Prasečí pláž na Bahamách

Plavali jste již s delfíny, žraloky, želvami nebo lachtany a hledáte další vzrušující zážitek? Potom zamiřte na malý bahamský ostrůvek Big Major Cay, kde si můžete zaplavat s jeho neobvyklými obyvateli – roztomilými prasátky.

„Prasečí ostrov“ či „Prasečí pláž“, jak bývá neoficiálně nazýván, je jedním z řetězce 365 odlehlých bahamských ostrovů sdružených pod pojem Exuma a nalezli byste jej asi 132 km jihovýchodně od Nassau, hlavního města Baham. Ačkoliv hlavní hvězdou ostrova jsou vepříci, zdaleka nejde o jediné obyvatele ostrova. Můžete zde potkat i několik toulavých koček a koz.

Kde se na ostrově tato nezvyklá zvířata vzala? Teorií je několik a ani jedna není oficiálně potvrzená, takže ponecháme na vás, ke které se přikloníte. Jedna legenda vypráví, že je zde vysadili námořníci pro obživu, ale zapomněli se pro ně vrátit. Jiná hovoří o tom, že prasata přežila ztroskotání lodi a zachránila se doplaváním ke břehu. Méně romantickou verzí je jejich vysídlení obyvateli z vedlejších ostrovů, kde se přemnožila, nebo byla na ostrov vysazena s budoucím turistickým potenciálem. Ať tak či onak, ostrov se v posledním desetiletí stal doslova turistickým „must have“ pro všechny, kdo na Bahamy a okolní ostrovy zavítá.

Samotný „Prasečí ostrov“ není obydlený a vzhledem k jeho poloze je nutné se na něj dopravit lodí. Pokud byste se k němu chtěli přiblížit letecky, nejbližší letiště se nachází na sousedním ostrově Staniel Cay. Turisté nejčastěji volí za výchozí bod za „prasečím dobrodružstvím“ město Nassau nebo ostrov Exuma, ale vyrazit můžete i z Floridy, konkrétně z Miami nebo Fort Lauderdale. Využít můžete služeb několika cestovních kanceláří, které výlet za plavajícími prasátky nabízí, či si můžete pronajmout člun a vyrazit na vlastní pěst.

A co konkrétně vás na ostrově čeká? Prasátka a zase prasátka. Můžete je nakrmit přímo z lodi, pohrát si s nimi na pláži anebo si vedle nich zaplavat v průzračných vodách Karibiku. Ačkoliv jsou většinou čuníci vykreslováni hlavně v superlativech, přece jen je na místě určitá obezřetnost. Když žebrají u turistů o jídlo a pamlsky, mohou být agresivní a třeba i kousnout, což je suvenýr, o který málokterý turista stojí.

V případě, že jste velkými milovníky prasátek, vynahraďte si na návštěvu „Prasečího ostrova“ celý den. Pokud Vás neobvyklí obyvatelé ostrova lákají, ale chcete poznat i další zajímavosti, doporučujeme navštívit také ostrov Compass Cay, kde si můžete zaplavat se žraloky, nebo jeskyni Thunderball Grotto na ostrově Staniel Cay, v níž se natáčely scény s proslulým agentem 007.