Pravý kubánský rum má hluboké kořeny. Víte, co jeho vzniku předcházelo, a která značka je nejlepší?

Slavná Kuba, to nejsou jen kilometry nádherných pláží, tyrkysové moře, a kokosové palmy, ale také krásné ženy a lahodné koktejly. Ať už ochutnáte jakýkoliv z nich, vždy se můžete spolehnout, že zároveň vyzkoušíte i kubánský rum, jež tvoří hlavní složku každého správného drinku. A i když původně z Kuby vůbec nepochází, po prvním doušku sami zjistíte, že nic lepšího jste dosud neokusili.

Nejen s usměvavými lidmi, krásným podnebím a poklidnou atmosférou, ale především s kvalitním kubánským rumem, je Karibik spjat již od pradávna. A není divu, právě horké klima této oblíbené tropické destinace, nabízí nejlepší podmínky pro pěstování cukrové křtiny, jejíž kvalita je pro správnou chuť tohoto oblíbeného alkoholického nápoje skutečně klíčová.

Kdo nenavštívil Muzeum rumu…

Slavný karibský destilát má sice domov na Barbadosu, nicméně postupem času na každém z ostrovů domorodci začali pálit vlastní alkohol, přičemž pravý kubánský rum se rozhodně řadí mezi nejlepší. Až si budete užívat jeho lahodnou chuť i příjemnou vůni všemi smysly, vzpomeňte si na otroky, dovezené z Afriky, jež museli dřít od svítání až do soumraku na zdejších plantážích. Právě jim vděčíme za to, že kubánský rum spatřil světlo světa.

Původně se jednalo o silnou a značně hořkou melasu výrazné chuti, z níž si černoši vyráběli alkohol, který popíjeli po práci, aby si zvedli náladu. Tento zvyk po nich převzali i piráti a námořníci, kteří je z Afriky do Karibiku přiváželi. Ti však karibský destilát začali sladit cukrem a dochucovat mátou, z čehož se později zrodilo i slavné mojito, avšak do nejlepšího kubánského rumu prvotřídní kvality, jaký známe dnes, měl stále ještě daleko.

… jako by na Kubě nikdy nebyl

Kubánský rum je vyhledávaný po celém světě. Vyberte si z bohaté nabídky a ochutnejte ještě dnes.

To se však změnilo před 150 lety, kdy do Havany dorazil don Bacardi z Katalánska. Právě on přišel s nápadem filtrovat pálenku přes dřevěné uhlí a následně ji nechat zrát v dubových sudech, a pravý kubánský rum, bez něhož se dnes neobjede žádný z proslulých koktejlů, byl na světě. Po revoluci byly všechny palírny zabaveny, a vznikla slavná značka Havana Club, pod jejímž názvem se dnes skrývá asi nejlepší kubánský rum, jaký můžete ochutnat.

Máte-li zájem dozvědět se o jeho výrobě více, můžete zamířit do Havany, kde na vás čeká slavné Muzeum rumu. Součástí prohlídky je samozřejmě i ochutnávka různých druhů destilátů s možností jejich nákupu. Chcete-li si však pravý kubánský rum dopřát v opravdu stylovém prostředí, zamiřte raději do slavného baru Bodeguita del Medio, jemuž kouzlu podlehnete úplně stejně jako slavný spisovatel Ernest Hemingway.