Havana zaujme španělskými rytmy, ale také doutníky a rumem

Metropole, která má za sebou prakticky pět století existence a každoročně ji navštíví přes milion turistů. La Habana, jak také říkají místní, leží na severozápadní části ostrova, v nížinaté krajině při pobřeží. Hodně živé město, které nezapomíná ani na španělskou minulost, ale dokáže také nadchnout plážovými resorty. Art deco a neoklasicismus, stejně jako romantický starý maják nebo Muzeum revoluce. To vše v jednom je hlavní město Kuby, pojďme si je představit trochu blíže.

Havana auta

Velký přístav, ale také přehlídka automobilových veteránů

Pokud si chcete připomenout starobylou architekturu a koloniální minulost Kuby, pak je návštěva historického jádra Havany skutečně nasnadě. Stále je zde mnoho ze starého světa, spěch není tím hlavním rádcem a patronát nad centrem města převzala i UNESCO, což samozřejmě v dnešní době hodně znamená. Cestovní ruch, obchod i zábava na kvartetu hlavních náměstí, ale i promenádě Malecón, která vede k přístavu Habana Vieja. Secesní budovy v této části Havany sice nejsou v nejlepší kondici, ale nedá se nic dělat – karibské klima a oceán, co by kamenem dohodil, jsou hned dva mínusy.

Pokud máte rádi doutníky a tradiční lihoviny s přírodním aroma, jste v tomto městě rozhodně správně! Jde totiž o skutečný symbol Kuby, továrna Real Fabrica de Tabacos Partagás je nejen výrobnou doutníků, ale také doslova a do písmene muzeem – prohlédnout si tu můžete vybírání těch nejlepších tabákových listů i tradiční proces, při němž vznikají tyto perly Karibiku. Samostatné muzeum mají také lihoviny – Museo del Ron – kde se dozvíte víc o tom, jak se připravují ty opravdu nejelitnější rumy Karibiku. A pro milovníky nealko a sladkých věcí je tu muzeum věnované čokoládě, které je situováno v centru čtvrti Havana Vieja.

Milovníci nočního života by se měli podívat do čtvrti Vedado

Obchod a neutuchající atmosféra i během nočních hodin, to jsou dvě domény havanské čtvrti Vedado, kde najdete již zmíněnou továrnu na doutníky, ale také sídlo kubánské akademie věd. Havanu si zamilovali ještě před nástupem Fidela Castra američtí turisté a zájem neutuchá ani v dnešní době. Právě zde totiž trávil své chvíle odpočinku Ernest Hemingway, když psal svůj slavný román, Komu zvoní hrana. V roce 1960 sice Kubu opustil, ale dodnes tu zůstává jeho koloniální dům a další artefakty spojené s tvorbou velkého umělce. Velmi rád chodil třeba do baru La Floridita.

Pokud máte v oblibě historii, určitě si nenechte ujít návštěvu pevností El Morro a La Cabaňa. První jmenovaná je velmi podobná portorikánské pevnosti Castillo de San Felipe, byla postavena v šestnáctém století kvůli častým útokům pirátů, ale odolávala i britskému vpádu v roce 1762 a později si zahrála i v několika starších filmech nebo sloužila jako věznice. Nedaleko pevnosti je i dvacetimetrová socha Krista, která jasně poukazuje na španělskou minulost a katolickou víru, aktuální i dnes – vždyť patronem města je svatý Kryštof. Ještě víc z římskokatolického světa spatříte v katedrále de San Cristobal, postavenou v 18. století v duchu baroka, najdete ji opět v Havana Vieja.

Bezpečnost na jedničku a prezidentský palác s muzeem

Prezidentský palác, v němž je muzeum věnované revoluci, ale také pevnost ze šestnáctého století La Fuerza, která je snad nejstarší svého druhu na celém americkém kontinentu. Havana je velmi bezpečné město, oproti jiným letoviskům v oblasti má v tomto směru vynikající pověst. Vyrazte tedy nejen na místní pláže a ulice, ale také třeba do kabaretu Tropicana, který slibuje výlet plný originální zábavy. Památkou na americkou nadvládu v období před druhou světovou válkou je Capitolio, postavené přesně podle předlohy ve Washingtonu – na jehož bronzových dveřích je vypodobněná bohatá historie ostrova. A pozor, vedle něj je další továrna na doutníky, Partagás Barcelona vyrobí pět milionů doutníků ročně a znalci už jistě nejeden ochutnali. Tradice půl druhého století už něco znamená, ale vstupné vás jistě nepotěší, podle dostupných údajů činí hned deset amerických dolarů (a zhruba za tolik žijí na měsíc i někteří chudší obyvatelé Kuby).

V Karibiku je opravdu krásně a slunečno, pro Havanu to platí dvojnásob. Zvláště v první třetině roku toho opravdu moc nenaprší a teploty kolem dvacítky našince nemilujícího tropická vedra jistě hodně potěší. Během léta se už dostane teploměr klidně i lehce nad třicet, ale na druhou stranu, měsíčně si užijete během velkých prázdnin i 270 hodin slunečního svitu měsíčně, což je pro tropický ráj opravdu dobré číslo. Lákavě zní i teplota moře, během léta kolem osmadvaceti stupňů Celsia, v našich zimních měsících klesne jen mírně, zhruba ke 23 až 24 stupňům.

A jak je to na Havaně vlastně s dopravou?

Nemusíte se bát, že se někam nedostanete včas – protože městská hromadná doprava v této části Kuby funguje celkem v pořádku. Dvacet kilometrů od bran města je mezinárodní letiště José Martí, dopravní tepnou je také havanský přístav. Je sice pravda, že pro staromilce Santiago de Cuba znamená víc, někdejší metropole je však na opačné straně ostrova, který si nakonec můžete bez problémů procestovat celý? Tak šťastnou cestu, a kromě kubánských pesos si nezapomeňte přivézt i nějaké dolary – uplatníte je někdy možná i lépe! Dvoumilionové město totiž bere samozřejmě v potaz, že je skoro přímým sousedem USA.