Kubánská kuchyně nabízí mnoho delikates. Jakou z nich ochutnáte?

Míříte do Karibiku na dovolenou? Potom na vás čekají nejen příjemní lidé, žhnoucí slunce a nádherné pláže, ale také prvotřídní kuchyně, jež nadchne i ty nejnáročnější. Kubánské pokrmy samozřejmě nejsou výjimkou, a ať už vyzkoušíte křupavé chulentas, či syté congrí, jež spláchnete některým z lahodných karibských koktejlů, zaručeně vždy uspokojíte své chuťové buňky.

Pestrost, barvy a rozmanitost, přesně taková je pravá kubánská kuchyně, která nabízí mnoho specialit, jež by měl vyzkoušet každý, kdo do Karibiku zavítá. Pokud se domníváte, že ostrovní pokrmy budou plné různě upravených mořských plodů, jste na omylu. Ty si samozřejmě můžete dopřát také, avšak jídelníček je tvořen především vepřovým a kuřecím masem, ve velké oblibě mají Kubánci také maso hovězí.

Marinovaný steak na tisíce způsobů…

Pakliže míříte do Karibiku za pochoutkami, nezůstávejte v hotelu, kde narazíte pouze na mezinárodní, jednotvárnou stravu, ale raději zamiřte do místních paladeres, malých restaurací, kde na vás čeká skutečná kubánská kuchyně, přesně taková, jakou ji domorodci milují. A pokud patříte mezi milovníky masa na tisíce způsobů i vy, rozhodně se máte na co těšit.

Tradiční specialitou je grilované maso, jež se rozkrájí na malé plátky, a ochutí marinádou mojo, tvořenou směsí česneku, cibule, olivového oleje, a pepře. Typickými pochoutkami jsou třeba uzené kotlety zvané lomo ahumado, či chulentas neboli přírodní řízečky. To vše se podává většinou se směsí rýže s černými fazolemi, zvanou congrí. Další specialitou, jež může tradiční kubánská kuchyně nabídnout, jsou smažené zelené banány.

… i chutné koktejly s kapkou rumu

Zelenina, jako taková, sice není v tomto karibském ráji příliš populární, avšak můžete si vychutnat třeba tykev calabaza se sladkou omáčkou anebo nejrůznější saláty. Milujete-li polévky, měli byste vyzkoušet třeba tradiční fazolovou arroz congrí, jež zaručeně uspokojí vaše chuťové buňky. I když pizzu má většina z nás spjatou spíše s Itálií, určitě ochutnejte sýrovou pizza noc quessso se šunkou a rajčaty prodávanou v pouličních stáncích.

Úplně nejlepší je si chutě Kuby užít na místě. Stačí si vybrat některý ze zájezdů do tohoto ráje.

Kubánská kuchyně samozřejmě nabízí i mnoho lahodných dezertů, které stojí za to ochutnat. Dopřát si tak můžete například tamales, tedy kukuřičné kapsičky plněné masem, kandovanou papáju či fritovaný banán se zmrzlinou, která je mezi místními opravdu populární.  Za ochutnávku stojí i flan, vaječný krém z kokosových ořechů, či avokádo na tisíce způsobů.

Samozřejmostí je i tradiční kubánský drink, bez něhož by se pořádná karibská hostina neobešla, s lahodným rumem, který nesmí chybět na žádné exotické party. Ať už si tedy k pití dáte slavné mojito, oblíbený rum s kolou Cuba libre či nezvyklý Cubanitos, tedy rum s rajčatovou šťávou, či raději vyzkoušíte pravý kubánský doutník, zaručeně nebudete litovat.