Punta Cana aneb centrum turismu v Dominikánské republice

V předchozím článku jsem podrobně popsal, jak jsme odcestovali do Dominikánské republiky a především, jak se to dá udělat levně. Nyní si krátce povíme o nejrušnější turistické destinace v této zemi.

První cesty po Dominikánské republice

Do Dominkánské republiky jsme jeli především odpočívat a vybrali jsme si dvě destinace, přičemž jsme chtěli porovnat turisticky známou a oblíbenou oblast Bávaro ve městě Punta Cana s poněkud zapadlejším městečkem Las Galeras na poloostrově Samaná. Z letiště Samaná El Catey jsme nejdříve zamířili do téměř 300 kilometrů vzdáleného Bávara.

Čtyřhodinová cesta pro dvě osoby vyšla v přepočtu téměř na 5000 Kč. A to jsme ještě mezi mnoha komerčními agenturami nabízejících letištní transfery našli jednoznačnou cenovou bombu. Tyto transfery jsou zcela jistě nejdražšími výdaji v Dominikánské republice bez ohledu na to, že stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR informují o přesném opaku.

Při zpětném hodnocení doporučuji dopravit se z letiště nejprve do nejbližší plánované destinace a tam v prvních dnech pobytu zjistit od místních obyvatel možnosti levnější přepravy. Vyjde to určitě lépe než opačný způsob, tedy přesun do nejvzdálenější destinace, který jsme zvolili my.

Příjezd do Riviera Punta Cana Eco-Travelers House

Bávaru plném klasických turistických rezortů jsme si vybrali prostorné apartmá s kuchyňkou v hotelu Riviera Punta Cana Eco-Travelers House. Jedná se o v současnosti velice populární kategorii eco hotelu, které se snaží maximalizovat využívání obnovitelných zdrojů energie a naopak minimalizovat dopad svého provozu na životní prostředí.

Jedním z nejvýraznějších prvků této filozofie je vaření z místních surovin, což je pro zvídavé turisty často vítanou alternativou oproti mezinárodním rezortům, které jsou všude na světě víceméně stejné. Náš hotel se nacházel několik desítek metrů od pláže, ovšem svůj soukromý úsek pláže nevlastnil.

První den jsme tedy měli trochu menší potíže s tím, kam se uvelebit, jelikož je pobřeží samozřejmě lemováno hotely a jejich soukromými plážemi. Personál našeho hotelu nás však informoval, že podle zákona jsou všechny pláže v zemi do určité šíře veřejné a žádný hotel je nemůže vlastnit. V praxi se tedy setkáte s hotelovými lehátky, které se povětšinou nacházejí až několik desítek metrů od vody, kde už má hotel právo vlastnit půdu. Pokud by tedy váš hotel neměl vlastní kousek pláže, můžete si lehnout prakticky kdekoliv.

Kromě perfektní čistoty a velmi příjemného vystupování personálu náš hotel vyčníval velmi chutnými snídaněmi a internetovým připojením zdarma jak na pokoji, tak ve veřejných prostorech. To naopak nebývá zvykem v místních luxusních rezortech, kde je zpravidla nutné si za wifi připlatit.

Na druhou stranu jsme v koupelně ne vždy měli vodu o teplotě vhodné k opaření, kterou vyžaduje většina žen pro svou očistu. To bylo způsobeno právě zmiňovaným eko-přístupem, kdy byla teplá voda ohřívána sluncem v černých barelech na střeše objektu.

Druhou drobnou kaňkou, která by mohla vadit citlivějším jedincům, byla nutnost vyhazovat použitý toaletní papír do koše namísto záchodové mísy. Tento postup je ale běžný všude na ostrově. Ve výsledku jsme tedy měli velmi uspokojivé ubytování za příznivou cenu, které na rozdíl od jiných levných hotelů leželo přímo u pláže.

Široké pláže s bělavým pískem a průzračně čistou vodou

Pláž v Bavaru byla zhmotněním katalogových lákadel – dlouhá a nebývale široká čistá pláž s bělavým pískem a průzračně čistou vodou. I přes poměrně velkou lidnatost se zde dalo krásně odpočívat bez jakéhokoliv vyrušování, jelikož turisté byli ve valné většině staršího věku. Jedinou výjimkou byla takřka neustálá přítomnost vrtulníku vozícího turisty na vyhlídkové lety.

Podél pobřeží se nacházelo velké množství všelikých barů a restaurací s příznivými cenami a tak se člověk nemusí bát, že by složitě hledal, kde se nají, pokud si předem neobjednal all inclusive pobyt. Průzkumné výpravy za obědem a ochutnávání různorodých pokrmů se tak může stát velmi vítaným zpestřením dovolené. Pro sportovně založené jedince bylo v nabídkách hotelů i soukromých subjektů množství výletů zaměřených především na potápění, na které se z pláží vyráželo lodí. Pláž samotná však velké sportovní vyžití nenabízela.

Ať už si člověk v Punta Caně vybere ubytování levnějšího charakteru nebo zvolí některý z klasických plážových rezortů, rozhodně ani v jednom případě nešlápne vedle. Záleží jen na prioritách a požadovaných službách.

Přečtěte si všechny články o naší cestě po Dominikánské republice