a také živočichové žijící na korálových útesech by vám to mohli vrátit nepěknými dlouho se hojícími popáleninami a jinými reakcemi na kůži.

Jídlo a pití

Pokud se nechcete na ostrově omezit pouze na hotelovou stravu a v ulicích na fastfood, tak místní nejčastěji upravují jídlo jako stoba, což je v případě Curaçaa obvykle dušené hovězí maso s množstvím zeleniny a dalšími přidanými ingrediencemi, například s papájou. Pro Curaçao jsou typické kaktusy, a tak zde vaří také polévku z kaktusu, říká se jí kadushi. Samozřejmostí jsou na jídelníčku ryby a mořské plody. Dělá se také polévka z mořských plodů a má název guiambo.

Jistě také dobře znáte likér Curaçao. Ten je ochucený slupkami z citrusu zvaného laraha, který se pěstuje právě na tomto ostrově. Rostlina se podobá pomeranči a je také vyšlechtěná ze sladkých pomerančů z Valencie. Na ostrov ji v minulosti přivezli Španělé. Dovezená odrůda pomerančů se neuchytila kvůli suché půdě, a tak z ní byla vyšlechtěna laraha, z jejíž plodů jsou použitelné pouze slupky, přičemž samotný plod je extrémně hořký, tudíž nepoživatelný.

Na ostrově se také vaří pivo Amstel Beer, a to už od roku 1960. Je to nizozemské pivo, které se prodává po celém světě. V Karibiku se obecně pivo konzumuje vcelku běžně, ale lahvové. Na točeném pivu si na Curaçau nepochutnáte.

Jestliže jste dobrodružnější povahy a nebojíte se nakoupit u stánku nebo na trhu, tak navštivte Plasa Bieu, které je poblíž centra hlavního města v části Punda. Běžně se tady stravují místní a za jídlo zaplatíte okolo 10 USD. Je zde široký výběr nejen karibské kuchyně. Jídlo si můžete sníst u stolu na trhu a nasát osobitou atmosféru.

Počasí na Curaçau

Klimatické podmínky na ostrově Curaçao jsou samozřejmě tropického charakteru. Počasí je velmi podobné jako na sousedním ostrově Aruba. Průměrné teploty jsou o nějaký ten stupínek nižší, ale rozdíl je minimální. Po celý rok je zde kolem 28 stupňů. Také Curaçao, stejně jako Aruba, leží >mimo pás hurikánů a tropických bouří. Přesto však ostrov v minulosti již několik hurikánů a tropických bouří zasáhlo a způsobily značné škody.

Hlavní sezóna je zde od poloviny prosince do konce dubna, přičemž od října do února je období dešťů. Srážek je však minimum a přicházejí hlavně v noci. Přesto je srážkový úhrn na Curaçau o něco vyšší než na sousední Arubě.

Jak cestovat na Curaçao

Na ostrově je mezinárodní letiště Hato, na které se můžete dostat přímou linkou z Evropy. Curaçao je součástí Nizozemského království, takže na něj létají přímé spoje z Amsterodamu a můžete využít třeba:

  • KLM
  • TUI Netherlands

KLM je klasickou leteckou společností s pravidelnými spoji na Curaçao, kdežto TUI Netherlands je charter, u nějž lze ale sehnat letenky za velice zajímavé ceny. Pokud tedy nejste vázáni pevným termínem a vychytáte slevu, můžete cestovat velmi levně. Nejsou to samozřejmě jediné společnosti, které na Curaçao létají z Evropy. Pokud vám nevyhovuje let z Nizozemska, můžete zkusit třeba některé spoje přes Německo.

Po příjezdu na Curaçao

Dovolená na Curaçau

Protože je prosluněná oblast Karibiku s bílým jemným pískem s tyrkysově modrým průzračným mořem, nejčastěji vyhledávána právě pro své nádherné pláže, nelze začít jinak než tady. Na Curaçau sice můžete vyvíjet nejrůznější aktivity a o některých z nich si řekneme dále, ale někdy si prostě jen chcete užít prosluněný den. Na jihu ostrova nejdete mnohé nádherné pláže, ať už ty méně frekventované, jako Playa Jeremi nebo Playa Lagun, až po ty s veškerým komfortem a službami, kde lze řadit Cas Abao nebo Kontiky, kde si užijete zejména veškerých možností rekreačních aktivit.

Mezi turisty nepřeplněné pláže patří také Playa Forti, která je zajímavá tím, že je oblázková čili mezi záplavou písčitých pláží rozhodně vyniká. Poblíž na skále se také nachází restaurace, takže ihned po šnorchlování máte možnost se občerstvit. Nádherná je Grote Knip, kde najdete jen pár slunečníků a vstup je bezplatný. Přestože zde není přeplněno, je poblíž stánek, kde se můžete občerstvit. Půjčovnu potřeb na potápění najdete na pláži Porto Mari, kde je možnost se i osprchovat.

Jsme v Karibiku, takže pobřeží ostrova Curaçao se samozřejmě také hemží pestrým mořským životem, najdete zde četné korálové útesy v mělké vodě, které jsou vhodné k provozování šnorchlování. V Caracas Bay se nachází relativně mladý vrak lodi, který přitahuje mnohé mořské živočichy. Ve Westpuntu zase najdete masivní skalní jeskyni Blue Room. Ta je doslova potápěčským rájem nabízejícím úžasné scenérie. Tyrkysové vody zde prý září jako likér Blue Curaçao.

Užijte si trochu jiné Holandsko. Udělejte si dovolenou na Curaçau, na kterou nikdy nezapomenete.

Pokud budete mít pláží a vodního dobrodružství už dost, tak se určitě zajeďte podívat do severozápadní části ostrova do národního parku St. Christoffel. Ten se nachází v okolí nejvyššího bodu Curaçaa, kterým je Christoffelberg s výškou 375 metrů n.m. Název parku a kopce je odvozen od Kryštofa Kolumba. Je zde několik značených tras, které lze projít pěšky, ale některé také na kole nebo autem. Uvidíte tady mnoho leguánů, kterých je na ostrově spoustu na každém kroku, stejně jako mnoho druhů ještěrek. Obdivovat budete moci také velké množství ptáků.

Asi nejatraktivnější je výstup na vrchol Christoffelberg, odkud uvidíte na celý ostrov. Doporučujeme ale výstup brzo z rána, než se do okolí vší silou opře slunce. Podívat se můžete také na jeskyně Boca Grandi, které obsahují nástěnné malby původních obyvatel ostrova, tedy Awaraků.

Pokud vás zajímá tajemství výroby likéru Curaçao, tak se v parku určitě vydejte do tradiční palírny, kterou najdete ve venkovském domě Chobolobo. Likér může být buď čirý, nebo zabarvený do modré, zelené, oranžové nebo červené. Barvivo i aroma se získávají ze slupek larahy (či chcete-li sevillského pomeranče) naložených v alkoholu.

Kousek od parku St. Christoffel je další národní park, a sice Shete Boka. Jsou zde vybudované dvě stezky. Na skalnatém pobřeží jsou patrné průrvy a jeskyně formované vodní erozí. Můžete zde vidět také mnohametrové vodní gejzíry, které vznikají od vln oceánu. Hlavní atrakcí parku ale jsou tři druhy mořských želv, které je možno spatřit na plážích prý každé ráno.

Pokud si chcete užít trochu toho adrenalinu a vydat se mimo obvyklé trasy, můžete tak učinit na safari na čtyřkolkách nebo v terénních vozech, které jsou ideálním dopravním prostředkem po nezpevněném terénu. Ačkoliv je totiž většina ostrova tvořena korálovým útesem, část vypadá jako pustina pokrytá lávou s četnými kaktusy. Ty největší a nejstarší kousky mají i několik metrů. Cesty vás zavedou na úžasná místa s ohromujícími výhledy.

Za zmínku samozřejmě stojí také kulturní pamětihodnosti a architektura ostrova. Proto je nejlepší se vydat do hlavního města Willemstad, kde jsou mnohá místa prohlášena za světové kulturní dědictví UNESCO. Určitě si projděte ulice Gasthuisstraat, Gravenstraat a Conscientiesteg.

Z architektonického hlediska byste neměli minout řadu pevností, které byly postaveny po příchodu Holanďanů na ostrov Curaçao. Patří mezi ně Fort Amsterdam, která je na seznamu UNESCO a nejdete ji v části Punda. Dnes je její využití samozřejmě již jiné, nacházejí se zde vládní kanceláře, ale také třeba muzeum. Další pevností, která stojí za návštěvu, je Fort Beekenburg, protože patří mezi jednu z nejzachovalejších koloniálních pevností v Karibiku. Jako restaurace dnes slouží Fort Nassau, která byla dříve kontrolní věží v přístavu při ovládání pontonového mostu. Poslední pevností je Waterfort, ve které najdete mnoho restaurací, odkud se vám naskytnou nádherné výhledy na moře. Ve Willemstadu neopomeňte ani nejstarší židovskou synagogu na západní polokouli, kterou je Mikve Israel-Emanuel a stojí zde od roku 1732.

Město Willemstad je rozděleno na dvě části, Pundu a Otrobandu, které spojuje 55 metrů vysoký most Koningin Julianabrug, přes který jezdí auta. Pro pěší a cyklisty je určený pontonový most Koningin Emmabrug a několikrát za den se zvedá kvůli lodím proplouvajícím do přístavu. Celkově pohled na velké výletní lodě, které zde často stavějí, je ohromující. Zpestřením je, když se z nich tisíce lidí vyhrnou do města.

Doprava na Curaçau

Protože turisté i místní běžně přelétávají mezi ostrovy, funguje mezi karibskými ostrovy i lokální letecká doprava. Většina turistů se při dovolené na Curaçao podívá také na Arubu nebo Bonaire. Let můžete absolvovat s Air Aruba. Pokud ale opouštíte Curaçao, počítejte s odletovou taxou něco přes 20 USD.

Nejlevnější doprava po ostrově je ta autobusová. V zásadě přitom můžete využít dvě formy. Běžný autobus jezdí dle klasického jízdního řádu, který najdete na hlavním nádraží. Na jednotlivých zastávkách byste jej hledali marně. Druhou variantou je pak shuttle bus, který má za sklem napsáno odkud kam jede. Na ostrově jsou dvě hlavní nádraží, jedno je v části Punda poblíž tržnice a druhé je v části Otrobanda. Zastávky nejsou značené, vyjma těch nejznámějších, takže se staví na znamení řidiči.

Když chcete více svobody při poznávání ostrova, tak se zřejmě rozhodnete pro zapůjčení automobilu. Díky množství autopůjčoven už na letišti to není žádný problém. Najdete je ale také v hlavním městě, případně je někdy možnost zapůjčení vozu i přímo na hotelu. Pokud chcete ušetřit, můžete si půjčit i skútr. Lze samozřejmě doporučit sjednat si pojištění. Auto půjčíte od cca 20 USD za den.

Řízení v hlavním městě je relativně bez problémů, doprava není zvlášť hustá. Trochu horší je situace mimo město, kde si dejte pozor na poněkud rozevlátý styl řízení a volnější dodržování pravidel. Může se vám stát, že po tmě potkáte neosvětlené vozidlo, běžné je nepoužívání blinkrů. Kolem cest se také potulují psi a kozy, takže pozor na srážku se zvířetem.

Pokud se rozhodnete, že se vydáte na malý neobydlený ostrůvek Klein Curaçao, který je častým cílem pro šnorchlování a potápění, tak se na něj dostanete lodí, ale pouze v rámci každodenních organizovaných výletů. Cena výletu se pohybuje okolo 100 USD na osobu.