Zažijte přistání nad hlavami turistů na Svatém Martinu

Mezinárodní letiště princezny Juliany na karibském ostrově Svatý Martin patří mezi nejzajímavější letiště na světě. Leží na jižním pobřeží ostrova a je známé především díky extrémně nízkým přiblížení letadel nad pláž Maho, která se nachází hned vedle přistávací dráhy.

Ostrov Svatý Martin

Letiště na Svatém Martinu bylo postaveno během druhé světové války a sloužilo jako vojenská základna. Po skončení války bylo letiště přestavěno na civilní letiště a dnes patří k nejrušnějším letištím na Karibiku.

Přestože letiště princezny Juliany má standardní délku přistávací dráhy, přistávající letadla jsou nucena provést nízký let přímo nad pláží Maho, což z přistávacího manévru dělá prvotřídní turistickou atrakci a letiště se tím řadí k těm nejzajímavějším na světě.

Tento nízký let nad pláží Maho ale není pro piloty vůbec jednoduchý. Vzhledem k blízkosti pláže a dalších budov musí být piloti velmi opatrní a přesní. Letadla také mohou být ovlivněna silnými větry, které jsou na ostrově velmi časté.

Letiště na Svatém Martinu je populární nejen kvůli nízkým letům nad pláží Maho, ale také kvůli množství exotických destinací, které jsou odtud dostupné. Turisté se mohou vydat například na nedaleký ostrov Saba, nebo na sousední ostrovy Anguilla a Svatý Bartoloměj.

Nicméně nízké přiblížení letadel nad pláží Maho také představuje určité nebezpečí. V minulosti se staly případy, kdy byli turisté byli zraněni. Ať už odfouknuti silným větrem, tak zasaženi poletujícím předmětem.