Anguilla

Když se vylodíte v přístavu Blowing Point, který je jednou z běžných vstupních bran na Anguillu, uvítá vás zde nápis „Tranquility Wrapped in Blue“, což si můžeme volně přeložit jako klid a modré moře Karibiku. A skutečně, klid a pohoda, to je to, co tento ostrov svým návštěvníkům přináší především. Nechcete zažít klid a pohodu i vy?

Jistě jste již mnohokrát uvažovali o exotické dovolené a mnozí z vás už mají pravděpodobně nejednu takovou dovolenou za sebou. Karibik je klasika exotiky a nabízí známé i méně známé destinace. Ty nejvíce vyhledávané turisty jsou tady pro ty z vás, kteří ruch a přítomnost lidí vyhledávají, což nabídne třeba vedlejší ostrov Svatý Martin, pokud však oceníte spíše klidné prostředí a nedotčenou přírodu, zkuste vyrazit na ostrov Anguilla. Ten je doslova pozemským rájem.

Právě pro svou panenskou čistotu je velmi vyhledávanou destinací mezi milovníky přírody a klidu. Turismus je sice i zde významným zdrojem příjmů, ale zdaleka se nejedná o tak masově navštěvovanou lokalitu, aby se to podepsalo na zdejším prostředí. Je to zásluhou zejména toho, že místní úřady se rozhodly turismus rozvíjet s rozumem. Proto tady nejsou megalomansky rozsáhlé hotelové paláce a kasina. Budovy zde například nesmějí být vyšší, než jsou vrcholky palem. No řekněte sami, není to sympatické?

Hotelové komplexy zde samozřejmě jsou, a to luxusní, ostatně zde často míří náročná klientela, ale jde hlavně o architektonické skvosty souznící s přírodou. Takhle přesně si mnozí představujeme Karibik v našich myšlenkách v jeho nejryzejší podobě. Krásné pláže, průzračné moře, klid a krajina téměř kýčovitě přenádherná.

Anguilla získala své jméno od španělských objevitelů, a to podle svého podlouhlého tvaru. Ve španělštině to znamená „úhoř“. Je součástí souostroví Malé Antily v závětrné části Karibiku. Patří mezi jedno ze zámořských území Velké Británie, jakožto bývalé koloniální mocnosti. Pouhých několik kilometrů na jih najdete známý ostrov Svatý Martin, přes který mnoho turistů na Anguillu přijíždí, a nějakých 200 kilometrů daleko jsou Panenské ostrovy, další z britských bývalých koloniálních území. Anguilla je v podstatě nevelká „placka“ a nejvyšší „kopec“ zde má 65 metrů. Přesto nese jméno, a sice Crocus Hill. Hlavní a jediné město je The Valley.

V současnosti už také mnoho Čechů objevuje Karibik jako ideální destinaci pro zimní dovolenou. Ne každý je milovníkem zimy a rád uteče na nějaký ten týden někam, kde sníh v životě neviděli. Hlavní sezóna je na Anguille od prosince do poloviny dubna, takže na zimní dovolenou je přímo ideální. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že tou dobou zde budou opravdu hodně vyšroubované ceny. K tomu si připočtěte skutečnost, že Anguilla rozhodně není obecně žádná láce.

Dovolenou si ale nemůžeme kazit úvahami o cenách, dovolenou je potřeba si především užít. A můžete si být jisti, že pokud víte, za čím sem jedete, na Anguille si dovolenou bezezbytku užijete. Začít můžete šnorchlováním v průzračně čisté vodě, pokračovat můžete výlety do okolí nebo cestami za kulturou a skončit romantickou procházkou po místních téměř prázdných plážích s jemným bílým pískem při západu slunce. Případně si prostě můžete především užívat luxusu resortu, plážových barů a celkového klidu, které z tohoto místa vyzařuje.

Před cestou na Anguillu

Vstupní podmínky

Když vyrazíte na tento pozoruhodný karibský ostrov, tak z hlediska formalit nebudete potřebovat nic zvláštního. Důležité tak je mít především pas s platností aspoň 6 měsíců od vašeho předpokládaného data opuštění ostrova a vyžadují se obligátní povinnosti, které jsou běžné při mnoha jiných zahraničních cestách, jako je doložení dostatečných finančních prostředků a zpáteční letenku nebo lodní lístek či doklad o ubytování.

To je ovšem pouze oficiální informace, protože v praxi se s kontrolou pravděpodobně nesetkáte. Určitě nepočítejte třeba s tím, že by někdo kontroloval, kde reálně budete bydlet, ale pokud jste baťůžkáři nebo jste zde jen na skok ze Svatého Martina, vyhněte se rozhodně zmínkám o kempování, protože je v Karibiku celkově zakázáno.

Z České republiky nepotřebujeme v současnosti při cestě na Anguillu vízum, ale abyste se ujistili o aktuální situaci, je vhodné kontaktovat při cestě do tak daleké destinace přímo britský konzulát, který vám poskytne aktuální informace. Samotná Anguilla nemá v ČR vcelku pochopitelně ambasádu, stejně jako Česko ji nemá na Anguille. Britské zastoupení v České republice vám v tomto ohledu ale bude zajisté nápomocno a dodá veškeré požadované informace.

Měna a ceny

Anguilla se pro svůj klid stala vyhledávaným cílem také pro celebrity a obecně pro bohatou klientelu a bohužel se tomu uzpůsobily také ceny. Za vše si tady proto pořádně zaplatíte. Také proto mnoho turistů tento ostrov navštěvuje pouze v rámci jednodenního výletu ze sousedního Svatého Martina, jelikož sem jezdí trajekt. Musíte však počítat s tím, že budete hradit odjezdovou taxu.

Oficiální měnou je zde východokaribský dolar (XCD), ale v obchodech je běžné označení EC$, což vyslovujte prostě jako „EC dollar“. Normálně ale zaplatíte i americkými dolary, někde dokonce výhradně, a to třeba při nákupu lodního lístku. Americké dolary proto mějte rozhodně s sebou, to platí ostatně pro cestování kamkoliv, s těmi se neztratíte. Berou zde také eura, ale zaplatíte jimi většinou v nevýhodném kurzu 1:1 k americkému dolaru.

Pokud půjdete do místního bankomatu, tak si můžete zvolit, zda vyberete americké dolary nebo východokaribské dolary. Při nakupování východokaribským dolarem očekávejte podobně jako u eura, že zaplatíte v mnoha případech více. Proto se snažte preferovat USD, kdekoliv to půjde. Anguilla není příliš bohatý ani nijak zvlášť vyspělý ostrov, ale ceny tady opravdu lidové nejsou. Jak jsme zmiňovali již v úvodu, je to dáno zejména klientelou, u které se předpokládá, že si to zkrátka může dovolit. Nejvíce se šroubují ceny v období od Vánoc až po Silvestra.

V hlavním městě The Valley najdete obchody, které jsou podobné našim prodejnám se smíšeným zbožím. Mimo město jsou často obchody u benzínek. Jde o relativně skromné obchůdky, které jsou ale na druhou stranu velice často otevřené prakticky neustále, protože majitelé zde zpravidla také bydlí.

Pokud jde o ceny za ubytování, je to hodně o tom, jak zde cestujete. Zda jste běžný turista nebo spíše baťůžkář. Klasická klientela Anguilly nejspíše zvolí ubytování v rámci hotelového rezortu, které jsou zde menší, spíše rodinného typu, zato hodně luxusní. Mnoho hotelů si hýčká stálou klientelu. Zde počítejte s vysokými cenami. Pokud ale chcete bydlet relativně levněji, a přesto v hotelu, tak se nabízejí tzv. guest hotely nebo guest housy, ale je jich poměrně málo. Cena za noc na osobu se tady pohybuje okolo 40 USD.

Zdraví a bezpečnost

Může to na první pohled působit lehce komicky, ale na Anguille, jako na spoustě jiných karibských ostrovů, vám hrozí asi největší nebezpečí od Manchineel Tree, což je místní strom, který roste v pobřežních oblastech. Jeho kořeny zabraňují erozi, takže je z pohledu prostředí důležitý, ale všechny jeho části jsou velice jedovaté. Na první pohled vypadá neškodně, plody má podobné vlašským ořechům, ale je dobré se mu obloukem vyhnout. Už kontakt s pokožkou vám může způsobit prudké alergické reakce a vodnaté puchýře. Natož pak třeba pozření plodu, které může být smrtelné.

Karibské ostrovy vás mohou počastovat horečkou dengue, kterou přenášejí místní komáři. Proto doporučujeme přibalit si s sebou repelent. Není zde žádné povinné očkování, doporučení je ale na žloutenku A, příp. A+B a břišní tyfus. Tady opět hodně záleží, do jaké míry chcete být hlavně v prostředí resortu a jak moc naopak chcete poznávat okolí, místní život a lidi. Existuje pouze povinnost očkování proti žluté zimnici, ale to by pro vás platilo pouze v případě, že na ostrov budete přijíždět z oblasti, kde se vyskytuje.

Z pohledu našich zhýčkaných evropských žaludků, může být problematická strava. To platí hlavně o způsobu její přípravy, resp. hygienických podmínkách, v jakých se připravuje. Proto si dávejte pozor na pouliční prodej. I když něco může lákat, za střevní potíže to nejspíše nestojí.

Pijte také pouze balenou vodu a vyhýbejte se třeba ledu v nápojích. Ani v restauraci si nemůžete být jisti, jaká voda na něj byla použita. Kohoutková voda by sice měla být po převaření bezpečná, ale opět to za ten risk nestojí.
Plánujete-li na ostrově šnorchlování, což předpokládáme, tak pozor samozřejmě na to, že nebezpečí číhá i v moři. A teď nemáme zrovna na mysli žraloky, ale spíše to nebezpečí skryté, které je daleko reálnější.

O mořského ježka si přivodíte zranění ani nevíte jak, stejně jako o ostré korály. Zde se často setkáte s tím, že vylučují různé látky, které pak v lepším případě způsobí dlouhodobé zarudnutí pokožky a svědění. Samozřejmě můžete se nepříjemně popálit také třeba o medúzy.

Míra kriminality na ostrově je nízká, je však dobré dodržovat klasická doporučení. Tedy nenosit u sebe zbytečně velkou hotovost a mít oddělené cestovní doklady od peněz. Také nenechávat věci jen tak na pláži nebo v autě. Pokud se budete chovat rozumně, žádné zásadní nebezpečí vám z pohledu kriminality na Anguille nehrozí.

Jídlo a pití

Na Anguille koupíte jídlo v místních obchůdcích běžně, i když je sortiment omezený. Cestujete-li na vlastní pěst a nestravujete se běžně v hotelu, tak pro nás jsou zde přijatelné banány, ryby a pokud máte nouzi a hledáte něco narychlo, určitě nepohrdnete ani konzervou z dovozu, zpravidla z Nizozemska. Hodně je k vidění grilování kuřat přímo na ulici místními obyvateli, je to asi nejlevnější způsob stravování. Samozřejmě ale každý si musí uvědomovat rizika spojená s konzumací takových jídel. Pokud jste více turisté než dobrodruzi, doporučujeme využít hlavně hotelové stravy, kde máte jistotu, že vám z ní nic nebude.

Vzhledem k tropickému klimatu nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin. Paradoxně se v obchodech více než s balenou vodou setkáte s různými sladkými nápoji. Ty jsou u místních totiž velice oblíbené a pijí je prakticky výhradně, a to zejména proto, že v horkém podnebí toho běžně sníte spíše méně. Je tedy potřeba doplňovat energii z cukrů. Lokální slazené nápoje jsou však často až neuvěřitelně sladké a nejspíše jim nepřijdete na chuť. Pro nás se tak hodí spíše klasická Cola nebo Pepsi, které koupíte bez problémů. Kromě sladkých nápojů místní také běžně pijí pivo.

Počasí na Anguille

Na Anguille se připravte na tropické klimatické podmínky. Celoroční průměrná teplota je okolo 27 stupňů. Ochlazují to tady větry z východu. Všudypřítomné moře, vzhledem k malé rozloze ostrova, nabídne často příjemný vánek. V období mezi červencem a říjnem je také pravděpodobnost výskytu tropických bouří a hurikánů, ale to je daleko mimo hlavní turistickou sezónu. Přes tropické klima je zde k Evropanovi o něco milejší než na ostrovech jižního Karibiku.

Přesto všechno se připravte v sezóně na teploty přes 30 stupňů a všudypřítomnou vlhkost, který vám zajistí vysokou spotřebu triček. Je to asi jediné oblečení, kterého je dobré mít více kusů, protože jej prostě za den propotíte. Jinak vám stačí krátké kalhoty, nějaké žabky či jiné pantofle nebo sandále. A pochopitelně plavky. Je vám samozřejmě k ničemu teplé oblečení, vysoké teploty se drží také v noci. V hlavní turistickou sezónu je však vlhkost přece jen o něco nižší. Když přijde déšť, tak je prudký, ale krátký a v hlavní sezónu je to neobvyklý jev.

Jak cestovat na Anguillu

Od ostrova Svatý Martin dělí Anguillu jen několik kilometrů, proto zde několikrát denně vyplouvá trajekt, který propojuje oba ostrovy. Je to také nejobvyklejší cesta, jak se na Anguillu dostat. Mezinárodní letiště na Svatém Martinu denně přijímá mnoho letadel z Evropy, a tak vlastně vyživuje i místní turistický ruch. Cestovat můžete třeba se společnostmi:

  • Air France
  • KLM
  • American Airlines

V prvních dvou případech vás čeká přestup v Paříži, resp. v Amsterodamu a je to asi nejsnadnější způsob, jak se dostat na ostrovy letecky. V sezóně se navíc dají vychytat levnější letenky, protože společnosti nabízejí řadu Akcí. Můžete letět také s American Airlines, ale připravte se na dva přestupy, jeden je v Evropě a druhý pak v USA.

Když jste si vybrali svou leteckou společnost, tak na Svatém Martinu přistáváte na letišti princezny Juliany. Nadšencům do letecké dopravy je dobře známé tím, že před runwayí je slavná pláž, kde letadla prakticky přistávají turistům nad hlavami a je to také pro některé zdroj adrenalinového zážitku. Letiště je v jihozápadní části ostrova a můžete odsud cestovat autobusem do Marigotu. V zásadě jsou dvě trasy, jedna přes západní pobřeží ostrova, která by měla být rychlejší, druhá pak vnitrozemím, kde čekejte aspoň jeden přestup. Plaťte americkými dolary, vyplatí se vám to, protože i když zaplatíte i eurem, tak se počítá vůči dolaru 1:1.

A proč do Marigotu? Protože právě zde najdete přístav, odkud jezdí zmíněný trajekt na Anguillu do přístavu Blowing Point. Loď jezdí pravidelně každou půlhodinu od sedmé hodiny ranní, do sedmé večerní. Před nástupem v přístavu zaplatíte taxu a až na lodi vás pak zkasírují ještě o lístek.

Jakmile se vylodíte na Anguille, tak můžete využít buď taxík, nebo doporučujeme domluvit se s někým z místních už na trajektu. Někteří se totiž prostě trajektem vracejí domů, a tak vás mohou přibrat s sebou. Samozřejmě díky tomu ušetříte nějaké ty peníze.

Pokud je pro vás prioritou pohodlí a ne cena, tak se dá na Anguillu cestovat i letecky na malé ostrovní letiště Wallblake Airport. Ze Svatého Martinu zde létá Winair.

Po příjezdu na Anguillu

Dovolená na Anguille

Pokud už jedete do Karibiku, jste zde kvůli plážím, průzračně čisté vodě a kýčovitým scenériím se západy slunce. Určitě sem jedete i pro jiné zážitky, ale toto k tomu prostě patří vždy. Proto nemůžete minout pláž Shoal Bay East, která je jednou z nejvyhlášenějších na Anguille. Když se totiž podíváte na žebříčky nejlepších karibských pláží, rozhodně zde najdete i právě tuto pláž. Bez vlastního auta se sem dostanete jedině taxíkem, tedy zpravidla multivanem. Čekají vás zde tyrkysově modré vody moře a pokud by vám chyběl kousek civilizace, tak i ten tady najdete. Je zde totiž plážový bar a k dispozici je i masážní stolek. Fronty a zástupy lidí ale nečekejte. A to je na tom to nejlepší. Platí to vlastně pro jakoukoliv pláž na tomto ostrově.

Při šnorchlování v průzračné vodě zde lze narazit také na karety. Pokud je toto místo právě tím, kde se s nimi setkáte poprvé, tak vám můžeme garantovat, že se jedná o zcela mimořádný zážitek. Kareta je stvoření, které vám neuteče, ale když už na ni narazíte, zbytečně se na ni nesápejte, je to přece jen tvor žijící v divoké přírodě. Šnorchlování je oblíbené u okolních menších ostrůvků, jako třeba Prickly Pear Cays.

Hlavním městem Anguilly je The Vallley, kde narazíte na některé místní zajímavosti. Tou je třeba nejstarší plantážní dům Wallblake House z roku 1787. V hlavním městě jsou ale i další zajímavé pamětihodnosti, mezi které lze zařadit i kostel Svatého Gerarda, který svým zajímavě řešeným průčelím osloví nejednoho milovníka architektury.

Kromě toho, že můžete navštívit také další pláže, které se nacházejí na tomto ostrově, tak nezapomenutelným zážitkem je zajisté rovněž delfinárium v Meads Bay. Potápěče mohou lákat mořské parky, kterých v okolí ostrova najdete rovnou šest. Objevíte v nich bohatý vodní svět i lodní vraky. Pokud hledáte trochu té turistiky, tak jsou tady místní jeskyně či solné rybníky Sandy Ground. V lokalitě Big Spring najdete také skalní nástěnné malby.

Hotelové rezorty zde nabízejí mnoho možností, jak trávit volný čas sportovní aktivitou. Proto si můžete běžně zahrát tenis nebo využít služeb fitness centra. Milovníky golfu může zajímat informace, že je zde relativně nové golfové hřiště Temenos. Na plážích je mnoho možností k provozu vodních i plážových sportů.

Pokud hledáte noční život, hledejte jej také hlavně v hotelových rezortech, případně v nočních klubech jako je The Pumphouse, Ripples, Road Well Café či Johnno’s (vše v Sandy Ground) nebo Red Dragon Dance Club v South Hill, případně Dune Preserve v Rendezvous Bay. Noční život v ulicích jako takových však příliš divoký není, a to ani v hlavním městě. Anguilla je zkrátka především klidné místo a pro milovníky nočního života jsou v Karibiku atraktivnější lokality.

Přesto také na Anguille můžete navštívit i některé festivaly. Takže pokud hledáte trochu té kultury, můžete mimo hlavní sezónu na přelomu července a srpna navštívit karneval s přehlídkou tance a hudby Anguilla Summer Festival. Také doporučíme březnový hudební festival Moonsplash, který se koná v již zmíněném klubu Dune Preserve a bude se na něm hrát reggae. Pro změnu na listopadovém festivalu Tranquility Jazz Festival, už dle názvu, uslyšíte jazzovou hudbu. Pro milovníky vodních sportů upozorníme na květnový Anguilla Yacht Regatta, kde se můžete těšit na závody plachetnic.

Doprava na Anguille

Protože Anguilla je poměrně malý ostrůvek, tak zde v celku pochopitelně nenajdete hromadnou dopravu. Jedinou možností přesunu tak je taxi nebo potom můžete využít půjčovnu automobilů či jízdních kol. Půjčovny aut jsou zde ovšem hodně drahé, zato kolo půjčíte již za nějakých 10 USD na den.

Na Anguille je také místní letiště Wallblake Airport, ale jedná se opravdu o malé letiště, které slouží zejména k dopravě mezi okolními ostrovy. Kromě cest lodí jsou taková malá letiště běžnou dopravou mezi mnohými ostrovy v Karibiku a využívají je běžně zejména místní obyvatelé, tak jako my v Česku běžně využíváme autobus. Ono, pokud zde bydlíte, moc jiných možností ani nemáte. Působí zde řada lokálních dopravců:

  • LIAT
  • American Eagle
  • Winair
  • Anguilla Air Services
  • Trans Anguilla Airways

Letecká společnost LIAT létá z Antiguy a z Amerických Panenských ostrovů, konkrétně z ostrova St. Thomas. American Eagle je dceřinou společností American Airlines a létají zde také z Amerických Panenských ostrovů. Winair jste možná už využili, pokud jste na ostrov dorazili letecky, protože létají ze Svatého Martina. Pokud jde o společnosti Anguilla Air Services a Trans Anguilla Airways, tak ty zde provozují zejména chartery a vyhlídkové lety, mají ale také pár pravidelných linek.

Připravte se na to, že zde na každém rohu budete platit nějakou formu taxy, na což v průběhu pobytu rychle přijdete. Je tomu tak v Karibiku obecně a platí to tedy i při cestování mezi ostrovy. Když opouštíte Anguillu letecky, tak si přichystejte nějakých 20 USD.

Pokud nechcete využít žádnou formu dopravy, po ostrově se bez problémů můžete procházet pěšky. Ostatně nekonečné pláže k tomu doslova vyzývají. Anguilla je asi 12 kilometrů dlouhá a na šířku má zpravidla pouze okolo 2 kilometrů.