Pravé kubánské doutníky jsou skvělý dárek. Kde sehnat ty nejlepší?

Nejen proslulé koktejly s kapkou karibského rumu, ale také oblíbené doutníky jsou jedním ze symbolů Kuby, nádherné země, kde se téměř zastavil čas, a tomu odpovídá také jejich výroba. S láskou ručně balené, vonící tabákem, vyráběné po staletí, není vůbec divu, že kubánské doutníky jsou tak oblíbené. A navíc, pakliže víte kde hledat, nemůžete svým blízkým do Čech přivést lepší suvenýr.

Kuba a kvalitní doutníky neodmyslitelně patří k sobě stejně jako Česká republika a chutné pivo. Pěstování tabáku má na zdejším ostrově dlouhou tradici, a jeho listy rituálně kouřili již staří Kubánci, a to ještě předtím, než Kryštof Kolumbus znovuobjevil roku 1492 Ameriku. Koneckonců, kde jinde na světě také nalezneme lepší podmínky pro tabákový průmysl než právě na karibských ostrovech.

Nejen nádherné pláže, ale i skvělý tabák…

Výživná červená půda a teplé počasí jsou totiž jako stvořené pro jeho pěstování, a právě kvalitní tabák je základem pravých kubánských doutníků. I když celý proces jejich výroby vypadá velmi jednoduše, jedná se o velmi náročnou práci, která vyžaduje letité zkušenosti, trpělivost a lásku, a není proto divu, že se dodnes tajemství zpracování pravých Habanos dělí z generace na generaci.

Výroba kubánských doutníků dříve náležela do rukou amerických podnikatelů, nicméně po revoluci došlo k zabavení jejich balíren.  Z původních několika stovek značek tabákových výrobků jich tak nakonec zůstalo jen několik, jako třeba Partagas, Romeo y Julieta anebo Cohiba. To však v žádném případě neznamená, že by produkce Habanos utrpěla, právě naopak.

… z něhož se rodí ty nejlepší doutníky

Každoročně místní v tomto karibském ráji ubalí více než 500 milionů doutníků, z nichž téměř jedna pětina je určena na export do zahraničí. Ať už tedy patříte mezi vášnivé kuřáky či nikoliv, byla by určitě škoda pravý kubánský doutník nevyzkoušet. Navíc, dnes máte možnost vybírat z různých velikostí, tvarů i příchutí, tudíž si určitě přijdete na své, nicméně nezapomeňte, že tradičním „Premium Cigars“ se stejně nic nevyrovná.

Právě pokud si chcete slavné Habanos odvést s sebou domů, ať už na památku či jako dárek, dejte si pozor, abyste se nenechali napálit podvodníky. Pravé kubánské doutníky jsou zabaleny do stylových krabiček s charakteristickou pečetí Habanos, kterou naleznete v jejich pravém rohu, zatímco na druhé straně bude datum záruky. Stejně tak se vyplatí nekupovat cigarety na ulici, ale ve specializovaných továrních prodejnách.

Zamířit můžete třeba do Real Fábrica de Tabacos Partagás v centru Havany, jedné z nejstarších továren, kde máte možnost nejen zjistit, jak se rodí ty nejlepší kubánské doutníky krok za krokem, ale především navštívit místní obchůdek a koupit si je domů.  Uvidíte, že jejich nádherná vůně vám bude připomínat kouzlo tohoto karibského ráje ještě dlouho po návratu do reality všedních dnů a své blízké jimi taktéž jistě velmi potěšíte.