Kam v Karibiku vyrazit za potápěním?

Na souši si samozřejmě užijete spoustu zábavy, krásných památek, koloniální atmosféra je přímo věčně živá. Ale když se řekne Karibik, komu by se nevybavil doslova ráj pro vášnivé potápěče, kteří sem potom s chutí budou mířit alespoň jednou ročně. Tento barevný svět si totiž nelze vychutnat jen za týden, naopak – bude potřeba mnohem víc času, protože destinací zaměřených hlavně na turisty zkoumající podvodní nádheru je celkem dost. Takže, pár si jich představíme.

Potapění Britské Panenské ostrovy

Začneme pěkně na jihu, zavítáme do Curacaa

Takřka v každém hotelu v této holandské kolonii mají na půjčení vybavení pro potápěče i pohodlný člun, což o lecčems svědčí. Drtivá většina lokalit určených k potápění je na jihu ostrova a mezi šedesátkou různých míst si určitě vyberete. Nakonec, právě na Curacau se ještě před druhou světovou válkou potápěl jistý Hans Hass, průkopník potápění na korálových útesech, jenž fotografoval podmořský život a zasloužil se o boom tohoto krásného sportu.

Pokud máte rádi dokumenty v podání francouzské legendy Jacquese Cousteaua, v Mexickém zálivu je další zajímavá lokalita – která nese poetický název Cozumel. Název pochází z mayského dialektu a naznačuje, že tu žila hejna vlaštovek. Cozumel má 478 kilometrů čtverečních a zaujme nejen korálovými útesy, ale i mnoha jeskyněmi, kdysi jej poctil svou návštěvou i Hernán Cortés.

Britské souostroví Turks a Caicos je nejen pro samotáře

Máte o něco raději místa, kde nepotkáte davy turistů? Vydejte se na karibské ostrovy Turks a Caicos, které se rozkládá jen malý kousek od neméně populárních Baham. Jen opravdu minimum turistů, zato maximum korálových útesů a čisté bílé pláže, které vám učarují hned na první pohled. Útesy určené k pohodovému potápění se táhnou na míle daleko, takže si můžete vybrat podle chuti a preferencí.

Pro trochu romantiky nebo po stopách pirátů se musíte vydat na Americké Panenské ostrovy, jejichž rozloha čítá 346 čtverečních kilometrů. Cestovní ruch tu opravdu jen kvete, takže není jistě žádným překvapením, že i zde jsou slova jako Karibik a potápění vlastně synonymy. Dva miliony turistů ročně, tahle cifra hovoří úplně za vše. Třeba Saint Croix je místem, kde jsou lodní vraky minulých generací a korálové útesy, které jsou v Karibiku jasnou jedničkou.

Pojďme ještě dál – třeba Kuba je nesmrtelnou klasikou

Dovolená na Kubě, kterou prostě nejde zapomenout. Takovou si užijete právě při potápění, takže nechte na chvíli Havanu nebo Santiago de Cuba a věnujte se korálovým útesům v okolí největšího z karibských ostrovů. Třeba v zátoce Maria la Gorda kousek od Havany je přímo rajské prostředí, které by bylo škoda nechat si ujít. Velmi krásné je třeba i Belize, jehož korálové atoly a útesy jako Shark Ray Alley dostojí svému jménu, můžete zde pozorovat žraloky nebo rejnoky z uctivé vzdálenosti, co hrdlo ráčí!