Grenada

Jedna z nejjižněji položených karibských perel, nevelký ostrůvek s nejkrásnějším přístavním městem v celém Karibiku a podmořskými sochami. To je Grenada. Název tohoto ostrovního státu vám může připomínat Grenadiny, malé korálové ostrůvky, kterých je na 600, jsou rájem jachtařů a najdete je mezi Grenadou a Svatým Vincentem. Zatímco severní část těchto ostrovů patří ke Svatému Vincentu, ostrůvky na jihu patří Grenadě.

Největší z ostrovů Grenadin, které spadají pod ostrovní stát Grenada, jsou Carriacou, Petite Martinique a Rhode Island. Samotná Grenada je tak trochu ve stínu mnoha jiných a známějších okolních ostrovů Karibiku, přitom musí okouzlit každého cestovatele, který se sem rozhodne vypravit. Na pobřeží naleznete nádherné karibské pláže s perfektním pískem, přičemž ve vnitrozemí jsou termální prameny, vodopády, jezírka a celkově rozmanitá příroda.

V roce 1498 se připlavil ke břehům ostrova Kryštof Kolumbus. Byla to jeho třetí objevitelská výprava. Ostrov chtěl pojmenovat Concepción, tedy Zrození, ale posádka s ním nesouhlasila. Připomínal jim totiž španělskou Andalusii, a tak dostal jméno po tamním městě Granada. Španělé se zde však neusadili. Až v roce 1650 ostrov od Španělů zakoupila Francie s úmyslem jej osídlit.

Původními obyvateli ostrova byly indiánské kmeny Arawaků, které byly později vyvražděny bojovnými Kariby. Francouzští osadníci s nimi museli o ostrov bojovat a v roce 1651 se poslední z Karibů vrhli vstříc smrti z útesu. Francouzi útes poté pojmenovali Le Morne de Sauteurs, tedy Vrch skokanů. Dnes jej můžete navštívit, je zde i památník. Roku 1674 vznikla Francouzská kolonie La Grenade, která tak nesla pozměněný původní název ostrova.

Kolonie bohatla díky pěstování cukrové třtiny, o zdejší plantáže se starali přivlečení afričtí otroci. Hlavním městem se stalo Fort Royal, které později Britové přejmenovali na současné Saint George’s. Právě s Brity totiž Francie ostrov prohrála v sedmileté válce. Připadl jim v roce 1763 a Britové mu také dali konečný nynější název Grenada. Francouzi se ostrova nechtěli vzdát, a tak jej po letech znovu dobyli, ovšem opět o něj také přišli, a to v roce 1783, kdy Britům připadl definitivně. Roku 1974 pak Grenada získala úplnou nezávislost na Velké Británii, přesto nicméně zůstává členem Commonwealthu. Tím byla udělána definitivní tečka za obdobím kolonialismu.

Od získání nezávislosti a následného převratu pod vedením marxisty Maurice Bishopa v roce 1976, se však Grenada hodně družila s Kubou a východním blokem. Místní komunistický vůdce znepokojoval USA i blízké ostrovní státy Karibiku, proto zde Spojené státy podnikly v roce 1983 invazi, která navrátila vládu guvernérovi. Bishop byl po puči téhož roku popraven. Turistická infrastruktura se na ostrově začala budovat až v 80. letech minulého století.

Grenada je nazývána „ostrovem koření“. Je tomu tak proto, jelikož se zde opravdu pěstuje mnoho druhů koření. Je to zejména muškátový oříšek, jehož je Grenada prvotřídním zpracovatelem a který najdete také na vlajce ostrovního státu. Dále je to ale rovněž zázvor, skořice a kardamom. Koření se zde pěstuje od 20. století, má zde příhodné klimatické podmínky a bylo sem původně dovezeno z mnoha koutů světa. Ještě předtím, v 19. století, nahradilo cukrovou třtinu kakao, které se v té době stalo hlavní vývozní komoditou. Pěstování koření ale přetrvává do dnešních dní a významně se podílí na ekonomice ostrova, a to i přes stále rostoucí cestovní ruch.

Na Grenadu se můžete vypravit kdykoliv během roku, nebezpečí hurikánů v období dešťů je zde spíše nižší. Hlavní sezóna je nicméně prosinec až květen. Turisty zde lákají jak túry deštným pralesem v centrální části ostrova, kde můžete spatřit opice, vačice, pásovce, pelikány nebo želvy, tak jsou lákavé projížďky na katamaránu vstříc krásám korálových ostrůvků Grenadin. A co toužíte zažít vy?

Užijte si skvělou exotickou dovolenou na Grenadě. Nabídku výhodných zájezdů najdete zde.

Před cestou na Grenadu

Vstupní podmínky

Grenada má v současnosti s Evropskou unií uzavřenou dohodu o bezvízovém styku, proto zde mohou turisté pobývat až po dobu 90 dní bez potřeby víza. Pro vstup do země vám postačí cestovní doklad, který má platnost aspoň půl roku od data vašeho předpokládaného návratu domů.

Pro vstup do země není vyžadováno žádné speciální očkování. Můžete pouze sami zvážit typické cestovatelské vakcíny. Zde se zahrnuje žloutenka typu A a B, břišní tyfus a tetanus. Výjimkou jsou situace, kdy cestujete do země z oblastí, kde se vyskytuje žlutá zimnice, potom je vyžadováno očkování proti tomuto onemocnění.

Pokud chcete mít jistotu aktuálnosti informací o skutečnostech, které je potřeba splnit pro vstup do země, nebo vás zajímají informace o tom, co lze do země dovážet, je vhodné kontaktovat zastupitelský úřad. Tím je Velvyslanectví Grenady v Bruselu.

Měna a ceny

Na ostrově je oficiální měnou východokaribský dolar (East Caribbean Dollar). Má bankovní označení XCD, se kterým se setkáte v bankách či směnárnách. V obchodech je na cenovkách uváděn jako EC$. Kromě této místní měny lze na ostrově platit také americkými dolary, podobně jako prakticky v celém Karibiku. Americkými dolary se často platí ubytování na hotelu nebo půjčení automobilu. Naopak EC$ je častější v místních obchodech. Do země si určitě přivezte americké dolary, které pak můžete dle potřeby směnit na místní měnu. Směníte zde ale také eura, britskou libru, kanadské dolary nebo švýcarské franky.

V zemi je možno platit platebními kartami, a to hlavně na místech, která jsou centry turistického ruchu. Samozřejmostí je to v hotelu a mnohých půjčovnách aut. Pokud budete potřebovat hotovost z bankomatu, najdete je na letišti nebo opět v turisticky frekventovaných lokalitách.

Obecně patří Grenada k těm levnějším zemím Karibiku, což je pro nás cestovatele dozajista dobrá zpráva. Ubytujete se zde už od 30 USD za osobu a noc. Pokud se budete držet při zemi, ale požadujete určitý standard, do 100 USD se vždy bez problému vejdete. Vyšší nároky pak samozřejmě potřebují naditější peněženku.

V restauracích se můžete najíst už od 7 USD za hlavní jídlo a dále je to podobné jako v případě ubytování. Proto horní cenový strop nemá smysl uvádět, ten opět určují vaše vlastní finanční možnosti.

Zdraví a bezpečnost

Dostanete-li se na ostrově do situace, že budete potřebovat zdravotní ošetření, je určitě vhodné mít sjednané kvalitní komerční cestovní pojištění. Za lékařské úkony se zde platí dopředu. Nezapomeňte si schovat účtenky, na základě kterých si necháte úkony proplatit u vaší pojišťovny.

V oblasti Karibiku se vyskytuje horečka dengue, kterou mohou přenášet místní druhy komárů. Proto se doporučují jako ochrana repelenty. Není potřeba se přehnaně obávat, ale je to nepochybně vhodná prevence. Doporučujeme také pít pouze balenou vodu a vyhnout se tedy konzumaci vody z kohoutku.

Z hlediska kriminality je potřeba počítat s tím, že Grenada patří mezi rozvojové země. Přesto vám zde však nehrozí nic tak výjimečného, čeho by bylo potřeba se obávat. Klasikou je pouliční kriminalita na turisticky frekventovanějších místech. Určitě je žádoucí hlídat si své věci a nenechávat je bez dozoru. Ale to jsou vše obecná doporučení, která je vhodné dodržovat v podstatě kdekoliv.

Jídlo a pití

Národním jídlem Grenady je oil down, tedy solené vepřové, které je dušené v kokosovém mléce s kořenovou zeleninou a chlebovníkem. Jako příloha se používá hojně rýže, banány nebo kajan. Chcete-li si dát polévku, je tady oblíbená calaoo z listové zeleniny, která by se dala přirovnat k našemu špenátu. Pokud budete chtít dezert, potom si určitě pochutnáte na místní zmrzlině nutmeg.

Mezi oblíbenými pokrmy nesmí chybět v karibské kuchyni často přítomné roti, což jsou kořeněné brambory, maso či zelenina, omáčka, a to celé obalené v chlebové placce. Také na Grenadě je hodně z kreolské kuchyně, kde jsou hojně zastoupeny ryby a další plody moře.

Jinak pochopitelně ani na Grenadě, stejně jako kdekoliv v Karibiku, nesmí chybět karibský rum, který tady samozřejmě také vyrábí. Místní značka je Westerhall a Clarke‘s Court, ale cukr na jeho výrobu se sem dnes už musí dovážet. Do koktejlů, jejichž je rum často základem, se hojně používá místní koření, jako muškátový oříšek, případně skořice.

Typický je také nápoj zvaný mauby, jemuž dodává jeho charakteristickou hořkosladkou chuť kůra stromu rhamnaceous. Lidé zde mají rovněž v oblibě místní pivo Carib, se kterým se v Karibiku můžete běžně setkat na mnoha ostrovech.

Počasí na Grenadě

Na Grenadě panuje pro tropickou oblast typické horké klima, kde se střídá období sucha s obdobím dešťů. Průměrné denní teploty na ostrově se pohybují celoročně okolo 28 stupňů. Jejich stálost je opět pro tropickou oblast typická. V zimních měsících jsou o nějaký ten stupínek nižší, v těch letních zase o něco málo vyšší.

Turistická sezóna na Grenadě je zhruba od prosince do května. V té době je také období sucha, ale ostrovy jsou prakticky neustále ochlazovány stálými větry od oceánu. To pocitově snižuje teploty a dělá pobyt venku příjemnějším. Ani v období dešťů mimo sezónu vás ale nečeká nic tragického, je pouze vyšší vlhkost a krátké vydatné průtrže mračen, které ale vždy rychle odezní.

Oblast může být zasažena hurikánem. Nachází se ovšem na samém okraji pásu jejich výskytu, proto je nebezpečí spíše nižší. Třeba v roce 2004 zde ale hurikán Ivan zničil nebo poškodil na 90 % budov. Za posledních 50 let se zde ale přehnaly „pouze“ tři hurikány. Hurikány hrozí zejména v období dešťů, tedy od června do listopadu.

Jak cestovat na Grenadu

Na ostrově se nachází Maurice Bishop International Airport, které bylo dříve známo jako letiště Point Salines. Leží asi 8 kilometrů od hlavního města ostrova. Létají na něj přímé spoje z Londýna nebo ze Severní Ameriky. Můžete využít třeba společností:

  • Virgin Atlantic
  • American Airlines
  • Air Canada

Lety z Londýna s Virgin Atlantic jsou buď přímé, nebo s přestupy třeba na Barbadosu. Zbylou část trasy potom operuje místní dopravce, kterými jsou obvykle Caribbean Airlines nebo LIAT. Ceny se pohybují od 16 do 18 tisíc korun, jedná se tedy v porovnání s jinými destinacemi v Karibiku o velmi dostupné letenky. Uvážíme-li, že jde o standardní ceny. Pokud poletíte z Prahy, počítejte s cenami okolo 20 tisíc korun a také s tím, že se budete muset v Londýně přemístit z Heathrow na Gatwick.

Z USA můžete letět třeba s American Airlines, a to z Miami. Z kanadského Toronta potom létá Air Canada. S těmito společnostmi můžete letět také z Londýna s mezipřistáním v Miami, resp. v Totontu, ale letenka už bude samozřejmě o něco dražší než v případě přímého letu s Virgin Atlantic. Variant, s kým letět, se nabízí nicméně vždy více. Je potřeba sledovat aktuální nabídku a využít také možností sezónních slev charterů a nízkonákladových dopravců.

Jedinečná dovolená v karibském ráji. Nabídka zájezdů do exotiky zde.

Po příjezdu na Grenadu

Dovolená na Grenadě

Už v úvodu jsme vás navnadili na nejkrásnější město Karibiku, proto byste také právě zde měli zahájit svou dovolenou. Je to taková malebná vstupní brána na Grenadu a lepší uvítání si nelze přát. Hlavní město Saint George’s je ostatně kousek od letiště. Místní přístav Carenage ve tvaru jezdecké boty obepínají krásné koloniální domky, ve kterých najdete obchody i kavárny. Nad nimi stoupají do stráně úzké uličky, které v dáli ukončují až pahorky Grenady. Město takto shlíží ze svahu na přístav, kde kotví jak velké výletní lodě, tak v kontrastu s nimi barevné dřevěné loďky ze sousedního Carriacou.

Pokud chcete mít dva různé nádherné výhledy na přístav a jeho okolí, musíte se vypravit na dvojici pevností, z nichž každá je na jedné straně města. Jsou to Fort George a Fort Frederick. V dobách minulých městu zajišťovaly potřebnou ochranu.

Zmínili jsme ostrov Carriacou, kam se určitě vypravte za šnorchlováním nebo potápěním a nádhernými plážemi, kde můžete být opravdu sami. Doporučujeme vám vyrazit na jachtě, kterou si můžete vypůjčit, pokud však neumíte řídit loď, dá se zde vypravit také v rámci výletů na katamaránu, případně se lze na ostrov dostat letecky.

Pokud vyhledáváte nádherné pláže, nabídne je i samotná Grenada. Nejpopulárnější pláží je Grand Anse Beach, která je nedaleko hlavního města. Pláž rovné tři kilometry dlouhá je vlastně hlavní turistickou oblastí ostrova s luxusními resorty i penziony. Počítejte zde tedy s vyšší koncentrací lidí. Další pěknou pláží je True Blue nebo doporučíme navštívit také pláže v zátoce Rouge Bay.

Chcete-li vidět místní kuriozitu, určitě nemůžete minout Molinere Underwater Sculpture Park. Je to v podstatě podvodní muzeum soch. Je jich zde rovných 65, jsou v životní velikosti a je to dílo britského umělce. Jason deCaires Taylor je nechal umístit do hloubky 25 metrů, a tak jsou atrakcí hlavně pro potápěče.

Při své dovolené nesmíte opomenout kráterová jezera Grand Étang, které najdete ve stejnojmenném národním parku, největší atrakci Grenadin. Je to túra nádherným živoucím pralesem, kde můžete spatřit rovněž kočkodany. Centrální část i sever ostrova, prakticky celé území parku, tvoří deštný les, a tak je zde k vidění hned několik vodopádů. Uchvátí vás především trojice vodopádů Concord, Au Coin a Fontainbleu. První je dostupný velmi snadno po silnici. Na další dva vodopády už musíte stezkou deštným lesem. Rozmanitou faunu, jako různé exotické ptáky, vačice, pásovce a další najdete na nejkrásnější stezce v parku, kterou je ta k vodopádům Seven Sister Falls.

Doprava na Grenadě

Z hlediska hromadné dopravy očekávejte klasické minivany pro 9 osob bez pevného jízdního řádu. Cenu za dopravu je proto potřeba si dopředu domluvit s řidičem. Minivany jezdí jak na Grenadě, tak na sousedním Carriacou, tedy na jednom z větších ostrůvků Grenadin patřících ke Grenadě. Vzhledem k velikosti ostrova je však logické, že je tady potkáte mnohem méně.

Pokud se budete chtít přemístit mezi Grenadou a Carriacou, můžete tak učinit rychlostními katamarány, které se plaví také na okolní ostrůvky Grenadin a vozí sem turisty na projížďky. Mezi oběma zmíněnými ostrovy se lze dopravovat také letecky, přičemž spoje létají několikrát denně.

K objevování okolních ostrůvků Grenadin a možnostem zde svobodně šnorchlovat nebo se potápět, je ovšem ideální půjčení jachty. Grenadiny jsou ostatně vyhlášeným rájem jachtařů. Zdejší korálové ostrovy ostatně nejsou ani jinak dostupné. Pokud se rozhodnete vypůjčit si jachtu, můžete využívat četná přírodní kotviště. Využití Maríny vás pak bude stát 60 USD za den kotvení.

Rozhodnete-li se na ostrově pro zapůjčení automobilu, připravte se na to, že se zde jezdí vlevo, a také na nutnost vyřídit si místní dočasné řidičské oprávnění, za které zaplatíte 11 USD nebo 30 EC$. Vystaví vám jej na základě vašeho evropského řidičského průkazu nebo mezinárodního řidičáku. Získat jej můžete na dopravním oddělení policie nebo přímo prostřednictvím autopůjčovny. Autopůjčovna na letišti nabízí slušné ceny, je zde také několik dalších, ale počítejte s tím, že se zajišťuje kauce, a to formou blokace prostředků na platební kartě. Mějte proto dostatek peněz na účtu a dostatečné limity na kartě.