Svatý Martin

Česky mu řekneme Svatý Martin, ale jinak je též dobře znám jako Saint-Martin (zkráceně St. Martin) a Sint Maarten. První pojmenování je pro francouzskou část, druhé pak pro tu nizozemskou. Ano, o tento ostrov se dělí dvě země, dvě bývalé koloniální mocnosti, Francie a Holandsko. Jde o velmi známý a hojně navštěvovaný karibský ostrov, i kdybyste si nedokázali vzpomenout na jediný ostrov v Karibiku, tak o ostrově Svatého Martina slyšel každý.

Mnoho turistů volí cestu na ostrov Svatého Martina v zimním období, je to vlastně takový vítaný exodus před zimou v Evropě nebo v USA. Ostatně kombinuje neodolatelná lákadla, kterými jsou francouzská gastronomie, holandský gin a karibské pláže. Už máte sbaleno?

Vyrazíte-li na ostrov Svatý Martin, připravte se na to, že cestujete do oblasti turistického ruchu, možná i přímo do jeho centra v rámci Karibiku. Podobně je na tom třeba ostrov Aruba. Platí to zejména pro nizozemskou část ostrova Svatý Martin, kde roste jeden hotelový komplex za druhým a stejně tak kasina a další paláce moderní zábavy. V záplavě monstrózních staveb se začíná trochu utápět původní panenská krása ostrova. Na druhou stranu záleží, co v Karibiku vyhledáváte. Pokud je to třeba bohatý noční život, tak vám nizozemská část ostrova přiroste k srdci.

Nizozemská i francouzská část ale nabízejí vždy perfektní pláže, ve francouzské části čeká vaše chuťové pohárky poznávací jízda po vyhlášené francouzské gastronomii. Je zde nepřeberné množství restaurací. Na své si přijdou i milovníci módy, protože je zde také celá řada butiků.

Svatý Martin patří k severním závětrným ostrovům Malých Antil. Geograficky je asi 250 kilometrů od Portorika, poblíž jsou ostrovy Anguilla a Svatý Bartoloměj. Roku 1493 si jeho objev nepřipsal nikdo jiný než slavný mořeplavec Kryštov Kolumbus, a pojmenoval jej podle svatého Martina z Tours. Pro bohaté zásoby soli se ostrovu původně říkalo Soulinga, tedy „město soli“, a proto si na něj dělaly zálusk prakticky všechny někdejší koloniální mocnosti. I to je důvod, proč takto malý ostrov (pouhých 87 čtverečních kilometrů) skončil nakonec rozdělen na dvě části, Francouzskou a Nizozemskou. Jedná se o nejmenší ostrov na světě, který připadá dvěma zemím.

Obě části ostrova také poměrně nedávno změnily svůj vztah k mateřským zemím. Francouzská část byla do 22. února 2007 součástí francouzského zámořského departmentu Guadeloupe. Nyní má status zámořského společenství Francie. Nizozemská část zase byla součástí Nizozemských Antil, které zanikly 10. října 2010. Od té doby patří mezi konstituční země Nizozemského království (spolu se samotným Nizozemskem a ostrovy Aruba a Curaçao).

Na ostrov můžete vyrazit kdykoliv v průběhu roku, ale počítejte s možností výskytu hurikánů, a to zejména od srpna do října. V hlavní turistické sezóně zase čekejte vyšší ceny, ta je tady od půlky prosince do půlky dubna. Na Svatém Martinu se každopádně dá zažít jak luxusní, tak cenově dostupná dovolená, každému dle jeho možností. Záleží především na každém, co vyhledává, a jak přistoupí k výběru ubytování, stravování, jaké si zvolí období i dopravu.

Jedinečná dovolená v Karibiku. Nabídka zajímavých zájezdů na Svatý Martin zde.

Před cestou na Svatý Martin

Vstupní podmínky

Před příletem na Svatý Martin není potřeba splnit nic zvláštního. Ani francouzská ani nizozemská část nevyžaduje od českých občanů vízum. Pokud tedy neplánujete zůstat déle než 90 dní, což je asi nepravděpodobné. Budete tedy potřebovat pouze pas, který platí ještě aspoň půl roku od data vašeho odjezdu z ostrova. Samotné letiště se nachází v nizozemské části ostrova.

Měna a ceny

Placení na ostrově není jednotné, aspoň tedy na papíře, protože jak francouzská, tak holandská část používají jinou měnu. Francouzská část platí oficiálně eurem, tedy stejně jako ve Francii, potažmo v Evropské unii. Holandská část ostrova ale oficiálně používá nizozemsko-antilský gulden. V současnosti se touto měnou platí už jen na Curaçau.

Byla to původně oficiální měna již neexistujících Nizozemských Antil, většina bývalých ostrovních států z tohoto uskupení však po jeho zániku z praktických důvodů postupně přešla na americký dolar. Karibské ostrovy jsou totiž většinou značně závislé na turistickém ruchu a blízkost Spojených států nahrává velkému přílivu turistů právě odtud. V kontrastu s tím je tak trochu s podivem, že francouzská část Svatého Martina používá oficiálně euro.

Teorie a praxe jsou ale často rozdílné a nejinak je tomu i zde. V praxi vše funguje tak, že samozřejmě všude zaplatíte jak eurem, tak americkým dolarem. Gulden se už používá minimálně. Doporučení je používat dolar, protože jako i jinde na světě je často obchodníky oblíbené uplatňovat kurz 1:1. Všude dnes také zcela běžně zaplatíte platební kartou, ať už jde o supermarkety a většinu restaurací nebo autopůjčovny či čerpací stanice. Narazit můžete pouze v menších obchodech, takže nic neobvyklého od situace třeba u nás. Pokud byste si potřebovali vybrat hotovost, tak bankomaty spolehlivě najdete v hlavních městech obou částí, tedy v Marigotu a Philipsburgu a pochopitelně také na letišti. Na těchto místech najdete také směnárny, nepočítejte ale s tím, že vám zde smění české koruny.

Ceny na ostrově se samozřejmě liší dle turistické lokality. Atraktivní oblasti, které přitahují davy turistů, mají samozřejmě odpovídajícím způsobem osolené ceny. Je to případ třeba Maho Beach, tedy známé pláže, přes kterou dosedají letadla na místní letiště. Obecně lze říci, že hotel seženete od 100 USD za noc, přičemž v restauraci dáte za hlavní chod kolem 20 USD. Za luxus si samozřejmě připlatíte i násobky. Pokud naopak nepohrdnete fastfoodem, tak za Big Mac dáte i do 8 USD.

Zdraví a bezpečnost

Pro vstup do země z České republiky nepotřebujete žádné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy na ostrov přijíždíte z oblastí výskytu žluté zimnice. Některé cestovní kanceláře vám mohou doporučit proočkovat na žloutenku typu A a B, ale je to vždy na zvážení každého cestovatele, zda bude třeba podstupovat nějaká zvýšená rizika spojená s horší hygienou. Tím máme na mysli zejména stravu připravovanou za nejistých hygienických podmínek apod. Při stravování v hotelích a restauracích byste neměli mít v tomto ohledu žádné problémy.

Z pohledu klasické kriminality neplatí nic jiného než kdekoliv v Česku. Zkrátka si dávejte pozor na své věci a cennosti a dodržujte základní pravidla, jak zajistit bezpečnost svou a svých věcí. Nic zvláštního vám zde nehrozí. Nicméně se můžete dočíst od některých cestovatelů různé tipy, u kterých je otázkou, nakolik mají nějaký význam. Například je údajně dobré nepůjčovat si automobil na holandské straně ostrova, kde u aut z půjčovny začíná registrační značka vždy písmenem R, je tedy snadno rozpoznatelné, že jde o auto turisty.

Jídlo a pití

Francouzská gastronomie má ve světě své jméno, a proto je na Svatém Martinu také bezpočet restauračních zařízení, které dokáží uspokojit mlsné jazýčky i těch nejnáročnějších gurmánů. I zde si tak pochutnáte na francouzských specialitách, jako jsou šneci, lanýži nebo žabí stehýnka. Navštivte určitě městečko Grand Case, kde jsou na místní speciality nejlepší podniky.

Pokud chcete nasát trochu té lokální atmosféry, podívejte se na známý trh pod širým nebem v Marigotu, který se zde koná denně a na výběr máte ovoce, zeleninu, koření, maso či ryby. Pokud tedy máte kde během dovolené vařit, máte vyhráno a je to bezpochyby zajímavé místo, kam zavítat pro čerstvé suroviny. Nezapomeňte zde ochutnat místní nápoj Mauby, který je ochucený kůrou a má chuť podobnou kořeněnému pivu.

Počasí na Svatém Martinu

Celoročně se na ostrově připravte na teploty okolo 29 stupňů, což platí pro hlavní turistickou sezónu, která se klasicky orientuje hlavně na zimu a začátek jara. Zhruba je to období od poloviny prosince do poloviny dubna. V letních měsících pak průměrné teploty stoupají i na 31 stupňů, případně více. Teplota vody v hlavní sezónu je tady okolo 26 stupňů, v letních měsících stoupá na hodnoty o nějaký ten stupínek až dva vyšší.

Od července do prosince hrozí nebezpečí hurikánů, ale to pochopitelně neznamená, že je to pravidlem. Nejrizikovější je to z tohoto pohledu nicméně od srpna do října. V této době je také období dešťů, ale na ostrově toho za rok moc nenaprší, takže se není potřeba z toho důvodu obávat vyrazit zde i mimo hlavní sezónu.

Po celý rok vane na ostrově osvěžující vánek, který zejména v těch nejteplejších dnech přijde vhod a snižuje pocitovou teplotu. Vítr také snižuje vlhkost v této jinak tropické oblasti. I díky tomu zde není klima natolik ryze tropického charakteru, jako na některých jiných jižnějších ostrovech Karibiku.

Jak cestovat na Svatý Martin

Svatý Martin je turistickým centrem, a jako na mnohé jiné oblasti Karibiku, také zde připlouvají k ostrovu obrovské výletní lodě. Je to jedna z možností, jak se na ostrov podívat. Samozřejmě, pokud neplánujete tento typ dovolené a chcete se pouze dostat na ostrov, tak je pochopitelně jedinou cestou letecká doprava. V nizozemské části ostrova je mezinárodní letiště princezny Juliany, přičemž zde létá mnoho přímých linek z Evropy. Letět tak můžete třeba s těmito společnostmi:

  • KLM
  • TUI Netherlands
  • Air France
  • Corsair

Nejčastěji létá na Svatý Martin KLM na pravidelných linkách z Amsterodamu. Pokud však chcete letět levněji, můžete zkusit charterovou společnost TUI Netherlands. Z pařížského letiště Charlese de Gaulla létá Air France a i z Paříže můžete zkusit nízkonákladovou společnost, kterou je v tomto případě Corsair. Ta létá na Svatého Martina z letiště Orly.

Doporučujeme se podívat také na spoje z Německa, které mohou být pro mnohé z vás zajímavější alternativou. Dostat se na Svatý Martin lze samozřejmě také z USA odkud létá hned několik velkých dopravců i mnohé nízkonákladové společnosti.

Dovolená v karibském ráji. Nabídka výhodných zájezdů do exotiky zde.

Po příjezdu na Svatý Martin

Dovolená na Svatém Martinu, francouzská část

Ať už míříte do Karibiku za panenskou přírodou nebo spíše za luxusem, asi nikdo si nenechá ujít překrásné pláže a tyrkysově zbarvené průzračné moře. V tomto ohledu lze na francouzské straně doporučit zátoku Happy Bay. Najdete ji na severozápadě ostrova a poskytuje i dostatek stínu, protože ji lemují úžasné vzrostlé palmy. Je to scenérie z pravého Karibiku, tak jak si jej všichni představujeme. Skvěle se zde také šnorchluje, je to možná jedno z nejlepších míst na ostrově k provozování této činnosti. Pláž je i přes svou krásu minimálně frekventovaná, protože je trochu složitější se k ní dostat, ale vězte, že to stojí za to. Čeká vás asi čtvrthodinová procházka pralesem ze zátoky Friar’s Bay, kde můžete cestou natrefit na leguány ve větvích stromů.

Pokud už hovoříme o šnorchlování, tak určitě je potřeba vzpomenout malý ostrov Ilet Pinel, který je pouze pár minut plavby lodí od břehu Svatého Martina. Opět vás zde čekají scenérie nádherných pláží a karibského moře, ale ten největší poklad najdete pod hladinou. A to hned u břehu na mělčině, proto je to ideální místo také pro šnorchlování. Do těchto končin často zavítají také místní obyvatelé, takže se nejedná jen o turistickou atrakci, a to už samo o sobě hovoří za vše.

Hledáte-li trochu té turistiky po ostrově, tak navštivte vrchol Pic Paradis, který je s výškou 424 metrů n.m. nejvýše položeným místem na celém ostrově. Ještě předtím, než dosáhnete vrcholku, tak jdete po turistické trase, která je plná divoké tropické přírody. Spatříte zde zajímavou faunu i flóru, takže oblast určitě stojí za návštěvu. Když pak konečně po procházce pralesem vystoupáte na vrchol Pic Paradis, čekají vás zase úžasné výhledy nejen na ostrov Svatý Martin, ale také na ostrovy v okolí.

Hlavním městem francouzské části Svatého Martina je překrásné město Marigot. Najdete jej na severu ostrova a jeho historie se datuje do 18. století. Jsme v podstatě ve Francii, takže na prvním místě by měla být romantika. Proto vám musíme doporučit krásnou promenádu, po které se můžete projít od přístavu podél pobřeží. Procházku si lze udělat také dobovou hlavní ulicí Rue de la Republique, která na vás dýchne atmosférou 19. století. Ulice je lemována několika klasickými budovami. Pro milovníky historie je zajímavostí bezesporu kamenný most Durat Bridge, na který se stojí za to podívat, stejně jako na Marigot Church, kostel z 19. století nebo Fort Louis, pevnost z 18. století. Dnes jsou z kamenné pevnosti už jen ruiny, ale je odsud nádherný výhled na celou zátoku s přístavem Marigot Bay a vedlejší blízký ostrov Anguilla.

Jelikož je Marigot hlavním městem, je zřejmé, že dnes je především turistickým cílem, ale také třeba sídlem budov vlády. Kromě místního trhu, kde nakoupíte nejen potraviny, ale najdete zde také stánky s řemeslníky prodávajícími místní výrobky, lze také objevovat i další možnosti nakupování v Marigotu. Nejlepší způsob je se prostě toulat se cestou dolů městem romantickými klikatými uličkami. V nádherně zrekonstruovaných domech dnes často najdete luxusní butiky věhlasných módních značek. Není to jen oblečení, ale také luxusní kosmetika či šperky. Jako nákupní cíl jsou tyto butiky velmi vyhledávané, protože zboží zde prodávané je osvobozené od daně. Není proto divu, že sem mnozí turisté jezdí cíleně výhradně za nákupy. Pokud si ale nelibujete v nákupu luxusu, navštivte West Indies Mall, který najdete přímo na vodě hned vedle přístavu. Nakoupíte zde třeba hezké suvenýry.

U břehů západního pobřeží stojí za pozornost také město Grand Case s příjemnou karibskou atmosférou. Zde se určitě vyplatí zajít se podívat nejen do centra, ale rovněž zejména na dlouhou písečnou pláž, která je lemována plážovými bary. Ve městě najdete řadu restaurací, kde si můžete pochutnat na místních specialitách.

Dovolená na Svatém Martinu, nizozemská část

Na nizozemské straně ostrova, kde se nachází také letiště, je určitě jednou ze světově nejznámějších lokalit Maho Beach. Hned za plotem za pláží je totiž ranvej, a tak je to ideální místo pro všechny obdivovatele letecké techniky, kteří si zde mohou prohlédnout letadla opravdu ze vzdálenosti několika málo desítek metrů. Jistě jste už někdy narazili na záběry letadel, kde to vypadá, že turistům přelétávají doslova pár metrů nad hlavami. Dnes je to v podstatě turistická atrakce a místní plážový bar nabízí také informace o příletech a odletech. Někteří hazardéři si zde zachycení za plot u ranveje nechávají na vlastní kůži pocítit sílu proudových motorů startujících letadel. Najdete zde důrazná varovaní o nebezpečnosti tohoto počínání, ale spousta lidí toho nedbá.

Za zmínku stojí kromě Maho Beach také další pláže. Jsou to zejména ty v Maho Bay, ale také v Mullet Bay a nabízejí skvělé možnosti pro rodiny s dětmi. Můžete se zde věnovat vodním sportům a mnoha dalším aktivitám, které si užijete s celou rodinou. Celkově je zde spoustu možností, jak si užít aktivní dovolenou, kdy se lze věnovat nejen potápění, vodnímu lyžování a plachtění, ale třeba také jízdě na koni. Golfisté ocení osmnáctijamkové golfové hřiště. Zahrát si golf právě v Karibiku, kdo by po tom netoužil?

Pokud vyrazíte na nizozemskou část ostrova, určitě se zde vyplatí vydat se zejména za zábavou. Hlavní město je tady Philipsburg, geograficky se nachází na jihu ostrova. To je proslulé svým nočním životem, najdete zde celou řadu podniků, barů či klubů, kde si to opravdu užijete, jak se patří. Cestou ze zábavy si můžete udělat také romantickou procházku po promenádě na pláži Great Bay Beach. Jinak také zde najdete obchody, stejně jako ve francouzské části, kde nakoupíte bez daně. Je tady ostatně velká obchodní čtvrť se sortimentem prakticky čehokoliv, co vás napadne. Město ale není jen zábava a nakupování, na své si tak přijdou i milovníci kultury či architektury. Anebo vlastně kombinace obojího. Jsou tady jak muzea, galerie, tak historické stavby. Zvláštní atmosféru mají místní barevné domy se záhony tulipánů. Ale to k Nizozemsku tak nějak patří, že ano.

Když zmiňujeme historii, tak kousek za městem najdete Fort Amsterdam. Jsou to ruiny pevnosti, jejíž stáří se datuje už do roku 1631. K prohlídce zde lákají zejména rozmístěné kanóny z 19. století. Od pevnosti je výhled na Philipsburg a kousek odtud můžete zavítat do ptačí rezervace, kde hnízdí mnoho druhů ptáků.

Doprava na Svatém Martinu

Jedním z nejdůležitějších aspektů každé dovolené jsou nepochybně možnosti dopravy v dané lokalitě. Pokud tedy nechceme sedět pouze na hotelu a toužíme i něco vidět. S dopravou je to na Svatém Martinu docela různorodé a možností je mnoho.

Přímo na letišti je možnost zapůjčení automobilu. Dobré je, že si vystačíte s evropským řidičským průkazem. Nemusí vás to stát ani mnoho, protože v půjčovně SIXT vás třeba zapůjčení vyjde na 25 – 30 USD. To je až o polovinu méně než na mnohých jiných karibských ostrovech. Pokud ovšem máte nad 25 let. Do tohoto věku jsou totiž přirážky k ceně, které nejsou nezanedbatelné. Počítejte také se zálohou po dobu zapůjčení vozu, která se obvykle řeší formou blokace finančních prostředků na kartě. V určitých oblastech na ostrově mohou vznikat dopravní zácpy, platí to samozřejmě zejména pro hlavní sezónu, a především pro hlavní město nizozemské části Philipsburg. Hustá doprava bývá také v okolí Maho Beach vedle letiště.

Mezi velmi levné způsoby dopravy na ostrově patří hromadná doprava. Cesta vás bude stát buď jeden nebo dva dolary. Není to nikdy více ani méně. Zkrátka buď pojedete přes celý ostrov za dva dolary, nebo pár set metrů za dolar. Pro srovnání, taxi napříč ostrovem by vás vyšlo na nějakých 25 USD. Autobusy staví kdekoliv na požádání či mávnutí.

Svatý Martin má přímé spojení trajektem na sousední ostrov Anguilla, který je vzdálen jen několik kilometrů. Vyplouvá z francouzské části z hlavního města Marigotu a míří do přístavu Blowing Point na Anguille. Můžete se na něj nalodit v průběhu dne každou půlhodinu. Zastávka na Anguille určitě stojí za to, protože ta je turisticky mnohem méně frekventovaná než Svatý Martin a poznáte tak zase trochu jinou tvář Karibiku.

Protože je Svatý Martin jedním z významných dopravních uzlů v rámci karibské oblasti, tak má dobré letecké spojení na mnohé další ostrovy v Karibiku. Počítejte s tím, že pokud poletíte na okolní ostrovy patřící do bývalých Nizozemských Antil, zaplatíte odletovou taxu asi 10 USD, v případě letů jinam je odletová taxa 30 USD.

Doporučujeme se určitě letecky podívat na ostrov Svatý Bartoloměj, který je po Anguille druhým nejbližším. V hlavním městě Gustavia můžete navštívit překrásný přístav pro jachty. Celý ostrov nabízí exkluzivní atmosféru všudypřítomného luxusu. Zažijete tedy zase trochu něco jiného než třeba na již zmíněné Anguille. Ne, že by Svatý Martin nenabízel luxusní lokality, ale tady je vše posazeno ještě o kousek výše.