Ochutnávka dominikánské kultury

Dominikánská republika je typickým karibským ostrovním státem plným pohody, dobrého jídla a pití a zejména rumu. Pokud jde o společenské a kulturní zážitky, nade vším s přehledem vyčnívá rytmická hudba a smyslné latinskoamerické tance. Po předchozích dvou dílech popisující cestu do Dominikánské republiky a turistické letovisko Punta Cana se nyní blíže podíváme na místní kulturu a možnosti výletů po zemi.

Ochutnávka dominikánské kuchyně

Místním pokrmům zcela jistě vévodí ryby, mořské plody a ovoce v čele s ananasem. Tak dobrý ananas jsem ještě nejedl nikde na světě. Stejně tak zde byly vysoce kvalitní ovocné džusy a z nich míchané koktejly. A když už jsme u toho alkoholu, Český turista určitě nemůže neochutnat dominikánské pivo. Všude velice propagovaná značka Presidente ovšem náročný jazyk českého pivaře nijak neuspokojí, spíše naopak. Oproti tomu druhé nejprodávanější pivo Bohemia Especial už je pro nás o poznání chutnější a srovnatelné s českými ležáky.

Ovšem jsme v Karibiku a proto je daleko přede všemi jinými nápoji rum. S rumem se to v Dominikánské republice má zhruba stejně jako u nás s pivem. Pije se vždy a všude a jeho cena v barech nepřevyšuje cenu vody, dalo by se říci. A pokud zrovna nepijete rum, pijete koktejl Cuba Libre, tedy rum s kolou, jehož barva má ale mnohem blíže k rumu než k té kole.

Stejně tak poměr obou tekutin a síla nápoje spíše odpovídá názvu rum s kolou než kola s rumem. Nadměrné množství rumu je zkrátka všudypřítomné a to včetně výletů na lodích po místních ostrovech a plážích nebo výletů za potápěním, kde na lodích bývá konzumace rumu zpravidla neomezená a zdarma po dobu celého výletu. Jakmile vyprázdníte svůj kelímek, ihned vám někdo nalévá do plna. Turisté vracející se z výletů na moři tedy často připomínají výpravu unavených pirátů.

Poznáváme dominikánskou kulturu

Kulturním zážitkem z kategorie rádoby povinných je v Punta Caně zejména pro mladé lidi návštěva známého klubu Coco Bongo. Jedná se o halu impozantních rozměrů, kde se pořádají ty nejdivočejší párty široko daleko. Je potřeba ovšem počítat se vstupným začínajícím na šedesáti dolarech, za které se vám dostane k prasknutí narvaný taneční parket, na kterém dav skáče (opravdu jen skáče, netancuje) do rytmu druhořadých diskotékových vypalovaček. Nejedná se tedy o žádný ryze místní colorit ani prémiový taneční zážitek a osobně návštěvu Coco Bongo nedoporučuji. Zábavu ale vyhledává každý jinou a příznivcům těchto zážitků proto doporučuji prohlédnout si předem několik videí z klubu, kterých je na internetu dostatek, a případnou návštěvu nechat na vlastním uvážení.

Pokud budete chtít po zemi cestovat, určitě nepřehlédnete nespočet nabídek hotelů a cestovních kanceláří nabízejících fakultativní výlety. Pravda je ovšem taková, že v zemi toho zase tolik k vidění není a všichni nabízejí víceméně to samé. Nejčastěji se jedná o výlet na ostrov Isla Saona, u kterého ceny dosahují až 100 dolarů za osobu. Zvláštností tohoto ostrova je, že jeho břehy omývá Karibské moře, kdežto v Punta Caně je stejně jako na celém východním a severním pobřeží Dominikánské republiky Atlantský oceán.

Kromě jiného se tam navíc natáčeli Piráti z Karibiku a na nejednoho podobného piráta nabízejícího fotografii za úplatu můžete na ostrově narazit. My jsme zkusili padesáti dolarovou variantu tohoto výletu, byli jsme vyzvednuti přímo v hotelu a lodí se vydali podél pobřeží. Na palubě byla neomezená konzumace nápojů, což člověk v tamním teple zajisté ocení. Na lodi jsme projeli mořským národním parkem, kde byli k vidění především hvězdice.

Už jen plavba těmito končinami byla krásným zážitkem a opravdu to stálo za ty dech beroucí pohledy na pobřeží. Nakonec jsme na tři hodiny vystoupili na cílovém ostrově. Tam následovala hostina s nebývale chutnými pokrmy. Vše opět v ceně zájezdu a s neomezenou konzumací. Na zpáteční cestě jsme opět popíjeli a kochali se tancem talentovaných černošských tanečnic.. U výletů na ostrov Isla Saona je důležité se předem informovat, je-li v ceně zájezdu také vstup do zmíněného národního parku. Některé cestovní agentury totiž nemají potřebné povolení a před národním parkem po cestujících vyžadují dodatečné platby ve výši kolem 20 dolarů.

Shrneme-li si to, turista navštěvující Dominikánskou republiku bude určitě ve výhodě, nebrání-li se rybám a dalším mořským plodům, jelikož jejich nepřeberné množství tvoří značnou část místního jídelníčku. A když už jíme, samozřejmě také budeme pít. A v Dominikánské republice se pije hlavně rum. Opravdu velké množství mnoha různých druhů dobrého rumu.

S poznáváním místních krás už to ovšem tak barvité není a nabídka výletů tak pestrá není. I z omezené nabídky si však lze dobře vybrat. Člověk si musí jen předem ověřit, jakou kvalitu za své peníze skutečně kupuje. A o čem budeme psát příště? Rozhodně to bude stát za to, protože se podíváme na kuriozity místního života a dobrodružství, která jsme zde zažili.

Přečtěte si všechny články o naší cestě po Dominikánské republice