Bahamský San Salvador je místem, kde se začaly psát dějiny současné Ameriky

„Malý ostrov s velkou historií.“

Kdo by neznal významnou událost pojící se k roku 1492? I lidé historií téměř nepolíbení přiřadí s jistotou k tomuto datu objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Už ale značně menší množství dotazovaných si vybaví, u kterého ostrova stanul italský mořeplavec s největší pravděpodobností jako první. Ano, domýšlíte si správně, byl to San Salvador.

Historie ostrova se však nezačala psát s příchodem Kryštofa Kolumba. Jeho původními obyvateli byli Lucayanové, kteří ostrov nazývali Guanahani. Název San Salvador obdržel od Kolumba, avšak až do počátku 20. století byl znám jako Watlingův ostrov, podle bukanýra Johna Watlinga, který zde měl v 17. století svou základnu.

San Salvador leží jihovýchodně od Nassau a má vlastní letiště, což mnoha návštěvníkům usnadňuje příjezd. Správním střediskem ostrova je Cockburn Town, malé městečko, kde naleznete všechny dostupné základní služby.

Ostrov není nikterak velký svou rozlohou, avšak nabízí mnoho rozličného vyžití. Téměř nutností je navštívit zátoku Long Bay, kde byl na počest Kolumbova přistání vztyčen památný kříž. Vřele doporučujeme navštívit také maják Dixon Hill, který patří mezi nejnavštěvovanější památky ostrova. Jeho historie sahá až do 19. století a upoutá vás tím, že je jedním z mála fungujících, ručně ovládaných majáků na světě. Turisty s romantickou duší by také mohly zaujmout ruiny Watling’s Castle, což sice nebyl hrad v evropském slova smyslu, nýbrž pozůstatek kdysi rozlehlého plantážního domu, avšak na magičnosti mu to neubírá.

San Salvador nabízí kilometry pláží s jemným pískem a azurovým mořem. Projděte se po jemném sněhobílém písku na pláži Snow Bay nebo vyzkoušejte šnorchlování na East Beach. Podobně jako mnoho jiných Bahamských ostrovů poskytuje San Salvador přímo ideální podmínky k potápění. Kromě podmořského života můžete prozkoumávat podvodní jeskyně, útesy, stěny nebo vraky ztroskotaných lodí. Mezi nejznámější potápěčské lokality se řadí Vicky´s Reef nebo Hole in the Wall.

Na jihozápadním cípu ostrova nalezneme Watling’s Blue Hole, což je krasový útvar, který vznikl erozí vápence. Zvláštností je, že ačkoli se „jezero“ nachází ve vnitrozemí, voda v něm je slaná, což naznačuje, že díra musí být propojena s oceánem podzemním tunelem. Pokud byste se na Watling´s Hole chtěli podívat z ptačí perspektivy, nedaleko se nachází vyhlídka, odkud budete mít celý jev jako na dlani.